شمالبرگ ShomalBarg.ir

پیشبینی ارتقای كمی و كیفی برنج سفید در صومعه سرا

پیشبینی ارتقای كمی و كیفی برنج سفید در صومعه سرا

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا اظهار داشت: پیشبینی می شود سال جاری شاهد ارتقای کمی و کیفی برنج در صومعه سرا باشیم.


احمد پادیاب در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: شهرستان صومعه سرا ۲۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که تابحال شخم اول این اراضی در ۷۰ درصد انجام شده است.
وی ادامه داد: به علت بارندگی کمتری که نسبت به سال قبل داشتیم، میزان شخم اول نسبت به مدت مشابه سال قبل کمی عقب تر است.
پادیاب با اشاره به اینکه به صورت میانگین در شهرستان صومعه سرا ۷۵ هزار تن برنج سفید تولید می شود که اغلب آن از نوع رقم هاشمی است، تصریح کرد: این شهرستان یکی از شهرستان های تولیدکننده برنج با کیفیت کشور است و سال جاری با عنایت به افزایش توزیع بذور گواهی شده بین کشاورزان شاهد ارتقای کمی و کیفی برنج در این شهرستان خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: تابحال ۲۰۰ تن بذر هاشمی بین شالیکاران توزیع شده است و همینطور توزیع کود شیمیایی هم بین کشاورزان در حال انجام می باشد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا با اشاره به اینکه شالیزارها از اراضی پرارزش این شهرستان محسوب می شوند که باید برای کشت برنج مورد استفاده قرار بگیرند، افزود: با هرگونه تغییرکاربری و ساخت و ساز در اراضی شالیزاری به شدت برخورد می نماییم.
وی اظهار داشت: متاسفانه بعضی از هموطنان ما نسبت به حفاظت از شالیزارها برای تأمین برنج مورد نیاز کشور بی توجه هستند و همچنان شاهد افزایش هجوم افراد از سایر استان ها برای ساخت خانه های دوم در این شهرستان هستیم.
پادیاب تصریح کرد: همه تلاش ما این است که به فکر افزایش تولید و افزایش درآمد کشاورزان باشیم، این در حالیست که بیشتر وقتمان درگیر پیشگیری از هجوم هموطنان برای خرید زمین های کشاورزی صرف می شود و باید با ارتقای آگاهی مردم عزم ملی برای حفاظت از این اراضی پرارزش در جهت تولید و امنیت غذایی کشور شکل بگیرد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا ضمن اشاره به اینکه کشاورزان هم باید آگاه باشند تا به علت گران شدن زمین، منافع آنی را فدای منافع آتی خود نکنند.
وی اظهار داشت: یکی از راهکارهای بی انگیزه شدن کشاورزان نسبت به فروش زمین هایشان ارتقای درآمد خانوارهای روستایی است و توسعه مشاغل جانبی، مانند نوغانداری و افزایش مکانیزاسیون می تواند در این خصوص راهگشا باشد.
پادیاب اضافه کرد: برای رسیدن به اهداف ارتقای درآمد کشاورزان در فکر گسترش نوغانداری صومعه سرا هستم که به شهر ابریشم هم مشهور است.
وی با اشاره به اینکه نوغانداری یکی از مشاغل با درآمد مناسب و سازگار با محیط زیست است افزود: سال جاری بدین منظور ۱۶ هزار نهال توت مجانی بین کشاوزان توزیع شد تا کشاورزان بیشتر از سال های گذشته به نوغانداری بپردازند و خوشبختانه استقبال کشاورزان هم خوب است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا با اشاره به اینکه تولید مکانیزه برنج هم یکی دیگر از راهکارهای کاهش سختی تولید برنج و ماندگاری روستایی زادگان در زادگاهشان است، اظهار داشت: پیشبینی می شود سال جاری کشت مکانیزه در ۸۰ درصد از شالیزارهای این شهرستان صورت گیرد تأثیر زیادی در کاهش تولید برنج خواهد داشت.
منبع:

1400/01/09
13:43:02
5.0 / 5
1033
تگهای خبر: تولید , حفاظ , خرید , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg