شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل پزشكی قانونی مازندران:

سقط جنین تنها قبل از چهار ماهگی انجام می شود

سقط جنین تنها قبل از چهار ماهگی انجام می شود

به گزارش شمال برگ مازندران مدیر کل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به اینکه عدم صدور مجوز سقط جنین در خیلی از موارد به دلیل رجوع دیر هنگام متقاضیان به مراکز پزشکی قانونی می باشد، اظهار داشت: سقط جنین تنها قبل از چهار ماهگی انجام می شود.علی عباسی با تکیه بر ضرورت رفتن به موقع افراد برای تقاضای صدور مجوز سقط درمانی اضافه کرد: پزشکان باید در اولین فرصت ممکن سلامت جنین را برررسی کنند چونکه در صورت تاخیر در تشخیص، حتی در مواردی که اندیکاسیون سقط درمانی وجود داشته باشد، با گذشت مدت زمان مجاز (پیش از چهار ماهگی)، امکان صدور مجوز سقط درمانی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در مواردی که یک پزشک وجود نقص جدی در جنین را تشخیص بدهد و یا اندیکاسیون های جنینی و سقط محرز باشد، باید در چهار ماهگی یا قبل از آن فرد را به مراکز پزشکی قانونی معرفی نماید تا بعد از بررسی های لازم مجوز سقط درمانی صادر شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران خاطرنشان کرد: مجوز سقط جنین درمانی در صورت وجود نقص در جنین، بیماری مادر و در مواردی نادر هر دوی این مشکلات صادر می شود.
عباسی خاطرنشان کرد: بر مبنای تعاریف موجود، سقط جنین عبارت است از خروج جنین از رحم پیش از آن که جنین قابلیت حیات در خارج از رحم را داشته باشد.

وی اظهار داشت: در ایران بر مبنای قانون مجازات اسلامی سقط جنین برای حفظ جان مادر پیش از ولوج روح مجاز است و در سال ۱۳۷۶ بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری اجازه سقط جنین مبتلا به تالاسمی ماژور قبل از ولوج روح و با مجوز پزشکی قانونی صادر شد.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۱ کمیته کشوری سقط جنین، آئین نامه ای با ۴۹ مورد اندیکاسیون قطعی مادری و جنینی را برای سقط جنین درمانی پیشنهاد کرد و بعد از آن در نگاه جامعه و مسئولین به این مورد بعنوان یک مساله بهداشتی تغییر به وجود آمد، خاطرنشان کرد: هم اکنون مطابق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی، پیش از ولوج روح (چهار ماه) و با رضایت زن در دو مورد زیر مجاز شناخته شده است.

وی یادآورشد: نخست بیماری جنین که به دلیل عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن باعث حرج مادر است و دوم، بیماری مادر که با تهدید جانی او توام باشد.

عباسی ضمن اشاره به اینکه بررسی علل عدم تایید درخواست های سقط جنین منجر به شناسایی راهکارهایی می شود که از ارجاعات بیهوده به سازمان پزشکی قانونی برای انجام سقط درمانی که استرس فراوانی را هم برای رجوع کننده و خانواده وی به دنبال دارد و حتی امکان دارد سبب تاخیر در برنامه درمانی وی شود- جلوگیری می کند و سبب اجرای هرچه بهتر قانون سقط درمانی مصوب مجلس شورای اسلامی می شود، اضافه کرد: بدیهی است که اجرای دقیق قانون سقط درمانی می تواند در بهبود وضعیت سلامت و بهداشت جامعه نقش قابل توجهی داشته باشد.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران تصریح کرد: متقاضیان سقط درمانی تا قبل از چهار ماهگی می توانند با ارائه مدارک لازم شامل شناسنامه زن و شوهر، سه قطعه عکس تمام رخ، تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه ها، معرفی نامه از پزشک متخصص معالج به همراه سونوگرافی معتبر و پرداخت تعرفه تعیین شده به مراکز پزشکی قانونی رجوع و نسبت به دریافت مجوز سقط اقدام نمایند البته حضور زوجین در این معاینه الزامی است.

منبع:

1399/10/29
11:02:23
0.0 / 5
815
تگهای خبر: دریا , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg