شمالبرگ ShomalBarg.ir

عصیان تازه كرونا در آستانه یكسالگی

عصیان تازه كرونا در آستانه یكسالگی

شمال برگ: کرونا برای بار چهارم در بعضی استانها خیز برداشته؛ این دفعه اما ماجرا متفاوت است؛ ویروس جهش یافته انگلیسی هم در کشور به گردش افتاده و بر شدت نگرانی ها افزوده؛ نشانه های یک خیز خطرناک که اگر آنرا جدی نگیریم، می تواند به سرعت کشور را دربرگرفته و جان های زیادی را روانه خاک کند...


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، با گذر از روزهای بهت آور و سخت بیماری کووید-۱۹ در اسفند ماه سال ۱۳۹۸، به دنبال اقدامات انجام شده و اعمال برخی محدودیت ها و البته رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم، در نیمه های اردیبهشت ماه به روند حدودا کنترل شده بیماری در کشور رسیدیم تا جایی که هفته دوم اردیبهشت پایین ترین میزان بستری و هفته آخر اردیبهشت پایین ترین میزان فوت از کرونا در کشور و در آن مقطع زمانی گزارش شد. بطوریکه همه گمان کردند که ویروس رام شده است و می توان به زندگی عادی بازگشت.
فرصتی باردیگر به ویروس عصیان گراین درحالی بود که کرونا در گوشه ای چشم انتظار یک فرصت بود و عادی انگاری ها هم در بین مردم و هم در بین برخی مسئولان، شروع سفرها، دورهمی ها و... این فرصت طلایی را به ویروس تاج دار داد تا عصیان کند و تعداد زیادی از هموطنان مان را با بیماری زمین گیر کرده و یا از بین ببرد. بطوریکه زمینه برای پیک بزرگتر بیماری برقرار شد و با افزایش تدریجی موارد بستری و فوت ناشی از کرونا سرانجام در اواخر خرداد و اوایل مرداد ماه سال جاری پیک دوم کرونا جان های بسیاری را قربانی کرد. بطوریکه تابستان را با جولان گسترده کرونا گذراندیم، اما در هفته دوم شهریور ماه آمار موقتا کاهشی شد، اما این آرامش هم چندان نپایید و روند بیماری باردیگر در ابتدای خط صعود قرار گرفت و از اواخر مهر و اوایل آبان ماه سومین پیک کرونا شروع شد. خیزی که بسیار شدید و البته سریع بود و حتی با جهش هایی در ویروس همراه شد. بطوریکه نه فقط در ایران، بلکه در تمام دنیا موارد مبتلاشدن و مرگ ناشی از کووید-۱۹ به صورت تصاعدی بالا رفت. صعودی که در کشورمان ردپایی سهمگین از خود به جا گذاشت، رد مرگ های ۴۰۰ تایی که چند روز متوالی شاهدش بودیم.
مهارِ سوماین در حالی بود که علاوه بر مردم، کادر درمان نیز در فشار کاری بسیار سختی قرار داشتند و باید هرچه سریعتر فکری به حال اوضاع کرونا در کشور می شد تا بتوان بیماری را مهار کرد. بر این اساس بود که با اعمال محدودیت های متوسط کرونائی از ۱۴ آبان ماه و تشدید آنها در تاریخ اول آذر ماه، شروع فعالیت طرح محله محور مقابله با کرونا تحت عنوان طرح شهید قاسم سلیمانی، افزایش تعداد آزمایش های تشخیصی کرونا، اعمال محدودیت تردد بین استانی و... به تدریج آمار بستری و فوت ناشی از کرونا پس از یک پاییز پُر مرگ، کم شد. حتی در تاریخ ۲۹ آذر ماه دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود که روند بیماری در ۳۰ استان کشور نزولی شده و خوشبختانه هیچ شهر قرمزی نداریم.
این کاهش تاجایی پیش رفت که در هفته چهارم دی ماه میزان بستری بیماران به شدت کاهش یافته و میزان مرگ و میر کرونائی نیز بعد از چندین ماه باردیگر دو رقمی شد. همین طور بر این اساس میزان موارد سرپایی مثبت بیماری در کل کشور نیز با کاهش شایان توجهی روبرو شد؛ بطوریکه وزیر بهداشت در هشتم دی ماه ۱۳۹۹ از کاهش حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصدی مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در کشور آگاهی داد.
دیگر در برابر کرونا جان ندهیم! همه گمان می کردند که پیک سوم کرونا در کشور درس آموز بوده است. به هر حال تا حالا یک میلیون و ۵۱۰ هزار و ۸۷۳ نفر در کشور به کووید-۱۹ مبتلا شده و ۵۸ هزار و ۸۸۳ نفر هم با کرونا جان داده اند. خانواده های بسیاری داغ دار و عزادار عزیزان شان هستند، باید از عصیان کرونا درس می گرفتیم تا دیگر در برابرش جان ندهیم.
تکرار باردیگر یک خطا وزارت بهداشت هم از شروع شروع روند کاهشی کووید-۱۹ هشدار داد که این وضعیت ناپایدار، حساس و شکننده بوده و نباید تصور نماییم که کرونا تمام شده است. با ادامه روند کاهشی کرونا در کشور، برای ایجاد گشایش در وضعیت اقتصادی مردم، برخی محدودیتهای کرونائی نیز کم شد، اما همچنان بر رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم و مسئولان تاکید می شد، اما گویا باز هم عده ای این حرف ها را نشنیدند یا شنیدند و جدی نگرفتند. شاهدش هم حجم سفرهایی است که در تعطیلات آخر دی ماه خصوصاً به استان های جنوبی انجام شد و هرمزگان و جزایر جنوبی را مملو از جمعیت کرد. بطوریکه دکتر سیما سادات لاری-سخنگوی وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود که برمبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی، متوسط تردد روزانه بین استانی از ۲۳ دی تا دوم بهمن ماه تا هفت درصد به نسبت زمان مشابه سال قبل افزایش یافته است. این افزایش، بستر مناسب را برای ویروس موذی کرونا فراهم نمود تا تکثیر شود، انتقال پیدا کند و البته جهش یابد.
در عین حال در بعضی استانها هم میزان رعایت پروتکل های بهداشتی کم شد و حتی هشتم بهمن ماه وزیر بهداشت اعلام نمود که برمبنای جلسات روسای دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی، می دانیم آمار رعایت پروتکل ها در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است؛ یعنی از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد رسیده ایم و این زنگ خطر بزرگی است که ما را در آینده گرفتار می کند.
آینده ای که وزیر بهداشت از آن صحبت می کرد، چندان دور نبود. حالا با گذشت ۱۸ روز از این هشدارها و البته در آستانه یکساله شدن حضور این ویروس منحوس در کشور، می بینیم که نگرانی ها، هشدارها و پیش بینی ها در حال وقوع هستند. کشور در آستانه بروز موج چهارم بیماری است که می تواند شدیدتر و سریع تر از موج سوم باشد و جان مان را به خطر جدی مواجه کند. بطوریکه دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته (۲۵ بهمن ماه) از خیز باردیگر کرونا در بعضی استانها آگاهی داد و اعلام نمود که ۹ شهر کشور باردیگر قرمز شده اند.
وی با اعلان اینکه حالا خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد، اظهار داشت: در مجموع حالا ۹ شهر در وضعیت قرمز، ۳۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر زرد و ۱۷۲ شهر در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.
رییسی اشاره کرد: البته هنوز در سطح کشور، روند فوت و مرگ و میر ناشی از کرونا نزولی بوده و هنوز مرگ ها دو رقمی و نزدیک ۵۰ تا ۶۰ مورد است؛ اما با وجود آمار پایین فوتی ها می دانیم که دو هفته بعد از شیوع بیماری میزان بستری ها افزایش می یابد و ۴ هفته بعد میزان فوتی افزایش می یابد.
وضعیت بیماری در چند استان شمالی و جنوبیبه گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در آذربایجان غربی هم روند روبه افزایش داریم و باید پروتکل ها به شدت پیگیری و مراقبت شود. هم اکنون خیز بیماری در هرمزگان هم تا حد زیادی کنترل شد، اما این کنترل باید ادامه دار شود. در استان مازندران که روند صعودی داشتیم خوشبختانه از هفته گذشته موارد دارد کنترل می شود و از ۱۵ شهر نارنجی حدود ۸ شهر زرد شدند و ۷ شهر نارنجی دیگر دارند. استان گلستان و گیلان همچنان نیاز به مراقبت شدید دارد. استان بوشهر شیب ملایم و رو به بالا دارد که نیاز به مراقبت بیشتر دارد.
وی همین طور تاکید دارد که باید از مرزها مراقبت نماییم و اگر مسافری از خارج می آید باید قرنطینه را رعایت کند و حتی اگر علایم ندارد باید ۱۴ روز خانه بماند و علائمش رصد شود و با رعایت پروتکل ها مانع از ایجاد خیز چهارم بیماری شویم.
اسفند حساس! در عین حال دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت نیز از روند صعودی کرونا خصوصاً در بخش سرپایی آگاهی داد و اظهار داشت: تجربه نشان داده است که ابتدا موارد سرپایی افزایش می یابد، پس از آن موارد بستری و در نهایت میزان مرگ و میر ناشی از بیماری. از نظر زمانی هم این ماه، ماه بسیار حساسی است؛ به هر حال آخر سال است و مردم میخواهند خریدهایشان را انجام دهند. از طرفی خیلی از بازارها و کارهای اقتصادی، اوج فعالیت شان در اسفند ماه است. از طرف دیگر هم مصادف با ماه مبارک رجب و شعبان است و در عین حال پیش بینی های هواشناسی این است که اسفند سردتری نسبت به متوسط ۵۰ ساله خواهیم داشت که منجر به بسته شدن درب و پنجره خانه ها و عدم تهویه مناسب هوا می شود. در نهایت هم عید نوروز و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری در پیش است. حالا در عرض چند روز شهرهای آبی خوزستان، به قرمز بدل شدند. در بعضی شهرها خصوصا در خوزستان رعایت دستور العمل ها در یک ماه اخیر به زیر ۱۰ درصد و حتی به صفر رسیده بود.
گردش ویروس جهش یافته در کشور با کشندگی بالاوی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، اظهار داشت: در بعضی استان های کشور خصوصیت قومیتی و عشیره ای وجود دارد و زمانیکه فردی از بین می رود، می بینیم که مراسم ختم چند هزار نفری برایش برگزار می کنند. همه این موارد در روند بیماری تاثیر دارد. ضمن اینکه باید توجه کرد که حالا با ویروس خطرناک تری مواجه هستیم. ویروسی که در عرض چند روز رشد پیدا می کند. مثال بارزش خوزستان است که در عرض چند روز به اوج رسید. فردی که در آبیک فوت شدند، دو روز پس از شروع علایم به بیمارستان مراجعه نموده بود که علایم شدید بوده و با وجود تمام درمان های لازم متاسفانه فوت شدند و این مساله ما را حساس کرد که ویروس را بررسی کردیم و سپس خانواده و اطرافیان شان را مورد بررسی قرار دادیم.
حریرچی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا نشان داد که جهش های بدی پیدا می کند، اظهار نمود: از آنجایی که ویروس ها تکثیر گوناگون می یابند، در این تکثیرها به دو دلیل؛ یکی اشتباه در تکثیر و دوم به سبب اینکه ویروس می خواهد مقاومتش را بیشتر کند، جهش رخ می دهد. البته جهش هم می تواند در جهت از بین رفتن ویروس باشد، همانطور که خیلی از اجداد این ویروس بطور کلی از بین رفتند و هم می توانند به سمت تشدید بیماری پیش روند که در کرونا اکثرا به سمت بدتر شدن گسترش بوده است. حال آن جهشی که در انگلیس، آفریقای جنوبی و ژاپن و... پیش آمده هم کشندگی بالاتری دارد و هم سرایت، بیماری زایی بیشتری دارد و هم افراد جوان تر را درگیر می کند و هم زمانیکه کسی را درگیر کرد، سریع تر به اوج بیماری و کشندگی می رسد. حال در کشور هم این احتمال وجود دارد که ویروس های جهش یافته خارجی وارد شوند و هم ویروس در کشور خودمان جهش یابد. ۱۲ ماه است که این ویروس در حال گردش است. خانم مسنی که در خیابان وحدت اسلامی مبتلا و فوت شد، همسر یک خادم عزیز مسجد بوده است و به کشورهای دیگر مسافرت مستقیم نداشته است. یا همین جوانی که در آبیک مبتلا شدند هم همین طور. البته ممکنست چند دست ویروس چرخیده باشد و به این افراد رسیده باشد، اما واقعیتش این است که ویروس جهش یافته دیگر در کشور ما به مرحله گردش وارد شده است.
ویروس جهش یافته انگلیسی زیر پوست شهرها
ابتدای گردنه پر التهاب خیز چهارم
وزیر بهداشت نیز دراین زمینه به شدت هشدار داد که ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده است و اعلام نمود که ما باید همه جا فکر نماییم که زیر پوست هر شهری هر روستایی و هر خانواده ای ممکنست این ویروس پیدا شود و این یکی از زنگ خطرهای جدی در مدیریت کرونا است که شروع شده است. این ویروس یکی از بااقتدارترین نظام های بهداشتی و درمانی دنیا را در اروپا به زانو درآورد. روزهای سختی دارد برایمان شروع می شود و باید خودمان را برای مبارزه با چموش ترین ویروس موتاسیون یافته ای که متاسفانه دارد مملکت را گرفتار می کند، آماده نماییم.
وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از چرخش ویروس جهش یافته کووید-۱۹ در کشور، اظهار داشت: با این بی تفاوتی و ساده انگاری، انتظار داشتم حتی اگر ویروس موتاسیون یافته ما را گرفتار نکند، در اسفند ماه گرفتار خیز جدید بیماری شویم و متاسفانه دارد اتفاقاتی می افتد. ما ابتدای گردنه پرالتهاب خیز چهارم هستیم و باید همه رعایت نمایند، از رفت و آمد و گردهمایی پرهیز کنند. این ماه، ماه جشن و عروسی است، اما عروسی ها را به عزا بدل نکنیم. اگر گردهمایی ها را استمرار دهیم، حتما گرفتار مشکل می شویم.
ویروس جهش یافته، جوانترها را بیشتر گرفتار می کندالبته بگفته نمکی، با توجه به این که این ویروس جهش یافته چندین برابر ویروس قبلی قدرت سرایت دارد و بیماری زایی و مرگ زایی بالاتری هم دارد؛ جوان تر ها را بیشتر گرفتار می کند و بدین سبب جوان ها فکر نکنند گرفتار نمی شوند بلکه امروز جوان ترها هم گرفتار می شوند و گرفتاری شان از نوع بدخیمی است که ما را خیلی گرفتار دردسر می کند.
در آستانه عید نوروز هستیم و انتظار داشتیم به مدد اقدامات انجام شده، زحمات یک ساله کادر بهداشت و درمان و البته شروع واکسیناسیون کرونا در کشور، امسال نوروزی آرامتر از 99 داشته باشیم؛ اما شواهد همچنان حاکی از آنست که کوچکترین خطایی می تواند جمع های خانوادگی مان را متلاشی کند و غم را جایگزین روزهای شاد شروع سال نو کند. بدین سبب لازم است دومین سال نو کرونائی مان را جدی تر بگیریم؛ چونکه حالا با ویروسی بمراتب سریع تر و کشنده تر مواجهیم؛ پس همچنان تحمل نماییم و کمی بیشتر طاقت بیاوریم و جان خودمان و عزیزانمان را حفظ نماییم...
منبع:

1399/11/26
23:21:49
0.0 / 5
1056
تگهای خبر: اقتصادی , خرید , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg