شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك استاد دانشگاه مازندران مطرح كرد

افت ۸۰ درصدی گردشگری مازندران در روزهای كرونا

افت ۸۰ درصدی گردشگری مازندران در روزهای كرونا

به گزارش شمال برگ مازندران دانشیار گروه جهانگردی دانشگاه مازندران اظهار داشت: در روزهای کرونا گردشگری مازندران افت 80 درصدی داشته است.مهدی رمضان زاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه متاسفانه نمی توان مرز مشخصی از آمارها و لطمه ها را در کرونا ویروس در مازندران به رفتارجامعه محلی و گردشگران نسبت دهیم و می بینیم که جلوگیری از ورود گردشگران مانع از شیوع ویروس کرونا در استان مازندران نشده است، اشاره کرد: الگوی گردشگری مناسبی در مازندران طی سالهای اخیر اتخاذ نشده است که نتایج ناگواری را به همراه خواهد داشت و بدون تردید رفتار گردشگران با تمکن مالی فراوان به سمت توسعه خانه های دوم خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه امنیت نسبی در مالکیت خانه های دوم و تراکم جمعیتی که در تهران وجود دارد سبب می شود مردم باتوجه به اقلیم و جذابیت های موجود جذب خانه های دوم در شمال کشور خصوصاً مازندران شوند، یادآورشد: عدم اعتماد به هتل ها و مراکز اقامتی به سبب شیوع بیماران کرونائی سبب می شود گردشگران به سمت خانه های دوم بروند.

دانشیار گروه جهانگردی دانشگاه مازندران با اعلان اینکه به هر صورت یکی از صنایعی که در دنیا به شدت تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است مقوله های در رابطه با گردشگری به خصوص گردشگری متوسط و کوچک مقیاس است، اظهار داشت: صنایع گردشگری یعنی وابستگی به فعالیت هر روزه و طبیعتا این صنعت چون از حمایت کمتری برای اشتغال برخوردار بوده به شدت اسیب دیده است.

وی اشاره کرد: این لطمه را از دو منظر می توان مورد واکاوی و برسی قرار داد، بعضی از این کسب وکار ها رسمی هستند که حداقل این امید را دارند تا از طرق فرآیندها کمک های نقدی یا معافیت های مالیاتی برای ادامه فعالیت آنها اعمال شود.

رمضان زاده در ادامه اضافه کرد: اما کسب و کارهای غیر رسمی در روزهای مقابله با ویروس کرونا متاسفانه لطمه جدی دیدند اما اگر بخواهیم آمار بدیم شاید بتوان گفت بیش از ۸۰ درصد گردشگری مازندران افت پیدا کرده است که دلیل اصلی این مهم برخی تصمیمات مدیریتی بوده که محورهای مواصلاتی را مسدود نمودند.

رمضان زاده با اعلان اینکه در رشد و توسعه گردشگری مسیر یعنی دسترسی، اشاره کرد: وقتی یک یا دو سه مسیر ارتباطی بسته می شود در این میان گردشگری لطمه می بیند.

این استاد دانشگاه با اعلان اینکه حالا الگویی نامناسب از گردشگری در مازندران وجود دارد، اشاره کرد: اعلام بسته شدن محورهای مواصلاتی مازندران سبب شد قبل از آن که این امر صورت گیرد جمعیت زیادی از مسافران که در این استان خانه داشتند به این نقطه هجوم بیاورند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اعلان اینکه آیا با حذف توریست اتفاقات خاصی در روند شیوع بیماری کرونا رخ می دهد، اظهار داشت: در چند هفته اخیر با وجود اینکه مسیرهای ارتباطی مسدود بوده است اما نه فقط گردشگری مازندران یعنی این وضعیت کرونا ویروس در استان کاهش پیدا نکرد بلکه افزایش هم یافته که باید این مساله را مدنظر قرار دهیم.

وی با اعلان اینکه به هر صورت باید دقت کنیم که در کشورهای مختلف دنیا حالا گردشگری کم کم به چرخه اجتماعی جامعه باز می گردد، اضافه کرد: باید مسافرت ها با رعایت پروتکل ها انجام شد و این یک چرخه کامل از هماهنگی در سایر بخش های گردشگری را می طلبد.

رمضان زاده اشاره کرد: باید آموزش پرسنل گردشگری مورد توجه قرار گیرد و تمامی اقامتگاهها سامندهی شود.

وی اظهار داشت: با حذف گردشگری نمی توان جلوی شیوع ویروس کرونا را گرفت اما می توان با بهره گیری از شیوه های نوین گردشگری مانند استفاده از تکنولوژی های روز در حوزه گردشگری مجازی همچنان قدرتمند در این صنعت به پیش رفت.

منبع:

1399/10/20
19:21:09
0.0 / 5
1155
تگهای خبر: تكنولوژی , شمال , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg