شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل منابع طبیعی گیلان:

جنگل های گیلان اكسیژن سالانه 6 میلیون نفر را تامین می كنند

جنگل های گیلان اكسیژن سالانه 6 میلیون نفر را تامین می كنند

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان تصریح کرد: در هر هکتار جنگل سالانه 2.5 تن اکسیژن تولید می شود که معادل مصرف 10 نفر است پس میزان اکسیژن تولید شده در جنگل های گیلان با وسعت 565 هزار هکتاری، نیاز شش میلیون نفر را در سال تامین می کند.


میرحامد اختری در جلسه ستاد زراعت چوب استان گیلان که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در استانداری برگزار شد، با اعلان اینکه زراعت چوب یکی از محوری ترین پروژه های استان و کشور است، اظهار نمود: برنامه ششم تاکید بر زراعت چوب دارد.
وی با اشاره به پیش بینی زراعت چوب ۷۵ هزار هکتاری در سطح کشور طی برنامه ششم، اضافه کرد: به دنبال توقف بهره برداری از جنگل های شمال، توسعه زراعت چوب جهت جبران کسری مواد اولیه صنایع سلولزی دنبال شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، نیاز چوبی سالانه کشور را معادل ۱۱ میلیون مترمکعب دانست که تنها پنج میلیون مترمکعب آن در گیلان مصرف می شود و اشاره کرد: وجود کارخانجات بزرگ پالت سازی، فیبر و ام. دی. اف مصرف چوب در گیلان را بالا برده است.
اختری، برداشت سالانه چوب آلات جنگلی را ۱۵۰ هزار مترمکعب دانست و افزود: طرح تنفس فرصت خوبی برای زراعت چوب است، برای اینکه این میزان برداشت از جنگل ها جوابگوی نیاز کشور نبود.
وی توقف بهره برداری چوب از جنگل های هیرکانی را مساوی با گسترش واردات و زراعت چوب دانست و اضافه کرد: در امتداد برنامه ششم توسعه مکلف به زراعت چوب در ۶۶۰۰ هکتار از اراضی ملی استان گیلان شدیم. ۱۸۵۰ هکتار احاله مدیریت اراضی ملی بوسیله مزایده جهت توسعه زراعت چوب انجام شده و برای سال آینده هدف گذاری ۲۰۰۰ هکتاری داریم. در جریان مزایده، کلیه مجریان زراعت چوب را از گیلان انتخاب کردیم.
این مقام مسئول با اعلان اینکه زراعت چوب در دو بخش اراضی ملی و اراضی مستثنیات دنبال می شود، عنوان کرد: ۱۷ هزار هکتار از اراضی جلگه ای استان مستعد زراعت چوب هستند.
وی با اشاره به ظرفیت زراعت چوب در اراضی مستثنیات، اشاره کرد: گیلان در گذشته ۶۵ هزار هکتار زراعت چوب در اراضی مردم داشت و هم از نظر حجم تولید و هم از نظر سطح زیر کشت در کشور اول بودیم، اما به دنبال کاهش قیمت چوب، قسمتی از زارعین کار را رها کردند. خوشبختانه با افزایش مجدد ارزش افزوده چوب، هم اکنون ۳۵ هزار هکتار صنوبرکاری در اراضی مستثنیات داریم که از نظر حجم تولید اول هستیم.
مدیرکل منابع طبیعی گیلان، با اشاره به ارائه تسهیلان ۱۰ میلیون تومانی برای هر هکتار زراعت چوب، افزود: هر هکتار صنوبرکاری در سال ۲۵ مترمکعب چوب تولید می کند و پس در یک دوره ۱۰ ساله شاهد تولید ۲۰۰ مترمکعب چوب در هکتار هستیم. همین طور این اراضی مستعد کشت محصولات جالیزی نیز بوده که برای زارع آورده دارد.
اختری، با اشاره به اهمیت حفاظت از جنگل ها، تصریح کرد: در هر هکتار جنگل سالانه ۲.۵ تن اکسیژن تولید می شود که معادل مصرف ۱۰ نفر است پس میزان اکسیژن تولید شده در جنگل های گیلان با وسعت ۵۶۵ هزار هکتاری، نیاز شش میلیون نفر را در سال تامین می کند.
وی با اعلان اینکه هر هکتار جنگل ۲۵۰۰ مترمکعب آب ذخیره می کند، اظهار نمود: یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب در جنگل های استان ذخیره شده است. علاوه بر این جنگل ها از فرسایش خاک جلوگیری می کنند و در کنترل دما نقش دارند و سبب افزایش بارندگی می شوند.
منبع:

1399/12/07
12:53:48
0.0 / 5
1044
تگهای خبر: تولید , حفاظ , شمال , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg