شمال برگ ShomalBarg.ir
فرماندار بندرانزلی:

نخستین گام برای مانع زدایی تولید حذف و اصلاح قوانین دست و پاگیر است

نخستین گام برای مانع زدایی تولید حذف و اصلاح قوانین دست و پاگیر است

از گیلان فرماندار بندرانزلی، با اشاره به اینکه تسهیل قوانین با عنایت به نامگذاری سال باید در اولویت توجه دستگاه ها قرار گیرد، اظهار داشت: نخستین گام در مانع زدایی حذف یا اصلاح قوانین دست و پاگیر است تا بخش خصوصی باردیگر بالنده شود.


اسماعیل میرغضنفری در گفت وگو با ایسنا، ضمن تبریک فرارسیدن سال نو ضمن اشاره به اینکه رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۴۰۰ را سال «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نامگذاری کرده اند، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر با تاکید بر موضوعات اقتصادی در واقع نسبت به عرضه برنامه و ریل گذاری مسیر اقتصادی کشور اقدام کرده اند و نگاه آسیب شناسانه ای نسبت به فرآیند توسعه و پیشرفت در مقوله اقتصاد داشته اند و با نامگذاری سال های مختلف در قالب مفاهیم اقتصادی نقشه راه را برای مجریان در بخش های مختلف ترسیم نموده اند.
وی ادامه داد: بطور قطع با عنایت به نامگذاری سالجاری برخی مقوله ها باید مورد توجه قرار گیرد تا ابتدا از تولید و صنعت داخلی پشتیبانی شود و بعد با تسهیل شرایط، موانع برداشته شود؛ در این رویکرد باید به صنعتی شدن و خصوصی سازی توجه ویژه داشته باشیم و ضمن حفظ نیروی کار داخلی، فناوری نوین داخل به شکوفایی برسد.
فرماندار شهرستان بندرانزلی خاطرنشان کرد: باید با افزایش توان دیپلماسی زمینه صادرات محصولات داخلی فراهم و از واردات غیرضروری جلوگیری شود و در کنار همه این مسائل نقصها سیستم بانکی کشور را رفع نماییم و تولیدکنندگان بتوانند با شرایط آسان از ظرفیت بانک ها بهره مند شوند.
میرغضنفری، با اشاره به اینکه موثرترین مولفه در تحقق اقتصاد پایدار، پشتیبانی از تولید دانش بنیان است، تصریح کرد: در اقتصاد امروز دنیا اقتصاد دانش بنیان مورد توجه جدی همه کشورهاست و کسانی قدرتمندتر هستند که دانش بیشتری داشته باشند؛ دانش تولید محصول و تکنولوژی ارزشمندترین موتور محرکه اقتصاد است که می تواند همه ارکان اقتصادی را تقویت کند و کشور را از وابستگی نجات دهد. در واقع اقتصاد مبتنی بر علم و دانش باعث رشد و توسعه پایدار جامعه و در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی می شود.
وی به حضور مردم از راه مشاغل خانگی در تحقق شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: مشاغل خانگی مزایای بسیار زیادی دارد؛ برای نمونه سبب استقلال عمل تولیدکننده می شود و می توان برای این مشاغل ساعات کاری منعطف تعریف کرد. همینطور با بعضی از ویژگی های اقشار جامعه همخوانی بیشتری دارد، زمینه مشارکت همه اعضای خانواده را فراهم می کند و افراد می توانند به واسطه آن از مزایا و معافیت های مختلفی استفاده کنند.
فرماندار انزلی افزود: مشاغل خرد و خانگی نه تنها شرایط مناسبی را برای تولیدکننده ها فراهم می کنند، بلکه به جامعه هم کمک می کنند، چونکه می توانند نقش بسیار بالایی را در اشتغال بانوان و جوانان جویای کار داشته باشند و بستر کارآفرینی را در جامعه با قدم های کوچک فراهم نمایند. این مساله سبب استفاده بهینه از توان افراد می شود و کارآفرینی در این واحدهای کوچک نه تنها می تواند زمینه تولید را توسط بخش بزرگی از جامعه فراهم آورد، بلکه موتور محرکه توسعه کشور را به حرکت وامی دارد.
میرغضنفری، با اشاره به اینکه تسهیل قوانین با عنایت به نامگذاری سال باید در اولویت توجه دستگاه ها قرار گیرد، تصریح کرد: ما گاها در بخش اقتصاد و تولید با قوانین دست و پاگیر و بخشنامه های زاید مواجهیم و این بروکراسی اداری تولیدکننده را بی انگیزه می کند. ازاین رو نخستین قدم در مانع زدایی حذف یا اصلاح قوانین دست و پاگیر است تا بخش خصوصی باردیگر بالنده شود و رغبت سرمایه گذاری در بخش تولید به اقتصاد کشور بازگردد.
وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب سال هاست که شعار سال را در پرتو مقولات اقتصادی تبیین می کنند و مفاهیمی مانند جهاد اقتصادی، تولید ملی، پشتیبانی از کالا و سرمایه ایرانی، اقتصاد مقاومتی، رونق تولید، جهش تولید و... بعنوان شعار سال مد نظر ایشان بوده بنابراین این مساله نشان می دهد که شعارها مختص یک سال نیست، بلکه یک ریل گذاری و نقشه راه است.
فرماندار انزلی اظهار نمود: در سال های اخیر اقتصاد کشور بعنوان پاشنه آشیل توسعه همواره مورد هدف دشمنان بوده؛ ضمن اینکه همواره با تحریم های ظالمانه تلاش شده اقتصاد کشور را ناکارآمد جلوه دهند. ازاین رو همه مسؤلان در همه بخش ها باید با مدنظر قرار دادن این شعارها به نحوی برنامه ریزی کنند که هدف نهایی که همان توسعه، اقتدار و خودکفایی اقتصادی می باشد، مهیا شود.1400/01/05
16:33:07
5.0 / 5
1193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg