شمالبرگ ShomalBarg.ir
استاندار گیلان:

تكمیل چرخه نوآوری در گرو ارتباط موثر دانشگاه، صنعت و دولت می باشد

تكمیل چرخه نوآوری در گرو ارتباط موثر دانشگاه، صنعت و دولت می باشد

از گیلان استاندار گیلان ارتباطات سازنده و پایدار مراکز علمی و صنعتی را برای جامعه اثربخش دانست و با اعلان اینکه تکمیل چرخه نوآوری در گرو ارتباط موثر دانشگاه، صنعت و دولت می باشد، اظهار داشت: ارتقاء توان صادراتی، با بهره گیری از دانش نوین و ارتباط دانشگاه و صنعت محقق می شود.


ارسلان زارع امروز در بیست و سومین کنگره ملی همکاریهای دانشگاه، صنعت و دولت که به میزبانی دانشگاه گیلان در حال برگزاری ست؛ به موقعیت جغرافیایی گیلان و همجواری با دریای خزر و نیز پتانسیل های بالقوه فراوان این استان اشاره و اظهار نمود: آب وهوای معتدل و مرطوب، شرایط را برای کشت محصولات مختلفی از قبیل برنج، زیتون، چای و صنوبر فراهم ساخته است.
وی با اعلان اینکه به سبب مجاورت با دریای خزر و وجود بنادر و برقراری راه آبی با کشورهای همسایه، می توان به صادرات محصولات این مناطق اقدام نمود، افزود: باید شرایط را طوری مهیا ساخت که امکانات و تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد شود تا با جذب آنان؛ صنعت، فنآوری، علم ودانش خودرا وارد این استان کنند و از این طریق درجهت ارتقاء صنعت کشور گام برداشت.
نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: با نگاهی بر اقتصاد مناطق مختلف دنیا مشخص می شود که تعدادی از مناطق دارای عملکرد اقتصادی بهتری هستند و در مقایسه با میانگین جهانی، رشد اقتصادی بالاتری دارند که این رشد فزاینده ناشی از ساختار اقتصادی مناسب، وجود مزیت های نسبی در فعالیت های مختلف و سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های مختلف همچون همکاری های دولت و دانشگاه است.
وی باشاره به اینکه پیشرفت فناوری تنها به کارکرد داخلی صنایع وابسته نبوده و متأثر از تعامل و روابط متقابل بنگاه ها با دانشگاه ها و سازمان های مرتبط دیگر است، اظهار داشت: در اقتصاد مبتنی بر دانش؛ همکاری سه رکن اساسی یعنی دانشگاه ها و سازمان های تحقیق و توسعه، بخش صنعت و دولت بمنظور توسعه فناوری مورد تاکید بوده و یکی از سیاست های دولت ها برای تقویت ارتباط بین این ارکان، طراحی و ایجاد نهادهای واسطه ای است.
استاندار گیلان تصریح کرد: نادیده گرفتن استعدادها، توانایی ها و علم پژوهشگران موجب می شود که سرمایه گذاری های متناسب با امکانات و ظرفیت های بالقوه مناطق صورت نگیرد و با وجود اجرای برنامه های گوناگون توسعه ملی و منطقه ای، همچنان روند توسعه نیافتگی مناطق ادامه یابد.
وی با اشاره به تحریم های غیرقانونی مقابل ملت ایران و تلاش دشمنان برای وابسته ماندن کشور در بخش های مختلف، اظهار داشت: تقویت ارتباط میان دانشگاه ها، صنعت و دولت اهمیتی دوچندان دارد تا نیازمندی های کشور، برطرف شده و در بخش های مختلف خصوصاً تولید قطعات و مسائل فنی به خودکفایی برسیم.
زارع با تصریح اینکه دولت بطور قطع از مشارکت و همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی استقبال می کند، اضافه کرد: منشأ تمام تحولات در جهان از دانشگاه هاست چونکه دانشگاه ها کانون کارآفرینی، توسعه و پیشرفت جوامع هستند.
وی افزود: دانشگاه گیلان، جایگاه خوبی بین دانشگاه های کشور دارد؛ در آموزش و پژوهش و همین طور استفاده از ظرفیت نخبگان و دانشمندان، این مرکز آموزش عالی یک برند برای استان و کشور است.
نماینده عالی دولت در گیلان ارتباطات مؤثر، سازنده و پایدار مراکز علمی و دانشگاهی و مراکز صنعتی استان در قالب ارتباط صنعت و دانشگاه برای جامعه را اثربخش دانست و اضافه کرد: وجود مراکز علمی قوی در کنار صنایع قدرتمند، از مهم ترین فاکتورهای پیشرفت زیربنایی کشور شمرده می شود اما به این مساله مهم توجه داشته باشیم که تحقق این مهم نیازمند روابط مستحکم بین آنهاست.
وی رفع نیازهای اساسی و ایجاد مزیت رقابتی در صنعت و ارتقاء توان صادراتی را مستلزم استفاده از دانش نوین و تکنولوژیهای جدید و ارتباط موثر دانشگاه و صنعت دانست و اظهار داشت: با وجود آنکه تا حالا اقدامات مختلفی بمنظور تقویت این ارتباط در کشور صورت گرفته، اما تکمیل چرخه نوآوری در کشور و به حرکت درآوردن بخش های صنعت و خدمات در راه رشد، نیازمند وجود نهادی است که ارتباط میان دانشگاه، صنعت و دولت را به طور موثری برقرار و هدایت کند.
استاندار گیلان اشاره کرد: گسترش همکاریهای نظام مند مراکز آموزشی و پژوهشی با سازمان ها و صنایع کشور مورد تاکید و اهتمام دولت بوده و هست.
وی ابراز امیدواری کرد که با بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه گیلان و همین طور پتانسیل های دیگر مراکز آموزش عالی استان از یک سو و همکاری و هم افزایی کارشناسان و مدیران سازمان ها برای انجام امور به صورت علمی و تسهیل این ارتباط، بتوانیم این استان را مولد و توانمندتر از قبل سازیم و استانی پیشرو باشیم.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، بیست و سومین کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی، از امروز به میزبانی دانشگاه گیلان شروع شده و تا فردا ادامه دارد.1399/12/19
14:56:33
0.0 / 5
1180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg