شمال برگ ShomalBarg.ir
فرماندار انزلی خواستار شد

تشكیل پرونده قضایی برای بی توجهی به پسماند زباله

تشكیل پرونده قضایی برای بی توجهی به پسماند زباله

از گیلان فرماندار شهرستان بندر انزلی اظهار داشت: اداره محیط زیست در صورت بی توجهی به نظارت ها و پیگیری در حوزه زباله و پسماند، مبحث را در چارچوب تهدید ضد بهداشت عمومی جامعه به صورت مستند به دستگاه قضایی ارائه دهد.


اسماعیل میرغضنفری در جلسه پسماند بندر انزلی که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شده بود، اظهار نمود: از اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی و NGO ها که پیگیر وضعیت پسماند هستند و مشاهده شده که گاهی اوقات از این وضعیت گله می کنند سپاسگزاریم چونکه این امر سبب می شود تلاش مضاعفی برای برون رفت از مشکلات داشته باشیم.
فرماندار شهرستان بندر انزلی تصریح کرد: نکته مهم این است که این قشر در کنار انتقاد، راهکار مناسب ارائه دهند و باید برای حل این معضل در کنار هم باشیم نه در مقابل هم. تا بتوانیم این معضل را مدیریت نماییم.
وی ضمن اشاره به این که برای تصفیه خانه تالاب دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان هزینه شده و برای تکمیل آن به همین میزان اعتبار نیاز داریم تا این طرح به مرحله قابل قبول برسد، اضافه کرد: اما حقیقت مطلب این است که در سالهای اخیر معضل زباله نه تنها در این شهر بلکه در استان های شمالی کشور حل نشده و از شکلی به شکل دیگر تغییر یافته است.
میرغضنفری با انتقاد از این که در سیاست های سازمانی خود مواردی را اعلام می نماییم ولی در عمل اجرا نمی نماییم، خاطرنشان کرد: در شهرستان انزلی بیشتر از ۲۰ سال است که بحث تفکیک از مبدا زباله مطرح است؛ هر چند از اقدامات خوب شهرداری در این حوزه غافل نیستیم، هنوز این اتفاق کامل رخ نداده و نیازمند این هستیم تا سبک زندگی خود در این عرصه را تغییر دهیم.
فرماندار شهرستان بندر انزلی ضمن اشاره به این که در بحث زباله سه بخش اصلی داریم، تصریح کرد: بحث نخستین علمی تخصصی است که در ارتباط با دوستان در حوزه علمی دانشگاه است. مساله بعدی مدیریتی و اجرایی می باشد که متولیان خویش را دارد و مبحث بعدی بحث فرهنگی است که در بخش فرهنگی و اجتماعی تفکیک زباله بسیار کمرنگ هستیم.
وی ادامه داد: در پروژه های بزرگی که اجرا می شود اجبار قانونی می باشد که پیوست زیست محیطی داشته باشند ولی کدام پروژه ما در حوزه شهری این مساله را رعایت کرده است که این مساله در کشور وجود دارد و در شهرهای شمالی بیشتر به چشم می خورد.
میرغضنفری ضمن اشاره به این که معمولا مشاهده شده شرکتی که مسئول جمع آوری زباله است زباله ها را از یک محل جمع آوری و چند کیلومتر بالاتر تخلیه می کند، اظهار داشت: محیط زیست یا دستگاه قضایی باید ورود کنند؛ متاسفانه ما در حوزه فرهنگ سازی ضعیف بودیم.
فرماندار شهرستان بندر انزلی ضمن اشاره به این که طبق مستندات، بخشی از بیماری هایی که امروز در خانواده ها شاهد می باشیم در ارتباط با زباله و شیرابه هایی است که وارد آبهای سطحی می شود، اظهار داشت: تکلیف محیط زیست در این حوزه زیاد است و میتواند از نیروهای موسسات مردم نهاد که دغدغه این مورد را دارند بعنوان نیروهای کمکی استفاده نماید و حتی شهرستان بندر انزلی در این حوزه بعنوان شهرستان پایلوت باشد.
وی خطاب به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندر انزلی اظهار داشت: اگر نظارت ها جواب نداد در هر جایی که موردی را مشاهده کردید مبحث را در چارچوب تهدید ضد بهداشت عمومی جامعه به صورت مستند به دستگاه قضایی عرضه دهید چونکه سلامت جامعه برای ما مهم می باشد و این مشکل یک مساله شخصی نیست.1400/02/28
21:44:15
5.0 / 5
1023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg