شمال برگ ShomalBarg.ir
پدر نوجوان غرق شده در رودخانه پسیخان رشت:

می خواهم جوان دیگری در پسیخان غرق نشود

می خواهم جوان دیگری در پسیخان غرق نشود

به گزارش شمال برگ از گیلان پدر نوجوان 16 ساله خمامی در رودخانه پسیخان رشت اظهار داشت: تمام تلاشم این است که فرد دیگری در پسیخان غرق نشود.


آبگیر پسیخان رشت یکی از صدها جاذبه طبیعی و گردشگری استان گیلان به شمار می رود که مناظر بکر و زیبایی دارد. مسیر روستای پسیخان که در جاده رشت - فومن قرار دارد به خودی خود مناظری زیبا و بکر دارد که توریست و مسافران زیادی را جذب می کند.
در امتداد این رودخانه سد پسیخان نیز بمنظور تامین آب مورد لزوم جهت آبیاری اراضی واقع بین رود پسیخان و شاخزر در شمال محور جاده رشت – صومعه سرا راه اندازی شده است. سد که در بالای پل پسیخان جاده اصلی رشت – فومن در عرض رودخانه تولید شده است که با بالا آوردن سطح آب رود پسیخان کانال درجه دو جمعه بازار را با ظرفیت چهار متر مکعب ثانیه در سمت چپ تغذیه می کند. با وجود زیبایی کم نظیر این منطقه، رنجی نیز وجود دارد و آن ترس خانواده ها از غرق شدن جوانانشان است.
محمد صمیمی پدر جوان غرق شده ۱۶ ساله خمامی در رودخانه پسیخان رشت در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: چندین ماه است که تنها پسرم در سد پیسخان غرق شده و من و مادرش از دوری وی به شدت رنج می بریم.
وی یکی از دلیلهای اصلی غرق شدن فرزندش محمدجواد را نبود تابلوی شنا ممنوع عنوان نمود و اضافه کرد: پشت سد پسیخان منطقه خطرناکی برای شنا است این در حالیست که جوانان و نوجوانان زیادی هر روزه برای شنا در این مکان حضور دارند و به سبب نبود هیچ علامت هشدار دهنده ای سال قبل شاهد بودیم که سه جوان همچون فرزندم در این رودخانه غرق شدند.
صمیمی با اشاره به این که در این مکان تابلوی گردشگری برای جذب توریست نصب شده اما از تابلوی شنا ممنوع خبری نیست، خاطرنشان کرد: چندین بار به دستگاه دولتی مربوطه مراجعه کردم و پیگیری هایم را ادامه خواهم داد تا با نصب تابلوی شنا ممنوع در آن مکان از غرق شدن دیگر افراد جلوگیری کنم تا خانواده دیگری داغدار این سهل انگاری نشوند.
وی با اشاره به شکایت های مکرری که به دستگاه مربوطه داشته است، افزود: برخی کارشناسان ادعا می کنند که فقط فرزند من در این مکان غرق شده این در حالیست که آمارها نشان می دهد علاوه بر فرزندم دو جوان دیگر نیز در این مکان غرق شده اند.
پدر نوجوان ۱۶ ساله خمامی در رودخانه پسیخان رشت اظهار داشت: همه اعضای خانواده ام به خاطر فوت پسرم ذره ذره جلوی چشمانم آب می شوند و کاری از دستم برنمیاد جز این که می خواهم از رویداد چنین حادثه تلخی برای دیگر خانواده ها جلوگیری شود.
وی اشاره کرد: باید دستگاه مربوطه خودرا موظف بداند و مسئولیت جلوگیری از این چنین فجایعی را بر عهده بگیرد و با محصور کردن این منطقه مانع غرق شدن مردم شود.
صمیمی اضافه کرد: در رودخانه پسیخان رشت به سبب برداشت بی رویه شن و ماسه تعدادی از مناطق رودخانه دارای عمق های ۸ تا ۱۲متری است که بصورت ظاهری اصلا قابل تشخیص نیست.
محمد صمیمی افزود: طی شکایتی که در این خصوص به دادگاه داشته است، رای اولیه صادر گردیده است و در این حکم درصدی را شرکت آب منطقه ای و درصدی هم دهیاری روستا و همین طور درصدی را فرزندم مقصر شناخته است.
وی ادامه داد: رای قطعی نهایی دادگاه بعد از صدور رای نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.
مومنی رئیس آتش نشانی رشت در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: متاسفانه جوانان در بعضی موارد بی احتیاطی می کنند و در جایی که نباید شنا کنند، شنا می  کنند و جان خودرا به خطر می اندازند.
وی درباب نصب تابلوی شنا ممنوع تصریح کرد: لازم است دستگاه مربوطه با روش های مختلف همچون فنس کشی و گشت های ویژه مبادرت به پیش گیری از غرق شدن افراد کنند.
رئیس آتش نشانی رشت اشاره کرد: شهروندان باید دقت بیشتری داشته باشند و توصیه های ایمنی را جدی بگیرند و اگر شنا بلد نیستند وارد چنین مکان هایی حتی برای آب تنی نشوند.
وی اشاره کرد: حوالی سد پسیخان همچون مناطقی است که سال قبل چند مورد غرقی داشتیم و احتمال تلفات در این مکان وجود دارد.
منبع:

1400/02/26
13:50:30
5.0 / 5
1225
تگهای خبر: آبیاری , تولید , رشت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg