شمال برگ ShomalBarg.ir

احتمال تنش های آبی در فصل زراعی جدید گیلان

احتمال تنش های آبی در فصل زراعی جدید گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: در فصل زراعی احتمال هشدارهای تنش های آبی در استان وجود دارد.


مسعود الماسی در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه فصل زراعی جدید را در زمانی شروع می نماییم که هشدارهای تنش های آبی را داریم، اظهار نمود: بخش کشاورزی ما هر لحظه با تنش مواجه می باشد و با تنوع بسیار زیادش که دارد به همان نسبت با تهدید روبه رو است.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باید آموزش را جهت کاهش ضریب خطر در اولویت قرار دهیم تا لطمه مستقیم را به حداقل برسانیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه باید توانایی ها را بیشتر نماییم و زمینه بیشتری برای امر آموزش فراهم گردد، اشاره کرد: استفاده درست از تحقیقات و مطالعات جدید می تواند با افزایش سطح آگاهی درصد لطمه را کم کند.
الماسی در ادامه با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، افزود: تولید مکانیزه برنج سبب کاهش هزینه تولید برنج و مدیریت در مصرف آب می شود.
وی با اشاره به اینکه ۶۷ درصد روند تولید برنج در این استان به صورت مکانیزه انجام می شود، اظهار داشت: پیش بینی می شود این رقم در سال آتی به ۷۰ درصد برسد.
الماسی با اشاره به اینکه آماده سازی زمین شالی از زمستان شروع می شود، اضافه کرد: حدود ۳۵ درصد از اراضی کشاورزی گیلان شخم زمستانه زده شده اما نسبت به سال قبل به سبب بارش کمتر نزولات جوی، این میزان کمتر بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اشاره کرد: در سال زراعی گذشته بیش از ۱۶۰هزار هکتار از اراضی برنجکاری بصورت مکانیزه با بهره گیری از ماشینهای نشا کار برنج کشت و حدود ۱۷۳۰۰۰هکتار نیز با کمباینهای مخصوص برنج برداشت شد.
وی اظهار داشت: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری سطح کشت مکانیزه برنج به ۱۷۰ هزار هکتار و سطح برداشت مکانیزه به ۱۸۰ هزار هکتار ارتقا یابد.
منبع:

1399/12/21
00:44:51
0.0 / 5
945
تگهای خبر: تولید , زمین , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg