شمالبرگ ShomalBarg.ir
یادداشت میهمان،

شورای اسلامی شهر و جایگاه آن در ارتقای حقوق شهروندی

شورای اسلامی شهر و جایگاه آن در ارتقای حقوق شهروندی

شمال برگ: مازندران شهر و هر محیط زندگی مدنی و اجتماعی با شهروندان معنا پیدا می کند. مهم ترین و نخستین مهارت برای یادگیری اصول شهرنشینی، پذیرش و یادگیری حقوق شهروندی است. حقوق شهروندی مجموعه ای از حقوق مدنی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادیست که در اثر عدم رعایت آن بجای نظم و ضوابط در جامعه، زور، اجحاف و تزویر بر روابط بین افراد حاکم شده و این مساله سبب ایجاد هرج و مرج و نابسامانی خواهد شد. بدین سبب برای آن که شهروندان بتوانند به قواعد شهرنشینی پایبند و به آن عامل باشند، باید نسبت به حقوق شهروندی آگاهی پیدا کنند.آگاهی از حقوق شهروندی، زمینه ساز توسعه شهر و ارتقای جایگاه شهرنشینی و نیز تامین این حقوق از طرف مسئولان خواهد شد. در بسیاری مواقع حقوق شهروندی در صورت برخورد آگاهانه شهروندان با مسائل شهر تامین می شود بدین سبب توسعه شهر و ساماندهی شهرنشینی در گرو حقوق متقابل شهروندان و مدیران شهری هست به نحوی که به همان نسبت نهادهای مسوول ملزم به تامین نیازها و مطالبات شهروندان می باشند، مردم هم باید به مقررات شهرنشینی و بایدها و نبایدهای آن پایبند باشند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا همچون نهادهای مدنی حاکمیت است که وظیفه ی تحقق حقوق شهروندی را بر عهده دارند. بوسیله شورای اسلامی شهر می توان خواسته مردم را با حاکمیت در بین گذاشت بدین جهت مردم انتظار بیشتری از شوراها دارند، انتظار مردم از شوراها در جهت افزایش مشارکت عمومی، اعتماد سازی بیشتر، احقاق حقوق مردم از دیگر ارگان ها است. حقوق شهروندی زمانی محقق می شود که از جانب شورای اسلامی شهر مصداق های آن اعلام گردد تا مردم از آن آگاه شوند. از طرفی این حقوق نه فقط باید در مصوبات شوراهای اسلامی شهر ظهور و بروز داشته باشد بلکه بایستی در رفتار و عملکرد تمام مسئولین شهری و کارکنان ادارات به ویژه اعضای شورای اسلامی شهرها و مجموعه شهرداری ها ملموس باشد.

مصادیق حقوق شهروندی بسیار گسترده و گوناگون است که دولت از سطح کلان تا خرد، موظف به تامین آن می باشد و در حقیقت تامین این حقوق است که به فعال شدن مشارکت اجتماعی کمک می نماید. مردم حق دارند بدانند که هدف گذاری توسعه شهری چیست، آیا برنامه ریزی دقیق و برنامه مناسبی برای تحقق اهداف کوتاه مدت و بلندمدت انجام شده است؟

مصادیق بارز حقوق شهروندی می توان برخورداری از مسکن، آموزش، بهداشت، دادرسی عادلانه، امکانات فضای سبز کافی، دسترسی به نیازهای روزمره، محیط سالم، دسترسی به تسهیلات عمومی، هوای سالم و..... نام برد.

دبیر ززولی، فعال فرهنگی و حقوقی مازندران

منبع:

1400/02/29
19:48:11
5.0 / 5
1162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg