شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مازندران:

165 هزار بیمار دیابتی در مازندران شناسایی شدند

165 هزار بیمار دیابتی در مازندران شناسایی شدند

به گزارش شمال برگ مازندران معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مازندران اظهار داشت: ۱۶۵هزار بیمار دیابتی در مازندران شناسایی شدند.قاسم اویس، به مناسبت هفته جلوگیری از دیابت با اشاره به اینکه دیابت از بیماری های شایع عصر حاضر است که به دنبال شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع بشری به سرعت در حال افزایش می باشد، اظهار داشت: افزایش شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع بشری به معنای تغییر سبک زندگی بشر به سمت استفاده بیشتر از ماشین آلات، تکنولوژی و به طبع آن کاهش فعالیت بدنی، تغذیه ناسالم و افزایش بروز چاقی است که از عوامل اصلی دیابت به شمار می آید.

وی اضافه کرد: ازاین رو می توان نتیجه گرفت کنترل دیابت به معنای تغییر سبک زندگی نادرست است که برای داشتن سبک زندگی سالم باید به فعالیت بدنی، تغذیه سالم توجه گردد.

وی با اشاره به اینکه مبتلایان به دیابت باید مدیریت کنترل دیابت خویش را برعهده بگیرند، خاطرنشان کرد: پزشک، همسر و خانواده نمی تواند تغییر و رفتار سالم را در شما ایجاد و سبک زندگی شما را اصلاح کند آنها فقط می توانند در این راه به شما کمک کنند، ازاین رو شما سکان کشتی کنترل دیابت خویش را برعهده دارید و برای این که مدیر خوبی باشید نیازمند فراگیری آموزش های لازم برای کنترل دیابت هستید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تکیه بر اینکه کنترل دیابت برخلاف خیلی از بیماری ها تنها با مصرف داروامکان پذیر نیست، افزود: کنترل دیابت نیازمند کسب مهارت های چهارگانه مدیریت شخصی دیابت( تغذیه، فعالیت بدنی، استفاده صحیح از داروهای کنترل قند خون و پایش فردی قند خون) است و شما می توانید با یادگیری این مهارت های چهارگانه، به آسانی دیابت خویش را کنترل کرده و از عوارض آن پیشگیری کنید.

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران با اظهار این مطلب که خطر عوارض ناشی از دیابت در میان افرادی که قند خون خویش را کنترل می کنند، بسیار کمتر است و کنترل مناسب قند خون مهم ترین فاکتور در جلوگیری از ایجاد و پیشرفت عوارض دیابت بشمار می آید ازاین رو می توان نتیجه گرفت که با وجود دیابت می توان زندگی سالمی داشت، افزود: آموزش دیابت ما را توانمند می سازد تا با استفاده از مهارت هایی که آموخته ایم عادت های نادرست را در زندگی خود اصلاح نماییم و به خاطر داشته باشید هر چه اطلاعات شما از دیابت کامل تر باشد در مدیریت دیابت خود هم موفق تر خواهید بود.

اویس ضمن اشاره به ابتلای افراد به این بیماری در جهان، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹ میلادی ۴۸۳ میلیون بزرگسال در جهان (از هر ۱۱ نفر ۱ نفر) مبتلا به دیابت بودند و ۴.۲ درصد در جهان براثر این بیماری فوت کردند و دیابت مسئول ۱۰ درصد از هزینه های صرف شده در سلامت است.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به تغییر سبک زندگی در جهان امروز، انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ تعداد افراد مبتلا به دیابت به ۵۷۸ میلیون نفر افزایش یابد و امکان دارد تا سال ۲۰۴۵ از مرز ۷۰۰ میلیون نفر بگذرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه نیمی از مبتلایان به دیابت در جهان از بیماری خود اطلاع ندارند، افزود: بیماری دیابت می تواند کاملا بدون علامت باشد و نباید در این بیماری به دنبال علامت گشت چونکه علائم دیابت نوع ۲ معمولا آرام آرام خویش را نشان می دهند و امکان دارد فرد سال ها به این بیماری مبتلا باشد.

وی اضافه کرد: هم اکنون با عنایت به پاندمی کووید ۱۹ افراد دارای بیماری های زمینه ای نسبت به این بیماری صدمه پذیرتر هستند و بر مبنای آمار در بعضی کشورهای جهان، تا ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به کووید ۱۹ شدند، مبتلا به دیابت بودند ازاین رو این بیماران باید بیشتر از گذشته به پروتکل های بهداشتی و سلامت خود توجه نمایند.

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران همینطور به وضعیت بیماران مبتلا به دیابت در ایران اشاره نمود و اضافه کرد: طبق آخرین مطالعه انجام شده در کشور ما و همینطور استان مازندران یک چهارم بیماران از بیماری خود اطلاعی ندارند و در استان حدود ۱۶۵ هزار بیمار دیابتی شناسایی شدند.

وی اظهار داشت: از این تعداد ۶۰ درصد شهری و ۴۰ درصد روستایی هستند و ۳۵ درصد این بیماران بالای ۶۵ سال سن دارند و ۶۵ درصد هم در سن کار و فعالیت هستند.

منبع:

1399/08/27
22:19:34
5.0 / 5
1459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg