شمال برگ ShomalBarg.ir
استاندار مازندران تاكید كرد

ضرورت تقویت طرح های توسعه منابع آبی در مازندران

ضرورت تقویت طرح های توسعه منابع آبی در مازندران

به گزارش شمال برگ مازندران استاندار مازندران ضمن اشاره به این که حجم زیادی از منابع آبی استان هر ساله بدون بهره برداری مفید به دریای خزر می ریزد، در حالیکه برخی مواقع کشاورزان با مشکل کم آبی و پر آبی مواجه می شوند، اظهار داشت: با عنایت به چنین وضعیتی لزوم دارد طرح های توسعه منابع آبی استان تقویت شود. ‎احمد حسین زادگان در جلسه بررسی نهایی برنامه سازگاری با کم آبی مازندران که با حضور ویدیو کنفرانسی وزیر نیرو برگزار شد، اضافه کرد: با اینکه مازندران بعنوان استان پر آب شهرت دارد، اما کاهش بارندگی و تغییر الگوی بارش، کم شدن دبی آب رودخانه ها، پایین رفتن ایستایی آب های زیرزمینی و پیشروی جبهه آب شور به سمت جبهه آب شیرین، استان را با خطرات جدی مواجه کرده است.

وی تقاضای مصرف آب، زمان بارش و حجم بارش در مناطق غرب، مرکز و شرق استان را متفاوت و نامتجانس توصیف کرد و اخطار داد: اگر امروز به طرح های زیر ساختی برای بهره گیری از منابع آب در بخش های کشاورزی، صنعتی و زیست محیطی توجه جدی نشود، بحران کم آبی و خشکسالی دور از انتظار نیست.

استاندار مازندران همینطور از عقب ماندگی استان در اجرای طرح های فاضلاب شهری گله کرد و اظهار داشت: میانگین طرح های فاضلاب شهری در کشور ۵۰ درصد است، اما این آمار در مازندران تنها به ۱۷ درصد رسیده است.

وی با ابراز نگرانی از این که مشکلات کم آبی به شکنندگی زیست محیطی استان دامن زده است، اضافه کرد: امروز تالاب بین المللی میانکاله با کمبود آب مواجه می باشد و این مشکلات باعث تلف شدن پرندگان مهاجر هم شده است.

حسین زادگان از وزیر نیرو خواهان پشتیبانی از اجرای طرح جامع حل مشکلات تالاب بین االمللی میانکاله شد و اظهار داشت: این تالاب احتیاج به طرح جامع دارد که وزرات نیرو می تواند به صورت ویژه به آن توجه کند.

وی به بعضی از طرح های مهم آبی بخصوص سد سازی و مهار آب های سطحی در چند سال گذشته اشاره نمود و در عین حال اظهار داشت: متاسفانه اجرای سد هراز بعنوان یک مخزن آبی مهم استان همچنان با کندی پیش می رود.

استاندار مازندران با بیان اینکه هنوز آب پر آب ترین رودخانه استان بدون استفاده در طول سال به دریا می ریزد، عنوان کرد: هر چند در سالهای اخیر، بخصوص بعد از پیروزی انقلاب، هشت سد کوچک و بزرگ در مازندران ساخته شد مانند سد شهید رجایی در ساری و البرز در سوادکوه و مشکل آب زراعی بخشی از زمین های استان هم رفع گردید، اما سرعت ساخت سد بر روی رودخانه پر آب هراز باید سرعت بگیرد.

وی به انتقال آب از رودخانه چالوس در غرب به مرکز و پشت سد هراز اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح هم همچنان به علت مشکلات اعتباری به کندی پیش می رود.

حسین زادگان به اجرای طرح های الگوی کشت محصولات کشاورزی و مدیریت مصرف بهینه از منابع آبی استان اشاره نمود و بیان داشت: استفاده از چاه های کشاورزی دارای پروانه و برق دار کردن چاه ها و همینطور توجه به کیفیت آب هم از برنامه های مهم شورای آب استان است.

منبع:

1399/12/24
22:40:30
0.0 / 5
1296
تگهای خبر: چالوس , خشكسالی , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg