شمالبرگ ShomalBarg.ir

انقلاب اسلامی و افق های آرمانی

انقلاب اسلامی و افق های آرمانی

شمال برگ: مازندران رهبری الهام بخش و موثر بنیانگدار جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری و استمرارنهصت انقلاب اسلامی و نیز تداوم بخشی اندیشه سیاسی امام راحل از طرف رهبر فرزانه انقلاب نقش بی بدیلی در تحقق آرمانهای نظام اسلامی داشته که واکاوی ابعاد آن برای شتاب بخشیدن به حرکتهای آرمانی انقلاب از اهمیت راهبردی برخوردارست.بی تردید از مهم ترین و اساسی ترین عوامل شکل گیری و کامیابی یک جنبش سیاسی و اجتماعی فراگیرو موفق، رهبری آن جنبش است.
‏پر واضح است در جریان شکل گیری جنبش سیاسی و اجتماعی نوپدیدو فعال، نوع رفتارپیشتازان آن ونیز میزان ظرفیت و توانمندی آنها در مواجهه با چالشهای فرارو، نقش راهبردی در استمرار و استقرار نظام سیاسی مبتنی بر ایده های آرمانگرایانه ایفا می کند.
در تداوم حرکتهای پیشتازانه مردمی و تبدیل آن به یک انقلاب فراگیر وبنیادی نقش رهبری به عنوان عنصر کارآمدو پیشتاز در هدایت انقلاب چنان اثر بخش است که سرنوشت وشالوده آنرا تغییر حواهد داد و بی شک بدین جهت در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نقش امام راحل (ره) تاریخی، اثرگذار و بی بدیل بود و قدرت هم افزایی و سازماندهی مدیریتی آن یگانه دوران در پروسه پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بی نظیرو منحصربفرد ارزیابی می شود.
همگان میدانندبنیاد انقلاب اسلامی ایران اولابر صبغه فرهنگی استوار بودو شخصیت عرفانی و سلوک معنوی امام راحل نیز در تغییر سبک زیست دینی و اجتماعی و انتخاب بعد دینی و فرهنگی آن برای مردم مومن و خداجوی ما نقش به سزایی داشت و خاستگاه حوزوی وجامعیت شخصیت امام امت( ره) توانست خیلی از موانع را از پیش روی انقلاب اسلامی بر دارد و اداره عالمانه و پیشبرد اهداف والای نهضت در حیات ده ساله بعد از تولدآن توسط امام راحل، موید این ادعاست.
بی شک مشی امام گونه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر فرزانه انقلاب نیز در هدایت نظام اسلامی برغم حوادث پرشمار فراوان وتوطئه های رنگارنگ و ددمنشی های دشمنان غدار، بیان کننده این است که تلاش رهبری همچنان بر استواری ایمان و تکیه بر معارف غنی اسلام ناب محمدی (ص) در ایران عزیز استوار است و مادامی که پیشقراولان و طلایه داران حرکتهای اسلامی و حافظان اندیشه های تابناک انقلابی در این راه ثابت قدم باشند، هیچ گزندی به تاج مرصع عزت و بالندگی مردم ایران و گوهر درخشان انقلاب شکوهمند اسلامی نخواهد رسید و استمرار این مهم نیازمند توجه اصولی به نسخه های شفابخشی است که امام المسلمین صادر می کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه دهه پنجم انقلاب با بررسی منصفانه، عالمانه و هوشمندانه کارنامه چهل ساله انقلاب ضمن بیان برخی ناکامیها وعلل عدم توفیق در حوزه های گوناگون، نقشه راه نوینی برای ورود مقتدرانه نظام اسلامی به عصر جدید را ترسیم کردند که این بیانیه راحقیقتا باید منشور اجرائی نظام اسلامی در دهه پیشرفت و عدالت نامید.
در حقیقت محور و قلب بیانیه راهبردی گام دوم جوانان بیدار و هوشیار انقلاب اسلامی هستند که بار آینده کشور را بدوش می کشند.
از طرف دیگر باتوجه به اینکه این بیانیه حاصل سال های طولانی حکمت و اندیشه ناب ولایت و رهبری است می طلبد قوای سه گانه برای عملیاتی شدن نقشه راه رهبری در گام دوم انقلاب، راهبردهای اجرائی هم سنخ با روح این بیانیه ایده آل و جهانشمول را تدوین و تبیین کنند.
در حقیقت راهبردهای حاکم بر بیانیه گام دوم ظرفیت شناسی و برجسته سازی ظرفیت ها و توان ملی است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به روشنی آنرا برمبنای شناخت اساسی از وجود مایه های ایمانی بی نظیر در بخش های مختلف کشور تبیین فرمودند و انصافا عاری ازهرگونه بزرگنمایی و درشت نمایی است.
در این بیانیه هوشمندانه به طور کلی ۳ هدف عمده تعقیب می شود گام اول لزوم خودسازی و نوسازی معنوی است که تبلور آنرا در شروع پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس شاهد بودیم و امروز نیز نیازمند بازبینی در اخلاق و افزایش سطح دانسته های اعتقادی و معنوی برای دست یابی به اهداف عالیه انقلاب اسلامی هستیم.
هدف دوم این بیانیه جامعه پردازی در ابعاد ایمان و عواطف و احساسات پرشور در راه آرمانهای انقلاب اسلامی است که به طور خاص این نگاه در سرداران عزت آفرین میادین دفاع از امنیت ملی در حوزه های فرا بخشی و فرا سرزمینی مانند شهیدان عالیمقام حاج قاسم سلیمانی، صیاد شیرازی، همت، باکری، شیرودی، کشوری، طوسی ودیگر آلاله های سرخ عاشورای ایران زمین متبلور بود و جوانان باید برای تحقق آرمانهای والای انقلاب از این اسطوره های جاودان الگو بگیرند.
راهبرددیگر توجه به دانش و تسلط به علوم مختلف و راهبردی ونیز توجه به اخلاق و معنویت است و محور مهم دیگر بیانیه رهبر معظم انقلاب در گام دوم، توجه به اقتصاد مقاومتی در ابعاد گوناگون آن به حساب می آید.

همچنین عدالت و مبارزه بی امان با فساد از تاکیدات مهم رهبری دراین بیانیه شمرده می شود و تاکید رهبری بر آزادیخواهی و اهتمام برای مقابله با شبیخون فرهنگی غرب با تاکید بر سبک زندگی دینی نیز اهمیت ابعاد این بیانیه تاریخی را برجسته ساخت.
از دیگر سونامه رهبر انقلاب به جوانان اروپایی وغربی در سال های اخیر که طی دو مرحله به زیبایی نگاشته شد، ظرافت نگاه ژرف اندیشانه مقتدای جهان اسلام به هویت دین مبین اسلام را نمایاند.
به طور کلی محور اساسی سخنان معظم له در این نامه ها تصویر گری کامل از سیمای رحمانی اسلام و واکاوی علت ترسیم چهره خشن از دین مبین اسلام توسط سیاستمداران و دولتمردان غربی و رسانه های تحت انقیاد آنها به ویژه در سال های اخیر بود.
رهبر گرانمایه انقلاب در نامه اول علت نگارش آنرا زنده بودن حس حقیقت جویی در جوانان اروپایی وغربی ونیز تاثیر نقش آنان در سرنوشت آینده کشورشان دانستند.
معظم له در این نامه ها با چند پرسش کلیدی درباب چرایی هراس افکنی و نفرت پراکنی نسبت به مسلمانان، ارزشهای نهادینه شده در فرهنگ مانای اسلامی و دینی را تشریح کرده و دلیلهای متقن کینه ورزی سردمداران آنها رادر اذهان به تصویر کشیدند.
نکته کلیدی اما در نامه رهبری این است که از جوانان غربی درخواست نمودند تا اجازه ندهند آنان را در مرزهای ساختگی وذهنی محصور کنند.
شایان ذکر است نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی بیش از ۲۰ میلیون بار در توئیتر بازدید کننده داشت وبا انتشار در ۸۰ سایت معتبر بین المللی در شبکه های اجتماعی نیز جزو ۲۲هشتک برتر جهان برگزیده شد.
رهبر فرزانه انقلاب در این نامه ها برخورد دوگانه غرب با جنبش بیداری در جهان اسلام رانیز به چالش کشیدند وآن را گویای تضاد در سیاستهای غرب دانستند.
با اطمینان باید گفت نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غربی و اروپایی در حقیقت روح جدیدی در کالبد آنان دمید و رویدادها و تحولات اجتماعی وسیاسی بعد از آن در اقصی نقاط اروپا و کشورهای غربی موید این مهمست که سردمداران نظام سلطه جهانی بزودی باحوادث و وقایع با اهمیتی مواجه خواهند شد.
کوتاه سخن آنکه عصر امام خمینی که تحولات بنیادی رابا شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران و سراسر جهان رقم زد، اختتام نیافته و پرچم تابناک آن بزودی بدست پیشوای بزرگ وعادل زمان مقام معظم رهبری بر بلندای جهان معاصر به اهتزاز درخواهد آمد.

عقیل امامی
تحلیلگر سیاسی

منبع:

1399/11/24
19:00:11
0.0 / 5
1042
تگهای خبر: رشت , زمین , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg