شمال برگ ShomalBarg.ir
دكتر آزاد ارمكی عنوان كرد

دوران كرونا فرصتی برای بروز مهارت زنان در نجات خانواده

دوران كرونا فرصتی برای بروز مهارت زنان در نجات خانواده

از گیلان نایب رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، دوران کرونا را فرصتی برای بروز توانایی زنان دانست و تصریح کرد: زنان بار دیگر در تاریخ اجتماعی ایران فرصت بازبینی در مهارت ها و توانایی های خودشان برای نجات خانواده و پشتیبانی از کودکان و سالمندان و بیماران و مردان خودشان را به دست آوردند.


تقی آزاد ارمکی در آیین افتتاحیه اولین همایش ملی «خانواده و زنان در دوران کرونا» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اعلان اینکه شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا اساسا خانواده ایرانی را گرفتار تغییر و چالش کرده است، اظهار داشت: پس از کرونا نیز با ساحت جدیدی از خانواده ایرانی مواجه خواهیم شد.
وی بیشترین اثرات کرونا را بر خانواده دانست و اضافه کرد: خانواده در ایران یک نهاد کانونی است و سازمان اجتماعی خانواده پیش از نهادهای دین و سیاست و اقتصاد و فراغت اثرگذاری دارد.
نایب رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، ایرانیان را خانواده مدار و خانواده محور دانست و اشاره کرد: این خانواده مداری در گفتمان های دینی و ایدئولوژی و سیاسی و روشن فکری جامعه ایران نیز دیده می شود.
آزاد ارمکی، با اشاره به درونی شدن مسئله کرونا در خانواده، عنوان کرد: اثرات مثبت و منفی کرونا در زنان بیش از سایر اعضای خانواده است و زنان بعنوان کانون خانواده ایرانی تحت تاثیر کرونا هستند. سایر نظام های اجتماعی همچون تنظیم جمعیت، مناسبات جنسی، آموزش، تربیت، فراغت، اخلاق و اقتصاد نیز زنان را محور قرار می دهند.
وی با اعلان اینکه زنان در کلام سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کانون هستند، اما در واقعیت شاهد این کانون بودن نیستیم، افزود: در جامعه امکانات و اختیارات و شرایط مناسبی برای کنشگری زنان وجود ندارد و منازعات زن و مرد و مادر و فرزند و مناقشات بین نسلی را می بینیم.
این جامعه شناس، زنان را به سه گروه خانه دار، شاغل و شاغل خانه دار تقسیم کرد و اظهار داشت: هر کدام از این گروه ها گرفتار مجموعه ای از چالش ها و ظرفیت ها و کنش ها و نگرش ها هستند و با یک پدیده واحد مواجه نیستیم. در حقیقت زنان شاغل اگر پیش از کرونا با تضاد و تعارض کنش خارج از خانه مواجه بودند، حالا با حضور در خانه شاهد تغییر مناسباتشان هستند و وارد حوزه های مدیریتی و تربیتی و آموزشی شده اند.
نایب رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، با اعلان اینکه در دوران کرونا مسئولیت تمام اعضای خانواده بر عهده زنان است، اشاره کرد: در خانواده ایرانی نوعی کم مسئولیتی در مردان وجود دارد که این کم مسئولیتی نسبت به حیات اجتماعی خانواده با توقع زیاد از زنان همراه شده است پس زنان خصوصاً زنان شاغل در دوران کرونا هنگام طلب یاری، با این پدیده پنهان مواجه می شوند.
وی یکی دیگر از چالش های مدیریت خانواده در دوران کرونا برای زنان را انتقال مسئولیت نهادهای فرهنگی و دینی و آموزشی و حتی اقتصادی دانست و اشاره کرد: پیش از کرونا این مسئولیت ها به مدرسه و دانشگاه و مسجد و... سپرده شده بود، اما حالا مادران آموزش و تربیت و فراغت و... را بر عهده دارند.
آزاد ارمکی، با اعلان اینکه زنان خانه دار زمینه مدیریت خانواده را دارند و پس در دوران کرونا سازگارتر هستند، عنوان کرد: پس از انقلاب برای حضور موثر زنان کنشگر در عرصه های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی تلاش شد و پس زنان با مسئولیت های عمده مواجه گشتند، اما به همان میزان شاهد افزایش مشکلات و چالش ها و مناقشات آنان هستیم.
این جامعه شناس، بیگانگی اجتماعی را ناشی از یک چرخه پیچیده در نظام خانواده و نظام اشتغال دانست و متذکر شد: روانشناسان خیلی از مشکلات زنان در دوران کرونا را فردی تلقی می کنند، اما کرونا مشکلات فرهنگی و اجتماعی به همراه داشته است. در حقیقت انتظارات بیش از ظرفیت زنان نوعی اضمحلال شخصیتی و بیگانگی فرهنگی و اجتماعی برای آنان ایجاد می کند و گرفتار خستگی و انزجار و نفرت نسبت به خانواده می شوند و پس تعارضات و مناقشات شکل می گیرد.
وی با اعلان اینکه زنان در بیگانگی اجتماعی بیشتر لطمه می بینند، افزود: متاسفانه زن و مرد مهارت های کافی برای برون رفت از منازعات را پیدا نکرده اند و استمرار منازعه سبب افزایش منازعه و در نهایت خشونت و انزوا می شود.
نایب رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، دوران کرونا را فرصتی برای بروز توانایی زنان دانست و تصریح کرد: زنان بار دیگر در تاریخ اجتماعی ایران فرصت بازبینی در مهارت ها و توانایی های خودشان برای نجات خانواده و پشتیبانی از کودکان و سالمندان و بیماران و مردان خودشان را به دست آوردند پس باید با افزایش توانایی و مهارت، زندگی خانوادگی را ساماندهی و از بیگانگی اجتماعی و نزاع و خشونت اجتناب نماییم.1399/12/13
23:11:34
0.0 / 5
1087
تگهای خبر: اقتصادی , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg