شمالبرگ ShomalBarg.ir

ضرورت افزایش بهره گیری پرورش اردك با كشت توام برنج در گیلان

ضرورت افزایش بهره گیری پرورش اردك با كشت توام برنج در گیلان

از گیلان مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: پرورش اردک با کشت توام برنج در استان در جهت افزایش تولید گوشت سفید و ارتقاء درآمد برنجکاران ضرورت دارد.


سورنا چایچی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و کشت توام برنج با اردک راهکار مهمی برای ارتقاء درآمد کشاورزان در تولید برنج است، اظهار نمود: این کشت توام روش مناسبی نیز برای کنترل علف های هرز در شالیزارها است.
وی ادامه داد: در کشت توام برنج با پرورش اردک علاوه بر افزایش تولید گوشت سفید در استان، شاهد بهبود سلامت گیاه و عملکرد بیشتر برنج خواهیم بود.
چایچی درباب بهره گیری شالیکاران گیلان از کشت توام برنج و پرورش اردک اشاره کرد: بعضی از روستاییان که در تولید برنج فعالیت دارند، مشتاق پرورش اردک هستند و این کار را انجام می دهند، اما بتازگی به سبب گران شدن نهاده ها و همین طور افزایش قیمت جوجه اردک افراد کمتری برای فعالیت در کشت توام می پردازند.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان اشاره کرد: اگر حمایت های لازم صورت بگیرد، کشاورزان حتما از این امر استقبال بیشتری خواهند کرد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون برنجکارانی که خانه شان به مزرعه نزدیک است معمولا پرورش اردک هم دارند، اظهار داشت: در غیر اینصورت برخی ها نیز آشیانه ای برای جوجه اردک ها در حاشیه مزرعه در نظر گرفتند تا شب را در آنجا سپری کنند.
چایچی با اعلان اینکه جوجه اردک ها حدودا از تمام گیاهان موجود در مزرعه به استثنای شالی تغذیه می کنند، افزود: علاوه بر گیاهان موجود در مزرعه، اردک ها از حشرات موجود در مزرعه نیز تغذیه می کنند و در کاهش جمعیت آفاتی مانند کرم ساقه خوار و برگ خوار برنج موثر هستند.
وی اشاره کرد: کشت توام برنج با پرورش اردک اقدامی برد-برد است و اردک ها با فرو کردن نوک خود در داخل گل و لای شالیزار سبب تهویه خاک می شوند و گیاه برنج برای بقاء ریشه خود را بیشتر می کند، ضمن اینکه فضولات اردک در شالیزار به حاصلخیزی خاک کمک می نماید و نیاز به کودهای شیمیایی کاهش پیدا می کند.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: جوجه اردک ها از هفته دوم یا سوم بعد از نشاء تا زمان خوشه دهی برنج در مزرعه فعالیت دارند و در زمان خوشه دهی برای جلوگیری از تغذیه خوشه ها، خارج می شوند.
وی اظهار داشت: هر کشاورز باتوجه به خاصیت های مزرعه خود، طراحی کشت توام را می تواند انجام دهد و امیدواریم در کشت برنج در پیش رو شاهد پرورش اردکهای بیشتری در استان بوسیله این کشت توام باشیم.1399/09/21
22:32:09
5.0 / 5
1129
تگهای خبر: تولید , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg