شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل ارشاد اسلامی گیلان:

بدون اعتماد اجتماعی سرمایه اجتماعی شكل نمی گیرد

بدون اعتماد اجتماعی سرمایه اجتماعی شكل نمی گیرد

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، سرمایه اجتماعی را لازمه اداره کشور دانست و اظهار داشت: اگر در خانواده اعتماد نباشد، در جامعه هم اعتماد وجود نخواهد شد و بدون اعتماد اجتماعی سرمایه اجتماعی شکل نمی گیرد.


فیروز فاضلی در اختتامیه پویش مجازی «اعتماد بیدار» که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان برگزار شد، با تکیه بر ضرورت تولید محتوا در حوزه اعتماد اجتماعی، اظهار نمود: کسی که درک درستی از زمان نداشته باشد، درک زبان هم نخواهد داشت و در چنین شرایطی سکون ایجاد می شود و زندگی معنا ندارد.
وی درک زمان را به مفهوم عجین شدن با اقتضائات روز دانست و اضافه کرد: پاندمی کرونا فرصت استفاده درست از فضای مجازی و ابزارهای دیجیتال را فراهم نموده و باید این فرصت را برای تولید محتوای درست و اثرگذار غنیمت بشماریم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به اینکه زندگی ما با فضای مجازی پیوند خورده و ابزارهای دیجیتال به همه عرصه های فردی و اجتماعی ورود پیدا کرده است، اظهار داشت: خوشبختانه زیرساخت تولید محتوا با استفاده از ظرفیت فضای مجازی فراهم گشته است.
فاضلی، ضمن اشاره به نو شدن لحظه به لحظه زمان و زمانه، خاطرنشان کرد: انسان هم با این نو شدن ها نو می شود و بنابراین نباید از نظر محتوا در گذشته بمانیم، بلکه علاوه بر تولید محتوای نو و جدید باید مبادرت به بازخوانی محتواهای گذشته نماییم و آنرا با محتوای روز تطبیق دهیم که این مهم با استفاده از ابزارهای نوین امکان پذیر است.
وی با اشاره به اینکه انسان آنگونه که می اندیشد زندگی می کند، متذکر شد: امروزه با پدیده جهان شمولی به نام «کرونا» مواجه هستیم که خیلی چیزها را تغییر داده و خیلی از اولویت ها را به حاشیه برده و مسائل حاشیه ای زندگی را به اولویت ما تبدیل نموده است.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، یکی از ویژگی های دوران کرونا را مرگ اندیشی دانست و تصریح کرد: کرونا سبب شده مرگ را یک مقوله انسانی ببینیم و مرگ اندیشی جای مرگ باوری را گرفته، یعنی مرگ را یک آغاز می دانیم؛ نه فقط آخر زندگی در جهان.
وی با اشاره به اینکه مرگ اندیشی در سبک زندگی کرونایی وجود دارد، اظهار داشت: لحظه به لحظه مرگ را وارد سبک زندگی خودمان می کنیم و بنابراین از رذایل اخلاقی همچون دروغ و غیبت و تهمت و فریب دوری می جوییم، چونکه مرگ را نزدیک به خود می بینیم.
فاضلی، توجه روزانه به آمار جان باختگان کرونایی را نشان دهنده همین مرگ اندیشی دانست و خاطرنشان کرد: ابهام درباره آینده همواره انسان را رنج می دهد و مانع از لذت بری او از آن و حال می شود بنابراین کرونا این فرصت را بوجود آورده تا از آن و حال خود لذت ببریم.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، ادب و احترام، راستگویی و صداقت و اعتماد و اطمینان را سه وجه انسانی جهان شمول دانست و تصریح کرد: انسان تا به خودش احترام نگذارد، تا با خودش صادق نباشد و تا به خودش اعتماد نکند، نمی تواند به دیگران احترام بگذارد، نمی تواند با دیگران صادق باشد و نمی تواند به دیگران اعتماد کند.
وی نیروی انسانی فهیم و فرهیخته را دارای این سه خصوصیت دانست و اظهار داشت: هیچ ثروت و دارایی بالاتر از نیروی انسانی فرهیخته نیست، چونکه تا انسان درست نشود، جهان درست نخواهد شد و انسان برای درست شدن به احترام و صداقت و اعتماد نیاز دارد.
فاضلی، جامعه را نیازمند ارتقای اعتماد اجتماعی دانست و خاطرنشان کرد: در روزهای کرونایی اعتماد اجتماعی نسبت به کادر بهداشت و درمان بالا رفت و همه ما رعایت دستورالعمل های بهداشتی را جدی می گیریم.
وی فاصله گذاری اجتماعی را فرصتی برای توجه به رفتار و گفتار و اندیشه افراد بدون در نظر گرفتن جنسیت ها دانست و اظهار نمود: اگر در خانواده اعتماد نباشد، در جامعه هم اعتماد وجود نخواهد شد و بدون اعتماد اجتماعی سرمایه اجتماعی شکل نمی گیرد.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، سرمایه اجتماعی را لازمه اداره کشور دانست و خاطرنشان کرد: اولین گام در اعتماد اجتماعی، اعتماد به خود است و این اعتماد به خود، خودشیفتگی نیست، چونکه اگر انسان به خودش اعتماد و باور نداشته باشد، نمی تواند زندگی کند.
فاضلی، از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه خواست نسبت به تولید محتوای به روز و مفید در جهت ترویج ادب و احترام و صداقت و راستگویی و اعتماد اجتماعی اهتمام داشته باشند و اظهار داشت: اهالی فرهنگ و هنر و رسانه نوابغ جامعه محسوب می شوند و همیشه یک گام از دیگران جلوتر هستند.
شبنم جلالت، مدیر مجتمع دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز، ضمن اشاره به آغاز پویش مجازی «اعتماد بیدار» از بهمن ۹۹ در استان همزمان با سایر استان های منتخب، اظهار نمود: اعتماد اجتماعی نقش مهمی در تعالی فرهنگی و هنری جامعه و تمام تعاملات و مناسبات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و... دارد.
وی از راه اندازی سایت اختصاص پویش «اعتماد بیدار» در فضای مجازی و پلت فرم های قابل دسترسی اطلاع داد و اظهار داشت: گیلان جزو استان های پیشرو در اجرای پویش «اعتماد بیدار» بوده و به کلیه اهداف کمی و کیفی این پویش رسیده است.
مجری پویش «اعتماد بیدار» در گیلان، با اشاره به اینکه ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه پویش مذکور ارسال شده است، اظهار داشت: در جریان این پویش شاهد فعال شدن خبرگزاری ها و روابط عمومی ها و معاونت های فرهنگی و اجتماعی و دانشجویی بودیم و خوشبختانه یک اجتماع بین نهادها و دستگاه ها شکل گرفت و فعالیت های فرهنگی و هنری سازمان ها در چارچوب یک ویترین به نمایش درآمد.
جلالت، ضمن اشاره به بازدیدهای بیشتر از دو میلیونی پویش «اعتماد بیدار»، اظهار داشت: شاهد بازنشر هشتگ اعتماد_بیدار به تعداد ۱۵۰۰ بار بودیم و آمار بازنشر محتوای پویش در پیام رسان های داخلی به ۵۰۰ رسید.
وی ضمن قدردانی از هنرمندان فعال در پویش «اعتماد بیدار» جهت تولید محتوا، خاطرنشان کرد: خوشبختانه شاهد هم افزایی اهالی فرهنگ و هنر و رسانه استان در جهت ارتقای اعتماد اجتماعی بودیم.
منبع:

1400/02/28
14:14:29
5.0 / 5
1057
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg