شمالبرگ ShomalBarg.ir

ساخت مركز بیماران خاص مازندران پا در هوا مانده

ساخت مركز بیماران خاص مازندران پا در هوا مانده

به گزارش شمال برگ موافقت نكردن شهرداری نور از اهدای زمینی برای ساخت اولین مركز بیماری های خاص مازندران در این شهرستان سبب شد این پروژه در آستانه انتقال به نوشهر باشد.


داستان از آنجا شروع می شود كه بنیاد امور بیماری های خاص تصمیم گرفت برای ساماندهی و ارتقای وضعیت بیماران خاص و صعب العلاج مازندران، اولین مركز بیماری های خاص را در شهرستان نور راه اندازی كند و برای همین منظور پیدا كردن زمینی برای ساخت این مركز در دستور كار این بنیاد قرار گرفت.
فرمانداری شهرستان نور با این امر موافقت كرده و در كمیته انطباق هم این واگذاری زمین تأیید شده اما شورای شهر و شهردار این شهر گویا در ابتدا راضی به این امر نبودند.
در ادامه ماجرا اعضای شورای شهر رضایت خویش را از اهدای زمین برای ایجاد مركز بیماری خاص اعلام می كنند اما شهردار نور رضایت قطعی خویش را اعلام نكرده و واگذاری زمین هنوز پا در هوا مانده است.
*آمار بیماران خاص در مازندران به بیشتر از ۱۶ هزار نفر می رسد
محمدرضا سالار، نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه بنیاد بیماری های خاص یك نهاد عمومی غیر دولتی است، اظهار نمود: مراكز پزشكی خاص در راستا و ارتقای وضعیت بیماران خاص در زمینه آموزشی، پیشگیری و درمان فعالیت می كند.
وی اضافه كرد: این مراكز پزشكی در كشور توسط بنیاد و با همكاری خیرین اداره می شود و گروه بیماران خاص و صعب العلاج می توانند تمامی خدمت درمانی و آموزشی خویش را از این مركز دریافت نمایند.
نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران با اشاره به رویكرد بنیاد كه حركت به سمت جامعه سلامت نگر با افق كاملاً شفاف است، اضافه كرد: بر مبنای آخرین آماری كه از شبكه بهداشت و درمان شهرستان نور دریافت شد، ۵ هزار و ۶۳۲ نفر بیمار دیابتی، ۶۸ نفر بیمار دیالیزی، ۵ نفر هموفیلی و ۸۴ نفر تالاسمی، ۷ نفر بیمار ام اس و ۸۴ نفربیمار سرطانی در شهرستان نور وجود دارد.
سالار، آمار مبتلایان به بیماری خاص استان را در سال ۹۲ را ۱۱ هزار و ۵۰۸ نفر عنوان و تصریح كرد: هم اكنون آمار بیماران خاص در مازندران به بیشتر از ۱۶ هزار نفر می رسد و یكی از اهداف مركز بیماری خاص در این استان فراهم آوردن تمامی خدمات آموزشی، تشخیصی و درمانی برای مبتلایان است.
وی افزود: نبود مركز پزشكی بیماران خاص و سرطانی در شمال ایران سبب شد تا جرقه راه اندازی این مركز پزشكی در شهرستان نور روشن شود.
سالار با اشاره به اینكه مبتلایان به سرطان از غرب مازندران جهت انجام رادیوتراپی به بابلسر می آیند، اظهار داشت: با عنایت به پیشنهاد داده شده توسط نماینده بنیاد بیماری خاص در مازندران به شورای شهر نور در ۲۶ آذر ۹۶ و همینطور طی جلسه ای كه با حضور اعضای شورای شهر و دكتر فاطمه هاشمی رئیس بنیاد امور بیماری های خاص در تهران برگزار شد، مقرر شد تا شهرداری زمینی را در اختیار مركز بیماران خاص جهت ساخت اولین مركز پزشكی بیماران خاص در شمال ایران قرار دهد.
نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران با اشاره به اینكه مكاتبات اداری به صورت رسمی برای دریافت این زمین انجام شد، خاطرنشان كرد: تفاهم نامه ای در ۲۰ اردیبهشت میان شهرداری و بنیاد امور بیماری های خاص برای راه اندازی این مركز منعقد شد اما با وجود تعهدات بسیاری كه بنیاد در این تفاهم نامه همچون نفروختن زمین، عدم تغییر كاربری و استفاده از نیروی بومی را پذیرفته بود، شهرداری از اهدای زمین امتناع كرد.
وی با اشاره به اینكه قبل از این، مبحث اهدای زمین در كمیته انطباق با حضور فرماندار و اعضای شورای شهر نور مورد موافقت قرار گرفت، خاطرنشان كرد: در تاریخ هفتم مهرماه ۱۳۹۷، اهدا زمین به امضای كمیته انطباق و اعضای شورای شهر رسید اما شهردار به استناد ماده ۵۵ بند ۶ از دادن زمین سرباز زد.
*واگذاری زمین به مركز پزشكی بیماران خاص با شرایط خاص!
نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران افزود: طی نامه ای از جانب شهردار نور، این زمین اهدایی با شرایطی چون تأمین نیروی انسانی، اعطای درصدی از درآمد به دست آمده به شهرداری و مدیریت شهرداری در پیشبرد امور، از ۴۰۰۰ مترمربع به ۲۷ هزار مترمربع افزایش یافت كه عاقلانه نبوده است.
سالار با اشاره به اینكه شهرداری نور فعالیت بنیاد بیماران خاص را با درمانگاه های خصوصی اشتباه گرفته است، خاطرنشان كرد: این مركز در صورت راه اندازی برای بیماران سرطانی و خاص، مجانی و صرفاً از نیروهای بومی استفاده می نماید.
وی اضافه كرد: با اجرای این پروژه بیشتر از ۵۰ فرصت شغلی در دو فاز شیمی درمانی، رادیوتراپی و دیابت بوده و همینطور تالاسمی، هموفیلی، ام اس، پیوند كلیه، مركز غدد و غیره است، ایجاد می شود.
نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران اظهار داشت: با وجود نامه ای كه به اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در جهت همكاری با این مركز زده شد، متأسفانه هیچ توجهی به نامه نداشتند و فقط در جلسات موافقت خویش را اعلام نمودند اما هیچ حركتی در این مورد از وی دیده نشده است.
* كوچ اولین مركز پزشكی بیماران خاص به نوشهر؟
سالار با اشاره به اینكه بی تدبیری مدیران نور سبب شد این پروژه در این شهرستان ادامه پیدا نكند، خاطرنشان كرد: رئیس شورای شهر نوشهر با بیان آمادگی از اجرایی شدن این پروژه با زمینی به مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ متر حمایت كرده است.
اما علی شادمان فرماندار نور در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه نشستی در اجرای پروژه مركز پزشكی بیماران خاص با اعضای شورا برگزار شد، اظهار نمود: ساز و كارها و نحوه مصوبات و دادن مشورت به اعضای شورا انجام شد و در كمیته انطباق هم این طرح مصوب شد.
وی با اشاره به اینكه از آغاز امر شورای شهر برای تأیید این طرح در شك و شبهه بودند، خاطرنشان كرد: فرمانداری تمام آن چه را كه در حیطه اختیارات خود بود را تمام و كمال انجام داد اما باقی مسائل به شهرداری و بنیاد بیماری های خاص مربوط می شود.
گزارش از زینب تذكاری، خبرنگار ایسنا
1397/11/28
15:51:59
5.0 / 5
5035
تگهای خبر: خدمات , زمین , شمال , شمال ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg