شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل شیلات گیلان خبر داد

استحصال 4 تن خاویار در گیلان

استحصال 4 تن خاویار در گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به فعالیت 57 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان، اظهار داشت: سال قبل حدود 700 تن انواع ماهیان خاویاری توسط آنها تولید و حدود چهار تن خاویار استحصال شد.


عظیم مدبری در گفت وگو با ایسنا، با اعلان اینکه گیلان از مراکز مهم پرورش خاویار کشور است، اظهار نمود: هم اکنون ۱۲۶ مرکز پرورش خاویار در کل کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۵۷ مزرعه در استان گیلان است.
وی با اعلان اینکه گیلان از نظر پرورش ماهیان خاویاری در رتبه دوم کشوری قرار دارد، اشاره کرد: در سال ۹۸ حدود ۷۰۰ تن انواع ماهیان خاویاری توسط مزارع پرورش ماهی تولید و در حدود چهار تن خاویار استحصال شد.
مدیرکل شیلات گیلان اشاره کرد: از ۱۷۶ میلیون قطعه بچه ماهی رهاسازی شده در رودخانه های منتهی به دریای خزر حدود یک میلیون قطعه ماهیان خاویاری هستند.
مدبری اضافه کرد: پرداخت وام و تسهیلات و کمک های فنی و اعتباری برای تجهیزات مزارع پرورش ماهیان خاویاری همچون حمایت هایی است که از طرف شیلات صورت می گیرد.
وی اشاره کرد: با هدف بازسازی ذخایر ماهی و کمک به افزایش تعداد ماهی در سبد صید جامعه صیادی سالانه حدود ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان دریای خزر انجام می شود.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، استان گیلان از ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه فراوانی در زمینه آبزی پروری برخوردار بوده و به لحاظ دسترسی و برخورداری از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی، وجود تعداد ۵۴ رشته رودخانه جاری، ۳۰۰ کیلومتر طول نوار ساحلی و عرصه ها و پهنه های گسترده منابع آب های طبیعی و نیمه طبیعی نظیر دریا همچون این موارد است.
همین طور وجود تالاب، خلیج و دریاچه پشت سد، وجود بیش از ۹۰۰۰ هکتار استخرهای ذخیره آب کشاورزی و آب بندان ها، وجود بیش از ۱۲ هزار حلقه چاه حفر شده همگی حاکی از این مساله است که این استان از قابلیت های بسیار فراوانی در زمینه آبزی پروری و سرمایه گذاری در این عرصه برخوردارست.
منبع:

1399/10/06
19:48:08
5.0 / 5
1214
تگهای خبر: تجهیزات , تولید , دریا , رشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg