شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران:

شوری آب زیرزمینی لطمه پنهانی كه قابل جبران نیست

شوری آب زیرزمینی لطمه پنهانی كه قابل جبران نیست

به گزارش شمال برگ مازندران مدیرعامل آب منطقه ای مازندران اظهار داشت: هرگاه سفره آب زیرزمینی شور شود هیچ وقت شیرین نخواهد شد، این یک لطمه پنهان است که باید مواظب باشیم.ابراهیم یخکشی، امروز ۲۶ اسفندماه در نشست خبری که در این شرکت برگزار شد، اظهار نمود: دوم فروردین روز جهانی آب است و باتوجه به افزایش جمعیت جهانی و سبک زندگی، نیاز به منابع آبی بیشتر احساس می شود و لازم است صاحبان تریبون در نحوه مصارف و ارزش آب مردم را بیشتر توجه دهند.

وی با اعلان اینکه باید مردم را نسبت به حفاظت کمی و کیفی آب حساس کرد، اضافه کرد: در دنیا روز جهانی آب توجه ویژه شده اما در ایران با توجه به این که این مناسبت با تعطیلات نوروز منطبق شده کمتر توجه می شود.

یخکشی با اعلان اینکه شعار جهانی امسال «ارزش آب» است، اشاره کرد: باید اهتمام نماییم که مشارکت مردمی را در مدیریت آب بیشتر نماییم.

وی با اعلان اینکه در ۵۰ سال اخیر جمعیت به سه برابر افزایش یافته طبیعی است، اضافه کرد: باید تلاش همگانی برای مدیریت آب صورت گیرد و نیاز است رسانه ها در این عرصه توجه ویژه داشته باشند.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران، اظهار داشت: در حوزه تصدی گری شرکت آب منطقه ای استان مجری طرح های بزرگ سدسازی، لوله کشی، تولید برق آبی، مدیریت سدها و توزیع آب و... است.

وی با اعلان اینکه ۷۵ درصد تامین آب سطحی و ۲۵ درصد زیرزمینی است، اضافه کرد: تراکم جمعیت استان، مسافرخیربودن استان، وجود پسماند، تامین آب کشاورزی، تعارضات آبی در ارتفاعات و غیره از چالش های این شرکت است.

یخکشی اظهار داشت: هرگاه سفره آب زیرزمینی شور شود هیچ وقت شیرین نخواهد شد، این یک لطمه پنهان است که باید مواظب باشیم.

وی اضافه کرد: ۴.۵ میلیارد مترمکعب آب سطحی داریم که ۱۵ درصد ظرف ذخیره برای آن وجود دارد و برنامه ریزی شده تا با افزایش مخزن های آبی بتوانیم ذخیره بیشتری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با اعلان اینکه راه اندازی چند سد استان در حال مطالعه است، اظهار داشت: طرح جامعه آب آشامیدنی در استان تدوین و ۹ پروژه اجرائی برای آب صنعتی و شرب تعریف شد.

وی با اعلان اینکه لطمه های زیادی در حوزه رودخانه داریم، اضافه کرد: با واگذاری قسمتی از رودخانه به شهرداری ها اقدامات خوبی در حوزه شهری انجام شد و اگر دهیاری ها هم درخواست داشته باشند واگذاری ها صورت خواهد گرفت.

یخکشی اظهار داشت: امسال با بارش هایی که تا کنون داشتیم، گرفتار کم آبی هستیم و بارش ها نسبت به سال قبل ۱۵ درصد و آب دهی رودخانه هم ۳۲ درصد کاهش دارد.

وی اظهار نمود: موضوع سازگاری با کمبود آب در سطح کشور و استانها مطرح شده و باید همه تلاش نماییم این منشور را اجرا نماییم تا بتوانیم مصارف مردم را کنترل و آب مورد نیاز آنها را تامین نماییم.

منبع:

1399/12/26
20:45:16
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: پسماند , تولید , حفاظ , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg