شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیر حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران اعلام كرد:

آغاز مبارزه زمستانه با آفات مركبات از پنجم اسفند در مازندران

آغاز مبارزه زمستانه با آفات مركبات از پنجم اسفند در مازندران

به گزارش شمال برگ مازندران مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران زمان آغاز مبارزه زمستانه با آفات و بیماری ها در باغات مرکبات استان را از پنجم اسفند ماه سال جاری تا سه هفته از تاریخ شروع اعلام نمود.عبدالرحمن زاغی درباره مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های درختان میوه مرکبات اظهار نمود: با عنایت به اهمیت مبارزه زمستانه آفات و بیماری های مرکبات، زمان مناسب مبارزه زمستانه در باغات مرکبات استان از پنجم اسفند ماه سال جاری بمدت سه هفته از تاریخ شروع است.


مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: زمان مناسب مبارزه زمستانه در مناطق مرکزی و شرق استان از تاریخ ۵ اسفند و برای شهرهای غرب استان از نور تا رامسر از تاریخ ۱۰ اسفند تا ۳ هفته از زمان شروع تعیین و اعلام می شود.

وی با اشاره به اینکه باغداران مرکبات استان مازندران باید پیش از مبادرت به مبارزه با آفات و بیماری های رایج باغات برای مشاوره و دریافت نسخه گیاهپزشکی با عرضه نمونه به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی رجوع و سموم را مطابق نسخه از فروشگاه های مجاز و معتبر در برابر دریافت فاکتور خریداری کنند، اظهار داشت: روغن پاشی عمومی برای همه باغات مرکبات با استفاده از روغن امولسیون شونده به میزان ۱۵ لیتر در یک هزار لیتر آب سفارش می شود.

وی با اظهار اینکه مبارزه با آفت کنه قرمز در باغات، به خصوص باغات جوان زیر ۱۰ سال که آلودگی آن به تائید کارشناسان حفظ نباتات و یا کلینیک گیاهپزشکی رسیده باشد، استفاده از یکی از کنه کش های موثر و سفارش شده مانند انویدور، آپولو، نیسورون و نئورون با دوزهای سفارش شده همراه با روغن امولسیون شونده تاکید می شود، خاطرنشان کرد: رعایت تناوب در کنه کش های مصرفی برای پیشگیری از بروز مقاومت در کنه ها الزامی است.

زاغی بیان نمود: برای کاهش جمعیت انتقالی و جلوگیری از طغیان مگس میوه مدیترانه ای در بهار و تابستان سال آینده، تاکید می شود نسبت به برداشت تمامی میوه های رسیده به خصوص میوه های نارنج در حاشیه باغات، خانه سراها، پارک ها و معابر شهری و روستایی و شهرک های ساحلی حداکثر تا اواسط اسفند ماه اقدام گردد.

وی خاطرنشان کرد: انجام مبارزه زراعی مانند پابیل کردن سایه انداز درختان و رعایت بهداشت عمومی کف باغ، علاوه بر ایجاد تهویه مطلوب برای درختان در کاهش جمعیت انتقالی مگس میوه هم تأثیر به سزایی دارد.
این مسئول افزود: در صورت مشاهده خسارت بیماری بلاست مرکبات ضمن مشاوره با کارشناسان گیاهپزشکی، با استفاده از ترکیبات مسی نظیر آکسی کلرور مس به میزان ۲.۵ در هزار بعد از هرس زمستانه در صورتی که درجه حرارت هوا بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتیگراد باشد (اواسط اسفند ماه تا اواسط فروردین) با رعایت فاصله یک هفته ای بعد از روغن پاشی برای کنترل و کاهش خسارت بیماری یاد شده سفارش می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: برای پشتیبانی از دشمنان طبیعی آفات و حشرات گرده افشان از مصرف حشره کش ها در مبارزه زمستانه اکیدا خودداری شود.

وی در خاتمه با تکیه بر توجه به اطلاعات هواشناسی و اطمینان از عدم بارندگی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از روغن پاشی و رعایت اصول و نکات ایمنی فردی و لزوم اطلاع رسانی به زنبورداران منطقه برای رعایت نکات ایمنی و جابجایی کندوها، اظهار داشت: کارشناسان حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاوزی شهرستان ها، مراکز جهاد کشاورزی و کلینیک های گیاهپزشکی آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات باغداران و بهره برداران هستند.
1399/11/30
18:18:57
0.0 / 5
1170
تگهای خبر: خرید , دریا , رامسر , ساحل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg