شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك زمین شناس هشدار داد

نزدیك شدن به دوره بازگشت زلزله های شدید در گسل البرز مركزی

نزدیك شدن به دوره بازگشت زلزله های شدید در گسل البرز مركزی

به گزارش شمال برگ مازندران یک زمین شناس با تکیه بر اینکه امکان وقوع زلزله های بالای ۵ ریشتر روی گسل های فعال در مازندران وجود دارد، اظهار داشت: به دوره بازگشت زلزله های شدید در گسل البرز مرکزی نزدیک شده ایم.سید رمضان موسوی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا زمین لرزه عصر امروز (پنجشنبه) ساری با زمین لرزه هفته گذشته دماوند ارتباط دارد، اظهار نمود: زلزله هایی با هم در ارتباط هستند که بر روی یک گسل و یا یک زون گسلی قرار داشته باشند.

این زمین شناس با اشاره به اینکه خروج و انفجار ناگهانی انرژی فراوان نهفته از داخل صفحات شکستگی درون زمین به نام گسل ها بصورت زلزله رخ می دهد، اشاره کرد: در حقیقت باید گفت که، با حرکات صفحات قاره ای و تکتونیکی اطراف کشور ایران و نیز حرکت دو طرف صفحه شکستگی گسل ها نسبت بهم انرژی های زیادی درون زمین ذخیره شده و بدین سبب باتوجه به شرایط جنس و موقعیت زمین و نوع حرکات و فعالیت گسل ها، با دوره بازگذشت های مختلف ۵۰ یا ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۵۰ ساله انرژی ذخیره شده خودرا بصورت زلزله آزاد می کنند.

این عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی ساری، با اعلان اینکه زلزله مانند خیلی از پدیده های طبیعت بصورت پریودیک و دوره ای رخ می دهد، یعنی برای وقوع مجد یک زلزله در روی یک صفحه گسل های فعال به زمان نیاز دارد تا انرژی های جمع شده در اعماق زمین و گسل ها بعد آستانه تحمل منطقه باردیگر آزاد شود، این زمین شناس اشاره کرد: زلزله هایی که در روی صفحات یک گسل، رخ می دهد و یا زلزله هایی که در یک منطقه تکتونیکی فعال به وقوع می پیوندد، می توانند با هم ارتباط داشته باشند.

موسوی با اشاره به اینکه باتوجه به رفتار گسل های بخش البرز مرکزی، وقوع زلزله های گوناگون با دوره بازگشت های مختلف را در این سال ها از گسل های بسیار فعال خزری و گسل البرز که استان های مازندران و گلستان را تحت تاثیر دارد باید انتظار داشت، اظهار داشت: در حقیقت خروج انرژی از صفحه گسل خزری و گسل البرز با دوره بازگشت های ۵۰، ۱۰۰ و ۱۵۰ ساله محتمل و قابل انتظار است. و به این جهت باید منتظر خروج انرژی به صورت زلزله در روی گسل های مختلف منطقه البرز مرکزی و دشت خزری باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری با اعلان اینکه گسل مشا- فشم، البرز، البرز شمالی و گسل خزری، که بعنوان گسل های فعال شناخته شده اند و انشعابات و گسل های فرعی مختلفی دارند، آمادگی خروج انرژی به صورت زلزله را در این روزها و سال ها خواهند داشت و مردم این مناطق باید منتظر وقوع زلزله باشند.

وی در ادامه با اشاره به زلزله ۴ ریشتری در ساری که در عمق ۲۱ کیلومتری از سطح زمین به وقوع پیوست، نیز به این نکته اشاره نمود که، بزرگی زلزله مهمست اما با اهمیت تر از همه عمق کانون زلزله خواهد بود.

موسوی با اعلان اینکه اگر این زلزله در عمق ۵ یا ۶ کیلیومتری سطح زمین به وقوع می پیوست، باید شاهد خسارت شدید در محدوده جغرافیایی کمتر می بودیم. اما وقوع زمین لرزه در عمق ۲۱ کیلومتری، خسارت زیادی نخواهد داشت، وی اشاره کرد که: خوشبختانه ساخت و سازهایی که با حمایت دولت و نظارت نظام مهندسی ساختمان در این سال صورت گرفته، مانند گذشته برای این زلزله ها ناپایدار نیست و زلزله هایی با این مقیاس، نمی تواند خسارت آنچنانی بوجود آورد.

این استاد دانشگاه هشدار داد که، با وجود این، مردم ساکن اطراف گسل های فعال و آبستن زلزله که شامل بیشتر شهرهای گلستان، مازندران و گیلان هستند، هوشیار باشند چونکه این مناطق حدود ۱۰۰ سال زلزله جدی به وقوع نپیوست و پس امکان وقوع زلزله های بزرگ با دوره بازگشت زلزله های مختلف بر روی این گسل ها محتمل است.

وی در آخر اظهار داشت: آثار فعالیت و جابجایی سطح زمین در بازدیدهای میدانی و زمین شناسی نشان از وقوع زلزله های مختلف در استان های شمالی و اطراف این گسل ها دارد، بدین سبب مردم و ستادها و مدیران باید آموزش ببینند که در زمان قبل، حین و بعد وقوع زلزله ها مناسب ترین رفتار و مدیریت را داشته باشند.

منبع:

1399/10/26
12:19:11
0.0 / 5
1112
تگهای خبر: زمین , ساری , شمال , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg