شمال برگ ShomalBarg.ir

پیشبینی افزایش تولید هزار تنی بذور گواهی شده برنج در گیلان

پیشبینی افزایش تولید هزار تنی بذور گواهی شده برنج در گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: تلاش ما بر این است که سال جاری بذور گواهی شده برنج را از ۲۲۰۰ تن به ۳۲۰۰ تن برسانیم.


علی موسوی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه عملیات خزانه گیری در شالیزارهای استان در حال انجام می باشد، اظهار داشت: از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد هم زمان انتقال نشاء برنج به زمین های آب تخت شده است.
وی ادامه داد: از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه هم زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریور ماه کار برداشت محصول برنج انجام می شود.
موسوی تصریح کرد: کشاورزان برای اتمام شخم اول شالیزارهای خود از بارندگی ها و آب های سطحی نهایت استفاده را داشته باشند.
او همینطور از کشاورزان خواست پاکسازی انهار، کانال های آبیاری و محافظت از تاسیسات آبی را در شرایط جوی پیش رو انجام دهند و افزود: کشاورزان همینطور اهتمام و توجه به آب گیری کامل آبندان های موجود در روستاهای خود با استفاده از نزولات جوی پیش رو را داشته باشند و با شوراهای روستا، دهیاران و عوامل مرتبط همکاری کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار زمین شالیزار دارد که از این میزان، ۱۸۰ هزار هکتار آن از راه کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه هم از آب بندان ها و رودخانه های داخلی استان استفاده می نمایند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی سال قبل ۱۴۰۰ تن بذر گواهی شده تولید کرده بود که امسال حدود ۲۲۰۰ تن بذر گواهی شده و مادری را در ارقام هاشمی، گیلانه، رش، انام تولید کرده است، اضافه کرد: با عنایت به تقاضایی که از راه کشاورزان بوده تلاش ما بر این است که سال جاری این مقدار را به ۳۲۰۰ تن در ارقام گفته شده و ۲ بذر گواهی شده جدید گیلار و کیان که اضافه خواهد شد، برسانیم.
موسوی اظهار داشت: با عنایت به شرایطی که در استان وجود دارد کشاورزانی که مبادرت به تهیه بذور گواهی شده از جهاد کشاورزی و یا خود مصرفی داشته اند، حتما نسبت به ضد عفونی بذرها اقدام نمایند.
منبع:

1400/01/17
19:45:35
5.0 / 5
1166
تگهای خبر: آبیاری , تولید , زمین , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg