شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون میراث فرهنگی گیلان خبر داد

ساماندهی و صیانت از مجموعه میراث نهضت جنگل در گیلان

ساماندهی و صیانت از مجموعه میراث نهضت جنگل در گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان معاون میراث فرهنگی گیلان اظهار داشت: ساماندهی، مستندسازی و صیانت از مجموعه میراث میرزا كوچك خان و نهضت جنگل در دستوركار اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان قرار گرفته و در این راستا مرمت و بازسازی خانه میرزا به منظور تبدیل شدن به خانه موزه میرزاكوچك خان هم انجام شده است.


ولی جهانی در جمع خبرنگاران در تشریح این خبر اظهار نمود: با پیگیری و همکاری مشترک شهرداری رشت، مرمت و بازسازی خانه میرزا به منظور تبدیل شدن به خانه موزه میرزاکوچک خان صورت پذیرفت و افتتاح و بهره برداری رسمی آن در دیماه همزمان با روز رشت برنامه ریزی شده است.
معاون میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه مجوز انتقال آثار در ارتباط با میرزا از قبیل لباس ها، تندیس ها، ظروف چوبی و غیره از اداره کل موزه های وزارتخانه متبوع در دست اقدام است، اضافه کرد: با توجه به ایجاد خانه موزه میرزا آثار این مبارز نستوه از موزه رشت به مکان مذکور انتقال خواهد یافت.
جهانی مرمت و ساماندهی مقبره میرزا در سلیمانداراب رشت را هم از اقدامات مشترک اداره کل و شهرداری رشت دانست و اجرای طرح یادمان مشهد میرزا، اسلحه خانه گوراب زرمیخ صومعه سرا و اختصاص قسمتی از موزه شهرستان های در رابطه با نهضت جنگل به میراث و فرهنگ میرزا را از دیگر برنامه های آتی اداره میراث فرهنگی استان برشمرد که در صورت تأمین اعتبار در کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها وارد فاز اجرا می گردد.
وی خاطرنشان کرد: ساخت المان دکتر حشمت در چله خانه با همکاری شهرداری رشت و مرمت و بازسازی ساختمان میرزا حسین خان کسمایی (موزه رشت) هم همچون اقدامات سالجاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بوده است.
جهانی با اشاره به اینکه فاز اول مطالعات در ارتباط با موزه مشروطیت (ساختمان میرزا خلیل رفیع یا شورای شهر سابق) آخر پذیرفته، افزود: مطابق با رایزنی های صورت پذیرفته در صورت تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از جانب سازمان برنامه و بودجه، عملیات اجرایی این پروژه هم انجام خواهد پذیرفت.
معاون میراث فرهنگی گیلان با بیان تشکیل کمیته و کارگروه تخصصی در ارتباط با بررسی آثار میرزا کوچک خان در سطح استان، بر شناسایی و ثبت میراث متعلق به میرزا و نهضت جنگل تصریح کرد و بهره برداری از نقطه نظرات فرهیختگان را از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان دانست.
منبع:

1399/09/13
19:59:21
5.0 / 5
1354
تگهای خبر: رشت , شهرداری , صنایع , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg