شمالبرگ ShomalBarg.ir
استاندار مازندران خبر داد

اجرای طرح هرم وارونه مدیریت پسماند در روستاهای مازندران

اجرای طرح هرم وارونه مدیریت پسماند در روستاهای مازندران

به گزارش شمال برگ مازندران استاندار مازندران از اجرای طرح هرم وارونه مدیریت پسماند در روستاهای این استان اطلاع داد.احمد حسین زادگان، در نشست هم اندیشی با حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز استراتژیک نهاد ریاست جمهوری که به منظور بررسی مشکلات پسماند استان های مازندران و گیلان برگزار شد با عنوان اینکه مبحث پسماند در استان های ساحلی شمال کشور مورد اهمیت است، تصریح کرد: جلسه ای با حضور رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و استانداران مازندران، گیلان و گلستان در نهاد ریاست جمهوری به ریاست حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز استرآتژیک نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

نماینده عالی دولت در استان مازندران تصریح کرد: مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری گزارشی در مورد وضعیت پسماند طی یک سال گذشته عرضه نمود که این گزارش به طرح هرم وارونه مدیریت پسماند اشاره می کند که به صورت پایلوت در استان گیلان و مازندران اجرا شده است؛با توجه به این که گزارش مزبور توسط رئیس جمهور بررسی شده، دستور دادند این گزارش تکمیل و سیاست های اجرایی اش پیشنهاد داده شود و ارزیابی های لازم عملی گردد.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: باید تلاش نماییم به جای آنکه در مقصد مدیریت پسماند را انجام دهیم این مورد را به مدیریت پسماند مبدا تعمیم بدهیم که برای این مهم نخستین قدم باید تغییر سبد غذایی خانوار و کاهش تولید زباله باشد که تفکیک زباله از مبدا هم باید در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهارکرد: تفکیک زباله از مبدا باید در دستور کار قرار گیرد و به شکلی در بخش نرم افزاری آموزش هایی در حوزه شهروندی عرضه و توجهات لازم در این خصوص صورت گیرد چون که سالانه صدها میلیارد تومان در بخش سخت افزاری هزینه برای مدیریت زباله در مقصد صورت می گیرد اما برای مدیریت زباله در مبدا هیچ اقدامی صورت نمی گیرد که منجر به کاهش تولید زباله می شود که این مهم لزوم اصلاح الگوی مصرف را بیشتر از پیش نمایان می کند.

وی اضافه کرد: در مدیریت زباله نمونه موفق در استان مازندران در روستای دارابکلای ساری اجرایی شده که مشابه طرح هرم وارونه مدیریت پسماند است.

حسین زادگان اظهار داشت: با عنایت به این که ۴۳ درصد زباله های استان در روستاها و ۲۱ درصد در شهرها تولید می شود قائل به این هستیم که هرم وارونه مدیریت پسماند عملی شود؛ این طرح در دستور کار دهیاران روستاهای استان قرار گرفته و در روستاهای استان اجرایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: می توان از مواد آلی تولید کود کمپوست نمود که توسط کشاورزان در فرایند کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد و همینطور مواد بازیافت بعنوان منابع مالی تفکیک و به فروش برسد.
1399/11/28
21:14:32
0.0 / 5
1203
تگهای خبر: پسماند , تولید , ساحل , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg