شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی مازندران:

مصرف كود در مازندران از حد نرمال هم كمتر است

مصرف كود در مازندران از حد نرمال هم كمتر است

مازندران معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: هیچگونه سند، مدرک و دلیلی در خصوص اینکه نشان دهد مصرف کود در استان مازندران خارج از استاندارد است وجود ندارد و ما بر مبنای مدارکی که وجود دارد نشان خواهیم داد مصرف کود در استان از نُرم استاندارد هم کمتر است.مجید بهادری به مناسبت گرامیداشت ایام اله دهه فجر با حضور در استودیو انقلاب در جمع خبرنگاران ضمن تبریک ایام اله دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای ایران و سنگرسازان بی سنگر که نقش مهمی را در دفاع از کیان و سرزمین ایران اسلامی داشتند، اظهار داشت: اقدامات ارزشمندی در جهت فعالیتهای علمی و کاربردی استفاده از فناوری ها در بخش کشاورزی انجام شد که منجر به ترقی و توسعه خوبی در کشاورزی استان مازندران شد.

وی افزود: مازندران با دارا بودن ۲.۳ درصد اراضی کشاورزی، از لحاظ اقتصادی دارای رتبه نخست تولید محصولات کشاورزی در کشور است که سه برابر میانگین کشوری است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه مازندران رتبه دوم تولید محصولات کشاورزی و رتبه اول ارزش اقتصادی را در کشور به خود مختص کرده است، اظهار داشت: فعالیتهای خوبی در زمینه پژوهشی، فنی، اجرایی و آموزشی انجام شده است که توانستیم رتبه های خوبی را در بخش تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.

این مسؤول به مقوله آموزش در بخش کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: دارابودن نیروی انسانی با دانش و آگاهی مطلوب بسیار مهم و اثرگذار می باشد و جذب نیروهای مروج در سازمان جهاد کشاورزی مازندران کمک خوبی برای توسعه کشاورزی دانش محور بوده است.

وی به استفاده از بذور اصلاح شده در مزارع کشاورزی استان اشاره نمود و اضافه کرد: تولید و توزیع بذور اصلاح شده از سیاست های محوری بخش کشاورزی است که در چند سال گذشته با جدیت پیگیری شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تولید سالانه بذر اصلاح شده گندم از هزار تن به سه هزار و ۵۰۰ تن اطلاع داد و اضافه کرد: با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده برای سال زراعی جدید، چهار هزار و ۵۰۰ تن بذر اصلاح شده گندم در اختیار کشاورزان گندمکار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه سال جاری ۶۰۰ تن بذر شبدر از استان خوزستان برای کشاورزان استان مازندران تأمین شد، افزود: سال قبل ۸۰۰ تن بذر اصلاح شده برنج بین کشاورزان توزیع شد که سال جاری به یک هزار و ۶۰۰ تن و به دو برابر افزایش یافته است.

بهادری ضمن اشاره به اینکه درصددیم تا سه سال آینده میزان تولید بذر اصلاح شده گندم، برنج، جو و سایر محصولات زراعی را به ۱۰ هزار تن در سال افزایش دهیم، تصریح کرد: هم اکنون سه شرکت تولیدکننده بذر در زمینه تولید بذرهای اصلاح شده فعالیت دارند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران به بخش باغبانی هم اشاره نمود و اضافه کرد: با عنایت به تولید سالانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تنی مرکبات در مازندران بعنوان استان نخست در تولید مرکبات کشور، در زمینه تولید نهال استاندارد بجز چند مورد، تولید نهال استاندارد خوب در استان نداریم.

این مسؤول تولیدات گیاهی بخش کشاورزی مازندران افزود: با برنامه ریزی مدون و مشخص به دنبال این هستیم سیاست تولید نهال را به محیط های بسته و ایزوله گسترش دهیم تا شاهد آفات و بیماری کمتر و تولید نهال های استاندارد باشیم و بتوانیم نهال های با کیفیتی را در اختیار باغداران قرار دهیم.

وی افزود: تا آخر سال جاری ۱۵ نهالستان استان را به سمت تولید نهال سالم پیش خواهیم برد و نهالستان های بالای یک هزار و ۵۰۰ مترمربع که در گذشته وجود داشته است را در چارچوب نهالستان های بسته و مدیریت شده اجرا می نماییم.

بهادری به استفاده از تکنولوژی های جدید در بخش مکانیزاسیون در جهت توسعه کشت مکانیزه در بخش های مختلف کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: برنج یه عنوان یک محصول استراتژیک، نشاکاری آن تا دو سال قبل ۶۰ هزار هکتار بود که این عدد حالا به ۱۰۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه ۹۵ درصد برنج مازندران به صورت مکانیزه برداشت می شود، اظهار داشت: بعنوان نمونه در بعضی از روستاهای مازندران ۹۰ درصد کشت برنج به صورت مکانیزه انجام می شود.

این مسؤول تولیدات گیاهی بخش کشاورزی مازندران به استفاده از پهپادها در مزارع کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: علم جدید که بعنوان کشاورزی هوشمند در دنیا مطرح است امروزه توانسته به خوبی در بخش کشاورزی نمود پیدا کند و بدین منظور استفاده از فناوری های هوشمند و بکارگیری پهپادها در مبارزه با آفات، بیماری ها، علف های هرز و محلول پاشی تغذیه ای را به همراه دارد.

وی افزود: سال قبل سه هزار هکتار از مزارع گندم، جو و کلزا ضد بیماری های قارچی با استفاده از پهبادها سمپاشی شدند.

بهادری افزود: تابحال ۱۰۰ نفر متقاضی دریافت مجوز جهت استفاده از پهپاد برای فعالیت در مزارع کشاورزی هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره حفاظت محصولات کشاورزی مازندران اظهار داشت: محصولات کشاورزی باید در زمان داشت مورد حفاظت قرار گیرد و بدین منظور در زمینه حفاظت گندم در مقابل بیماری های قارچی اقدامات خوبی انجام شد و از کاهش عملکرد به شدت جلوگیری شد.

این مسؤول اظهار نمود: عملیات رصد و پایش مزارع برای پیشگیری از آفات با همکاری مراکز تحقیقاتی استان صورت می گیرد و تابحال موردی در مورد علایم بیماری گندم مشاهده نشده است.

بهادری به مبارزه با مگس میوه در باغات اشاره نمود و اضافه کرد: اطلاع رسانی و نقش رسانه ها در این حوزه بسیار کمک کننده بود و حساسیت لازم در باغداران بوجود آمد و میزان خسارت مگس میوه کمتر از یک درصد بود بگونه ای که توانستیم سال جاری ۲۰۰ هزار تن مرکبات را صادر نماییم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران مدیریت تغذیه را مهم ترین اصل در بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: اهمیت تغذیه سبب می شود تولید کیفی و کمی محصولات زراعی و باغی خویش را به خوبی در عرصه های تولیدی شاهد باشیم.

وی بیان نمود: در بعضی محافل صحبت می شود مصرف کود و سم در استان مازندران زیاد است اما باید گفت هنوز فاصله بسیاری بر مبنای استاندارد موسسه تحقیقات خاک و آب داریم و معتقدیم مصرف کود در مازندران بهینه است و قابل اعتماد و اعتناست.

بهادری افزود: هیچگونه سند، مدرک و دلیلی در خصوص اینکه نشان دهد مصرف کود در استان مازندران خارج از استاندارد است وجود ندارد و ما بر مبنای مدارکی که وجود دارد نشان خواهیم داد مصرف کود در استان از نُرم استاندارد هم کمتر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره مصرف سم در استان اظهار داشت: با نُرم مصرف جهانی سم که ۱.۵ لیتر ماده موثره در هکتار است هنوز فاصله داریم و کمتر از این میزان مصرف داریم.

این مسؤول بخش کشاورزی با اشاره به اینکه تابحال ۱۲ گواهی استاندارد را دریافت کردیم، اظهار داشت: سال جاری کشاورز نمونه تولید محصول ارگانیک کشور از استان مازندران است.

وی افزود: یکی از سیاست های ما توسعه کشت محصولات سالم می باشد.
1399/11/14
12:27:54
0.0 / 5
1135
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg