شمالبرگ ShomalBarg.ir

زنگ خطر آلودگی هوا در مازندران!

زنگ خطر آلودگی هوا در مازندران!

شمال برگ: مازندران شاید اگر مثلا 5 سال پیش، به یک مازندرانی گفته می شد که اگر هوای این استان آلوده شود، چه می کنید، یک لبخند ملیح تحویلتان می داد و می گفتˮ هوای آلوده برای استان های صنعتی و جنوب کشور است نه شمال با این همه جنگل و ریه مصنوعیˮ، در حقیقت حتی در تصور برخی افراد نیز این مساله نمی گنجید که این استان سرسبز با وجود جنگل های هیرکانی بی نظیرش، روزی گرفتار مشکلی شود که مدت ها است در جنوب کشور استان هایی همچون خوزستان و بوشهر و یا در تهران پایتخت کشورمان، دیده می شود.آلودگی هوا، از آن دست موضوعاتی است که در شمال کشور، تا با چشم غیرمسلح دیده نشود، کمتر کسی به فکر رفع آن خواهد افتاد و در کنار تمامی مشکلاتی که وجود دارد، راه اندازی صنعت پتروشیمی آنرا بمراتب بدتر نیز خواهدنمود.

در حالیکه این روزها تهران به سختی با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کند و اگر کرونا نبود، اساسا همین آلودگی هوا مدارس را به تعطیلی می کشاند، مدیرکل هواشناسی مازندران نیز هشدار داد، این استان در معرض آلودگی هوا قرار دارد.

هر چند در گذشته نیز، محمد اسلامی استاندار وقت مازندران در همایشی در این استان، معتقد بود به علت توجه نکردن به هوای پاگ، وجود ناوگان فرسوده شهری و عدم توجه به آلاینده ها، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر مازندران با آلودگی هوا مواجهند اما سوال اساسی اینجا است که در این روزهای کرونائی که ریه های مردم به شدت درگیر می شود، شدت این آلودگی در چقدر است و آیا ابزار لازم برای اندازه گیری آن در این استان وجود دارد.

سیدمحمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران، در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به وضعیت آب و هوایی این استان، با اشاره به اینکه از شروع سال زراعی ابتدای مهر ماه تا حالا در بازه زمانی ۴ ماهه، ۱.۵ درجه کاهش دما در مازندران به وقوع پیوست و ۸ درصد نیز بارندگی امسال نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: بارش ها در غرب مازندران و ارتفاعات کل استان، از میزان خوبی برخوردار بوده و بیشتر در شرق مازندران با کاهش بارندگی رو به رو هستیم.

وی ضمن اشاره به اینکه امسال به علت پایداری هوا، آلاینده ها در سطح مازندران زیاد شده است، تصریح کرد: نبود دستگاه سنجش آلودگی در مازندران باعث شده تا میزان آلودگی قابل اندازه گیری نباشد.

همچنان باران؛ راهکار اساسی رفع اشکال آلودگی هوا

رضوی اشاره کرد: به علت کلانشهر شدن مازندران، این استان در معرض آلودگی هوا قرار گرفته و امیدواریم با بارش های چند روز آینده از این میزان آلودگی کاسته شود.

وی به این نکته نیز اشاره نمود که، آلودگی هوای مازندران به سرعت در فصل سرما افزوده می شود و علت عمده آن سکون هواست، ما فکر می نماییم مازندران پاک است در صورتیکه اینطور نیست و بعنوان مثال، به لحاظ مشکلات فاضلاب بدترین استان کشور به حساب می آید.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا اقدامی برای تهیه دستگاه سنجش آلودگی در مازندران شده است، اظهار نمود: ستاد بحران باید دستگاه سنجش هواشناسی را درخواست دهد و ما نیز در این راه هم قدم هستیم، اگر اداره کل هواشناسی مازندران دستگاه سنجش هوا داشته باشد، نشان داده است مازندران هم جزء شهرهای ناسالم می باشد به طوریکه یک روز بعد از بارش برف، در منطقه شمال ساری آلودگی هوا مشهود می شود.

تجمع آلودگی در شهرهای حاشیه جنگل در مازندران

مدیرکل هواشناسی استان مازندران افزود: در شهرهای بابل، آمل و ساری که شهرک صنعتی وجود دارد، امکان آلودگی هوا بیشتر بوده و باید در جهت رفع آن، میزان آلودگی سنجیده شود.

رضوی در پاسخ به اینکه باتوجه به وجود شهرک های صنعتی در سوادکوه، این شهر در چه وضعیتی قرار دارد، اظهار داشت: سوادکوه در معرض کانال بادی قرار دارد و بنابراین کمتر در معرض آلودگی است اما قائمشهر نیز می تواند آلوده باشد، همین طور نیروگاه نکا به علت سوزاندن ۷ میلیون لیتر مازوت می تواند بسیار آلوده باشد چونکه این میزان آلودگی از سوخت مازوت، ده برابر آلودگی بنزین است.

وی تصریح کرد: در شهرهای حاشیه جنگل آلودگی بیشتری را شاهد می باشیم چونکه در روز به علت وزش باد به سمت کوه، آلودگی در دامنه ها و جنگل ها تجمع می یابد.

مدیرکل هواشناسی مازندران ضمن اشاره به اینکه در آخر هفته نیز شاهد وزش بادهای گرم خواهیم بود، اظهار نمود: احتمال آتش سوزی در جنگل ها به علت بارش برف در ایام گذشته کم است مگر آن که آتش سوزی به علت بی دقتی و با عامل انسانی رخ دهد.

از سویی دیگر، عزیز عابسی عضو هیات علمی دانشگاه نوشیروانی بابل در این خصوص در گفت و گو با رسانه ها، به این مساله اشاره نمود بود که، آلودگی هوا در مازندران بیشتر بر اثر سوزاندن بقایای برنج و یا انباشت زباله است، در حقیقت این آلودگی به آن شکلی که در تهران وجود دارد، نیست.

وی به موضوع وجود نقطه ای صنعت در مازندران اشاره نمود و معتقد می باشد با عنایت به این که محدوده جنوب خزر صنعتی نیست و شهرها هم جمعیت فراوانی ندارند، معمولا مشکل آلودگی در این استان به وقوع نمی پیوندد.

عابسی در این حوزه معتقد می باشد که در سالهای اخیر، کشاورزان بعد از برداشت برنج، کاه و بقایای آن در مزارع کشاورزی را می سوزانند و این امر سبب آلودگی شدید بیشتر شهرهای مازندران در چند هفته پایانی تابستان می شود. همین طور با ورود توریست به این استان و افزایش تجمع خودرویی، شاهد افزایش آلودگی هوا خواهیم بود.

منبع:

1399/11/06
14:39:28
0.0 / 5
1233
تگهای خبر: خودرو , ساری , شمال , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg