شمال برگ ShomalBarg.ir
استاندار گیلان:

بهبود شاخص توسعه انسانی از مولفه های مورد توجه در سند آمایش است

بهبود شاخص توسعه انسانی از مولفه های مورد توجه در سند آمایش است

به گزارش شمال برگ از گیلان استاندار گیلان ارتقاء و بهبود شاخص توسعه انسانی را از مولفه های مورد توجه در سند آمایش اجتماعی و فرهنگی استان عنوان نمود و اظهار داشت: لازم است برای نیل به رشد و توسعه، از ظرفیت جمعیت جوان و نیروهای کارآمد برای نیل به رشد و توسعه، بیشتر استفاده گردد.


ارسلان زارع امروز 5 شنبه 2 اردیبهشت در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده استان با اشاره به اینکه تمامی راهبردها، رویکردها و برنامه های اجرایی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و کالبدی در چارچوب سند آمایش تدوین شده، اظهار نمود: این مهم بعنوان یک سند بالادستی مدنظر است و اهداف توسعه ملی و جهت گیری های آن هم در سطوح استانی و فرا استانی تعریف می شود.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین مولفه های مورد توجه در این سند، ارتقاء و بهبود شاخص توسعه انسانی است که برای نیل به آن، مساله جمعیت و سرمایه های اجتماعی اهمیت زیادی دارد.
استاندار گیلان، جمعیت را همچون مولفه های رشد اقتصادی خواند و این مورد را وابسته به کیفیت آن، توزیع جمعیتی مناسب و زیرساخت های هدفمند عنوان نمود.
زارع با تصریح اینکه هرچه ساختار جمعیت در کشور به سمت نیروی جوان سوق یابد، هرم جمعیت گسترده تر خواهد شد، اظهار داشت: یعنی جمعیت جوان بیشترین بخش جمعیتی را تشکیل می دهد و به هر میزان که نیروهای کارآمد و فنی در جامعه بیشتر شوند، رشد و توسعه فزونی می یابد.
وی خاطرنشان کرد: البته این مساله به معنای آن نیست که جمعیت سالمند به فراموشی سپرده شود بلکه باید برای ارتقای کیفیت زندگی آنان هم برنامه های عملیاتی تدوین گردد.
استاندار گیلان اظهار داشت: در رویکردهای جدید آمایش سرزمین و توسعه منطقه ای، مولفه هایی در فرایند برنامه ریزی مورد اهمیت قرار می گیرند که یکی از آنها، جغرافیا و ارزیابی نظام مند عوامل طبیعی، اجتماعی و فرهنگی و شناسایی چالش های منطقه ای است.
وی تصریح کرد: با در نظر داشتن اهمیت اولویت های توسعه ای استان بر مبنای سند آمایش؛ عدالت اجتماعی و کوشش برای بهبود زندگی همه ساکنان در محدوده جغرافیایی گیلان یکی از محورهایی است که باید مدنظر باشد.
زارع، تعیین شعار سال از جانب رهبر معظم انقلاب را علاوه بر اهمیت بخشی بعنوان آن شعار، راهبردی ذکر کرد که می تواند راهگشای امور در خیلی از حوزه ها باشد و اظهار داشت: باآنکه رهبری طی سالهای اخیر شعارهایی با مضامین آشکار اقتصادی برگزیده اند، ولی تحقق آن بدون فرهنگ سازی و انجام تحقیقات علمی میسر نیست.
استاندار گیلان همینطور در این نشست دوم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک و رحلت سردار حق بین از فرماندهان مجاهد سپاه قدس گیلان و جبهه مقاومت را تسلیت گفت.
منبع:

1400/02/03
21:38:15
5.0 / 5
842
تگهای خبر: اقتصادی , زمین , كیفیت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg