شمالبرگ ShomalBarg.ir

رابطه شادمانی با سلامت جسمانی

رابطه شادمانی با سلامت جسمانی

شمال برگ: از گیلان یک روانپزشک، شاد بودن و شاد زیستن را یک هنر دانست که سبب ارتقای رضایتمندی و حس خوشبختی می شود و افزود: بین عملکرد مغز و احساس شادمانی نیز رابطه وجود دارد، به گونه ای که در شادمانی دردهای جسمانی کمتر حس شده و خطاها راحت تر بخشیده می شود.


دکتر سید کامبخش میرحسینی، روانپزشک در گفت وگوی پادکستی «جرعه ای تامل در روز جهانی شادی»، ترس، خشم، غم و شادی را چهار هیجان پایه ای در انسان دانست و اظهار نمود: زندگی بدون این چهار هیجان خشک و بی معنا و عاری از روح است.
وی با اعلان اینکه بشر برای نیل به تعادل روحی در حالات و موقعیت های متفاوت به هر کدام از چهار هیجان مذکور به قدر لازم نیاز دارد، عنوان کرد: تصویر زندگی بدون هر یک از این هیجانات حدودا غیرممکن است.
این روانپزشک افزود: در هر موقعیت ویژه هیجان در رابطه با آن موقعیت منشا تولید انگیزش لازم برای تداوم زندگی و حرکت رو به جلو خواهد بود.
میرحسینی، خوشبختی انسان را در گرو رضایتمندی دانست و اشاره کرد: اگر قبول نماییم که شادی پیامد احساس رضایتمندی است، رابطه بین حس شادمانی و خوشبختی را پیدا می کنیم. در حقیقت رابطه بین شادمانی و رضایتمندی و در نتیجه خوشبختی یک رابطه دوسویه است.
وی شاد بودن و شاد زیستن را یک هنر دانست که سبب ارتقای رضایتمندی و حس خوشبختی می شود و افزود: بین عملکرد مغز و احساس شادمانی نیز رابطه وجود دارد، به گونه ای که در شادمانی دردهای جسمانی کمتر حس شده و خطاها راحت تر بخشیده می شود.
این روانپزشک، تقویت سیستم ایمنی را از دیگر ثمرات شادمانی دانست و اظهار داشت: وقتی شاد هستیم بیماری ها کمتر به سراغ ما می آید و اگر هم بیاید زودتر خوب می شویم، یعنی شادی علاوه بر ایجاد احساس رضایتمندی، احساس سلامت جسمانی نیز ایجاد می کند.
علی یعقوبی، جامعه شناس نیز، با اشاره به عوامل شادی، اظهار نمود: عوامل فردی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در ایجاد شادی نقش دارند.
وی با اعلان اینکه شرایط اقتصادی جامعه همچون درآمد و اشتغال می تواند تاثیر عمده ای بر پروسه شادی داشته باشد، اظهار داشت: رفع فقر و نابرابری اجتماعی هم از جنبه های مهم احساس شادی محسوب می شود.
این جامعه شناس، با اشاره به رابطه فراغت با شادی، اشاره کرد: مردم هرچقدر از فراغت بیشتری برخوردار بوده و امید اجتماعی بیشتری داشته باشند، احساس شادی می کنند. همین طور اگر احساس نماییم زندگی مان رو به بهبود است و از فراغت و امنیت و رفاه اجتماعی برخوردار هستیم، بهتر می توانیم شادی را کسب نماییم.
یعقوبی، احساس با هم بودن را یکی از جنبه های امید و شادی دانست و اشاره کرد: در گذشته نهادهای اجتماعی سنتی وجود داشت و امروز در خلاء نهادهای اجتماعی سنتی، نهادهای اجتماعی مدرن هم ایجاد نشده پس وجود نهادهای جمعی و مدنی همچون سمن ها نقش عمده ای در با هم بودن مردم و پروسه شادی دارد.
وی احساس آزادی را همچون عوامل فردی شادی آفرین دانست و اظهار داشت: هرچقدر انسان در انتخاب های خود مانند دوست، شغل، ازدواج و... احساس عاملیت کند و از حقوق شهروندی برخوردار باشد، به همان میزان احساس شادی می کند. برگزاری جشنواره های موسیقی و ورزشی محلی، رفع فقر، داشتن درآمد و... نیز نقش مهمی در پروسه شادی دارد.
مهسا حاتم، روانشناس نیز در ادامه این گفت وگو، با اعلان اینکه هر رفتار و عمل ما در امتداد جست وجوی شادی است، عنوان کرد: رویاها و آرزوها و برنامه ریزی های ما در خدمت شاد بودن است پس شادی می تواند بزرگترین هدف و معنا در زندگی بشر باشد.
وی افزود: در زندگی با انبوهی از حالات و احساسات منفی مانند افسردگی، ملال، پوچی، یاس، ترس و خشم رو به رو هستیم که همه این حالات و احساسات دشمنان بزرگی برای شادی هستند پس نیاز است اطلاعات خودمان را از شادی بالا ببریم و برای شاد بودن برنامه ریزی نماییم.
این روانشناس، شادی را مجموعه ای از احساسات مربوط به هم مانند خوشنودی، رضایت، شعف، شادمانی و شادکامی دانست و اشاره کرد: شادی دارای دو بخش شناختی و احساسی است. بخش شناختی شادی به احساس رضایت مربوط می شود که یک امر نسبی است، یعنی فرد چقدر از زندگی خودش رضایت دارد.
وی بخش احساسی شادی را چگونگی تجربه احساسات مثبت و غلبه احساسات مثبت بر احساسات منفی دانست و متذکر شد: از این احساس در روانشناسی تعبیر به مثبت نگری می شود، یعنی وقتی یک اتفاق بد و منفی را تجربه می کنیم، باید حداقل سه اتفاق مثبت و لذت بخش را برای از بین بردن تاثیر آن اتفاق منفی برنامه ریزی کنیم؛ تنها در این شرایط اثر آن اتفاق منفی خنثی می شود.
حاتم، یکی از روش های احساس شادی را برنامه ریزی برای فعالیت های مثبت دانست و اشاره کرد: باید لیستی از فعالیت های مثبت و لذت بخش را تهیه و اهتمام نماییم و در طول روز آنها را انجام دهیم و یا برای خنثی کردن اثر اتفاقات منفی آنها را به کار ببریم.
این روانشناس، تعیین هدف در زندگی متناسب با توانایی های فردی را از دیگر روش های شاد بودن دانست و تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف باید برنامه ریزی داشته باشیم.
وی با اشاره به رابطه شادی با برون گرایی، خوش بینی، هدفمند بودن در زندگی، احساس کنترل و اعتماد به نفس، اظهار نمود: باید برای هدف خودمان وقت بگذاریم و مهارت آموزی داشته باشیم و فعالیت های مثبت و شاد را جدی بگیریم.
همزمان با روز جهانی شادی گفت وگوی پادکستی «جرعه ای تامل در روز جهانی شادی» به همت کانون جهش سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان انجام شد.
منبع:

1400/01/02
01:11:16
5.0 / 5
1232
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , گیلان , مدرن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg