شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس دانشگاه علوم پزشكی بابل خبر داد

بابل قطب كاشت حلزون در استان های مازندران، گلستان و سمنان

بابل قطب كاشت حلزون در استان های مازندران، گلستان و سمنان

به گزارش شمال برگ مازندران رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: بابل، قطب کاشت حلزون در استانهای مازندران، گلستان و سمنان شد.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر سیدفرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل، کاشت حلزون شنوایی، بخشی از جراحی گوش و حلق و بینی است که نخستین مرکز آن در ایران از سال ۱۳۷۶ در دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران شروع شد و امروز شاهد ارائه این خدمت در بابل برای کودکان ناشنوا هستیم.

وی با ذکر اینکه روند دریافت مجوز و راه اندازی آن بسیار پیچیده و سخت گیرانه بوده و سالها به طول انجامیده، اظهار داشت: این امتیاز به علت پیچیده بودن تنها به مراکز خاصی از جانب وزارت بهداشت اعطا می شود که علاوه بر رشته جراحی گوش، رشته های توانبخشی، شنوایی سنجی و کودکان قوی داشته و از زیرساخت ها و تجهیزات با تکنولوژی بالا برای کشف بیماران ناشنوا در ماه های اول تولد برخوردار باشند و این افتخار برای دانشگاه علوم پزشکی بابل پیش آمد که با تهیه همه این مقدمات موفق به دریافت این مجوز شد.

جلالی اظهار داشت: از بین ۶۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور تابحال تنها ۱۳ دانشگاه علوم پزشکی کشور موفق به کاشت حلزون شده اند و بابل حالا سیزدهمین مرکز کاشت حلزون در کشور است که به این سطح علمی رسیده و می تواند کودکان ناشنوا و حتی بزرگسالانی که دارای توان گفتاری هستند اما قادر به شنیدن به هر علتی نیستند، درمان کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: این نوع جراحی تنها برای کودکانی که ناشنوایی مادرزادی در بدو تولد دارند، انجام می شود و در سنین بالاتر هم تنها در کسانی که توان گفتار دارند، اما به هر علتی مثلا بعضی از بیماری ها شنوایی هر دو گوش خویش را از دست داده اند، امکان پذیر است.

این مسول اضافه کرد: بعد از انجام کاشت حلزون، مراحل توانبخشی، گفتار درمانی و غیره هم برای بیمار برای مدتی باید انجام می شود.

هزینه کاشت حلزون تنها ۶ میلیون تومان است

جلالی تصریح کرد: این جراحی همچون عمل های پر هزینه و در حدود ۵۰۰ میلیون تومان می باشد اما در ایران بخش اعظم هزینه کاشت حلزون شنوایی توسط وزارت بهداشت با ارز دولتی پرداخت می شود بطوری که خانواده ها تنها حدود ۶ میلیون تومان هزینه پرداخت می کنند.

راه اندازی مرکز کاشت حلزون، افتخاری دیگر در جهت خدمت به هموطنان عزیز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل ضمن تشکر از اعضای هیات علمی دانشگاه در راه اندازی این مرکز، اظهار نمود: راه اندازی مرکز کاشت حلزون در بابل، باعث درمان کودکان بسیاری در شمال کشور می شود که به صورت مادرزادی از نعمت شنوایی برخوردار نیستند و همینطور برای دانشگاه علوم پزشکی بابل یک سکوی افتخار به حساب می آید که علاوه بر اینکه مرکز ارجاع بیماران از استان های شمالی است، در زمینه تحقیقاتی و آموزشی هم باعث پیشرفت هایی در استان و کشور خواهد شد.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، عمل جراحی کاشت حلزون برای دختر ۱۸ ماه و پسر ۲۳ ماهه در بابل و قابلیت انجام این نوع جراحی برای کودکان، بابل را به قطب کاشت حلزون شنوایی در استان تبدیل خواهد نمود.

منبع:

1400/02/08
12:04:13
5.0 / 5
1201
تگهای خبر: تجهیزات , تكنولوژی , دریا , رشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg