شمال برگ ShomalBarg.ir
سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا تشریح كرد

اتمام واكسیناسیون گروه اول تا 10 روز آتی

اتمام واكسیناسیون گروه اول تا 10 روز آتی

شمال برگ: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و اقدامات انجام شده جهت تامین و تولید واکسن را تشریح نمود.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه شصت و پنجمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: امروز بحث های مختلفی در جلسه عنوان شد اما محور این بحث ها بررسی وضعیت ایران و دنیا بود و به ویژه مباحث مهمی پیرامون واکسن شکل گرفت و مروری بر میزان واکسیناسیون و تولید و وارادت آن داشتیم.

آخرین وضعیت تولید واکسنهای ایرانی کرونا
وی اضافه کرد: خوشبختانه تولید داخلی به مراحل خوبی می رسد. واکسن شفافارمد یا همان واکسن کووایران برکت در آستانه ورود به فاز سوم است و ان شاءالله اگر با موفقیت تمام شود ما می توانیم دیگر از این شرکتها واکسیناسیون را بطور کامل دریافت نماییم و واکسیناسیون سریع صورت گیرد.
رییسی افزود: واکسن موسسه رازی در آستانه ورود به فاز دو و واکسن وزارت دفاع هم که به اسم میلاد دارو نور تولید می کند در آستانه ورود به فاز دوم است. از طرفی واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور در آستانه ورود به فاز سه است. واکسن سیناژر هم در مرحله ستاندن تاییدیه کمیته بالینی است. این خبر خوبی است که نشان دهنده مراحل امیدوار کننده واکسن تولید داخل است و سازمان غذا و دارو تاییدیه لازم را برمبنای کارآزمایی بالینی بدهد. امیدواریم یک یا دو واکسن ساز از تیرماه به شکل انبوه واکسن در اختیار ما بگذارند.

تحویل یک میلیون و ۸۹۵هزار دُز واکسن کرونا به ایران تا کنون

اتمام واکسیناسیون گروه اول تا ۱۰ روز آتی
وی درباره میزان واکسن های وارداتی، اظهار نمود: تا حالا حدود ۴۲۰ هزار دز از روسیه، ۶۵۰ هزار دز از کشور چین، ۱۲۵ هزار دز از هندوستان که البته قرار بود ما از این کشور ۵۰۰ هزار دز واکسن بگیریم که تا حالا ۱۲۵ هزار دز تحویل داده شده است و از کشور کره جنوبی واکسن آسترازنکا حدود۷۰۰ هزار دز واکسن تحویل گرفتیم. مجموعا یک میلیون و ۸۹۵ هزار دز واکسن در اختیار ما قرار گرفته است و چون واکسن ها دو دزی تزریق می شود تا حالا قریب به ۵۰۰ هزار نفر واکسیناسیون انجام دادیم و امیدواریم ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده واکسیناسیون فاز اول شامل کادر درمان، گروهی از بیماران صعب العلاج، سرطانی و افراد خانه سالمندان را بتوانیم انجام داده و تمام نماییم و از اواسط اردیبهشت ماه وارد فاز دوم واکسیناسیون شویم.

تمدید محدودیتهای کرونائی تا اختتام هفته جاری
رییسی درمورد وضعیت کرونا در ایران، افزود: همه با نگاه به اطرافیانمان می بینیم که یک یا دو نفر به بیماری مبتلا هستند و این نشان دهنده بالا بودن سرعت گسترش بیماری است و لازم است مراقبت های شدیدی داشته باشیم. همانطور که می دانید محدودیت ها تا آخر این هفته تمدید گردید و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی پروتکل ها به دقت رعایت شود.

نحوه اجرای محدودیتها راضی کننده نیست

رعایت ۵۸.۵ درصدی رعایت پروتکلها

دستگاه ها مسوولانه پای کار آیند
وی اظهار داشت: البته هم اکنون اجرای پروتکلها خیلی راضی کننده نیست و با وجود اعلام محدودیت ها در بعضی استانها خیلی دقیق رعایت نمی گردد گرچه وضعیت رعایت پروتکل ها نسبت به دو هفته قبل بهتر شده اما هنوز راضی کننده نیست و رعایت پروتکل ۵۸.۵ درصد برای کشور بسیار پایین است و دستگاه های مسئول باید رصد کنند و با متخلفین برخورد قاطعانه کنند و دستگاه های دولتی باید مسئولانه عمل کنند و به پای کار بیایند.

۷۱ درصد نقض تردد در شهرهای قرمز
رییسی اضافه کرد: هنوز ۷۱ درصد نقض تردد در شهرهای قرمز داریم. ۶ استانی که بیشترین نقض تردد در آنها اتفاق می افتد شامل استان های اصفهان، البرز، همدان، مازندارن، فارس و آذربایجان شرقی است البته این نقض تردد مربوط به خود این استانها نیست و از استان های دیگر وارد آنجا شده اند. ۷۳ درصد نقض تردد در شهرهای نارنجی مربوط به ۶ استان دیگر است که در استان های اصفهان، البرز، فارس، مازندارن، همدان و خوزستان است. همین طور ۶۶ درصد از نقض تردد شبانه در ۶ استان رخ می دهد که در صدر استان تهران است سپس استان های خراسان رضوی، اصفهان، البرز، گیلان، فارس قرار دارد.
وی در ادامه اشاره کرد: در ارتباط با عبور مرزی هم ۳۸ درصد مسافران وارد شده و ۴۴ درصد مسافرلن خارج شده اتباع خارجی بودند. ۶ استان هم که در اعمال قانون خوب عمل کردند و ۷۰ درصد تذکرات و پلمب ها را استان های خوزستان، مرکزی، یزد، آذربایجان شرقی، لرستان و گیلان صورت گرفته است.

بروزرسانی رنگبندی شهرها؛ دوشنبه

راهی جز رعایت دقیق پروتکلها نیست
رئیسی درباره رنگبندی شهرها، اظهار نمود: هم اکنون ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی، ۵۱ شهر زرد و ۱۱ شهر آبی داریم که این آمار دوشنبه به روز رسانی خواهد شد. در این شرایط راهی به جز رعایت دقیق پروتکل ها نداریم و دورهمی و تجمع در فضای سر بسته بسیار می تواند خطرناک باشد. شاید در این ماه دیگر نتوانیم مثل قبل مهمانی افطاری و نذری بدهیم و بهتر است یا به شکل بیرون بر افطاری دهیم یا مواد خشک به نیازمندان بدهیم تا مبادا در این ایام سبب شویم مومنان بیمار شوند. از صبر و حوصله مردم، کسبه، بازاریان و اصنافی که پروتکل ها را رعایت می کنند ممنون هستیم.
منبع:

1400/01/29
14:23:52
5.0 / 5
1030
تگهای خبر: تولید , دریا , شركت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg