شمال برگ ShomalBarg.ir
گزارش شمال برگ از پیشروی بی مانع كرونا در خاك ایران؛

اعلام مرگ، ساعت 14 به وقت ایران

اعلام مرگ، ساعت 14 به وقت ایران

از تهران اگر تا چندی قبل سقوط هواپیماها و آمار بالای واژگونی مرگبار اتوبوس ها در ایران اشك همه را در می آورد، حالا ایران روزانه به اندازه مسافران دو هواپیما، كشته می دهد و آمار آن ساعت ۱۴ هر روز اعلام می شود؛ دردآورتر آنكه دیگر اعداد مرگ كرونایی ها برای ایرانیان عادی شده و فقط از خود می پرسند آیا نفر بعدی فهرست، خودشان هستند؟


وقتی کرونا در تک تک خانه های ایران را می زند
روایت ایرانی هایی که مثل برگ پاییز به زمین افتادند
کرونا ایرانیان را در زمستان قتل عام می کند؟
مسیری که به نجات ایرانیان از مرگ کرونایی ختم می شود
زندگی یا مرگ کرونایی؛ انتخاب با خودتان است
وقتی کرونا هشت روز فرصت زندگی می دهد
پیشروی کند خط مقدم جنگ با کرونا در ایران
این گزارشی است که با چشمان اشکبار از هجوم کرونا به تمام مردم سرزمینم می نویسم و همه این تیترها را می توان برایش انتخاب کرد؛ با دلی آکنده از اندوه درگذشت این همه ایرانی در یک روز، تصویر کرونایی پیش چشمم مدام جان می گیرد که زانوهایش را روی گلوی ما می گذارد.
اگر بگویم جنگ تن به تن شده بیراه نگفته ام، اعداد مرگ که در آغاز و تنها ۸ ماه پیش، بعد از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران حدود ۵۰ نفر در روز گزارش می شد، کم کم و بعد تند تند افزایش یافت و یک دفعه و بر مبنای پیشبینی های اپیدمیولوژیست های ایرانی و خارجی از ۱۰۰ نفر به ۲۰۰ نفر و تنها در ۵۰ روز اخیر و با آغاز پاییز و به وقت جمعه ۲۳ آبان ۹۹ به روزانه ۴۶۱ نفر رسیده است.
تا به امروز و تنها در هشت ماه بیشتر از ۴۰ هزار هموطن و شاید هم ۲ تا ۳ برابر آن یعنی ۱۲۰ هزار ایرانی از دست رفته اند و حداقل ۵۰۰ هزار خانواده ایرانی داغدار شده اند.
بر طبق آمار جهانی انتشار کرونا در دنیا که ایسنا در تاریخ ۲۴ آبان گزارش داده، آمریکا با بیشتر از ۱۱ میلیون مبتلا از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده نخست و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده های دوم تا چهارم و ایران با بیشتر از ۷۳۸ هزار نفر بعد از کشورهای روسیه، اسپانیا، انگلستان، آرژانتین، کلمبیا، ایتالیا، مکزیک، پرو، آلمان و آفریقای جنوبی در رده پانزدهم قرار گرفته است.
اسفناک تر آنکه نرخ مرگ ایرانیان با کرونا(شمار فوتی های یک بیماری تقسیم بر مجموع فوتی ها و بهبود یافتگان ) که تا چندی قبل کمتر از میانگین جهانی بود حالا مدتی است روند معکوس در پیش گرفته، تا جایی که احتمال جان باختن مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران بیشتر از اغلب نقاط جهان است.
آمارها نشان داده است که میزان کشندگی این ویروس در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است چون که در جهان حدودا از هر ۵۰ نفر مبتلا به کرونا یک نفر جان خویش را از دست می دهد و این درحالی است که در ایران از هر ۱۸ مبتلا یک نفر قربانی کرونا می شود.
در نقطه مقابل اما دکتر ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد تناسب نداشتن امار مرگ و میر کرونا با تعداد مبتلایان در ایران و بالا به نظر رسیدن فوتی ها در مقایسه با کشورهایی همچون روسیه که مبتلایانش بسیار بیشتر از ایران است اما فوتی هایش کمتر از آن است، این می داند که کیت های تشخیص کرونا در ایران محدود است و مبتلایان واقعی در ایران شناسایی نمی شوند.

شیوع کرونا در استان ها با شیب ملایمی درحال افزایش است
هم اینک ۲۷ استان کشور در وضعیت قرمز و ۴ استان در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد و به قول جان بابایی، معاون وزیر بهداشت، انتشار کرونا در استان ها با شیب ملایمی یا درحال افزایش است و یا روند ثابتی در پیش گرفته است؛ بعنوان مثال تنها در استان فارس در دو روز ۲۱ و ۲۲ آبان بیشتر از ۵۷ فوتی کرونا گزارش شده و سردخانه های بیمارستانهایش جا ندارند.
از آن سو بیشتر از ۳۰۰ مدافع سلامت کشور شهید شده اند و آنها هم که مانده اند دیگر نای کار کردن ندارند و خسته شده اند؛ پرستاری در یاسوج سرم به دست کار می کند و دیگری پزشک متخصص بیماری های عفونی که یکه و تنها و ۲۴ ساعته باید در خدمت بیماران شهرستان قائن در خراسان جنوبی باشد و یا پزشکانی که دست جمعی در بیمارستان شهدای تجریش تهران کرونا گرفته بودند و از روی تخت بیمارستان، بیماران را ویزیت می کردند.
بدتر آنکه جدا از آنکه محدودیت تست های تشخیص کرونا و قیمت ۶۰۰ هزار تومانی تست تشخیص پی سی ار برای یک خانواده ۴ نفره دردسر ساز شده، تخت های بیمارستانی در حال تکمیل ظرفیت است، کیفت خدمات بیمارستانی با خستگی کادر درمان و رجوع بالای بیماران کم شده و هم کمبود خون، دستگاههای اکسیژن و دارو بر بار مشکلات کادر درمان افزوده است.
سیستم های بهداشتی در حال غرق شدن هستند
دکتر رودریکو اورفین، نماینده سازمان بهداشت جهانی در هند در گفت و گو با ایسنا اخطار داده که سیستم های بهداشتی ما در حال غرق شدن هستند چون که نیروی کار بهداشتی خسته شده اند و متاسفانه مردم در کشورهای منطقه خاورمیانه در معرض خطر جدی و سوختن از این بیماری قرار دارند، ازاین رو اگر از کادر درمان و مراقبت های بهداشتی خود حفاظت نکرده و نیازها و رفاه های آنها در اولویت نباشد، هیچ پاسخ مثبتی از کووید ۱۹ نخواهیم گرفت چونکه این کادر درمان هستند که نقش کلیدی در میدان بازی می کنند.
او تصریح کرده که گر چه قرنطینه کامل بطور قطع سبب می شود، تقاضاهای مراقبت های بهداشتی، روان تر پیش رفته و حضور در بیمارستان ها و همینطور مرگ های زودرس ناشی از مبتلا شدن به این بیماری کاهش پیدا کند اما باید توجه کرد، قرنطینه های کامل علاوه بر اینکه سبب افزایش خشونت در جامعه شده، بر مشکلات اقتصادی کشورها هم افزوده که بخشی از این افزایش خشونت ها به موضوعات صدمه های وارده بر اقتصاد مردم بر می گردد.
او به دولت و وزارت بهداشت ایران پیشنهاد داده بازتعریفی در معنای قرنطینه و کنترل بیماری داشته باشند؛ و گفته می توانند اقداماتی انجام دهند که سبب ایجاد تغییر شود و با حفظ معیشت، زندگی مردم را نجات دهند.
مدل سازی هایی توسط تیم های سازمان بهداشت جهانی و موسسه و سنجش و ارزشیابی سلامت عرضه شده که نشان داده است استفاده منظم و عمومی از ماسک با نرخ ۹۵ درصدی امکان دارد تا ابتدای ماه فوریه سال ۲۰۲۱ در ۵۳ کشور منطقه اروپایی جان ۲۶۶ هزار نفر را نجات دهد که همین اتفاق می تواند به نسبت به در سایر قاره ها و کشورهای دنیا اتفاق بیفتد.
این داده ها همینطور بیان می کند که تشویق مردم به کار در خانه در صورت امکان، محدود کردن اجتماعات بزرگ و تعطیلی مکان هایی که افراد در آن جمع می شوند می تواند راهی طولانی برای حفظ زندگی و معیشت آنها در شرایط کرونایی باشد.
اورفین اذعان کرد که کشورهایی مانند ایران و هند نمی توانند از حد مشخصی آزمایش و ردیابی بیمار را در مقیاس بالایی بالا برند و باید ارزیابی کرده که منابع خویش را کجا متمرکز کنند؛ به عبارتی دیگر تطبیق آزمایش و ردیابی باید در این شرایط بگونه ای باشد که از آنها بتوان به صورت هدفمند برای حداکثر تاثیر بهره برد.

تشریح علت افزایش سرعت روند اپیدمی کرونا در دنیا در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و حتی کشورهای اروپایی
دکتر گودرز دانایی، دانشیار گروه بهداشت جهانی و جمعیت دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه چان هاروارد به ایسنا گفته علت اینکه روند اپیدمی کرونا در دنیا در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و حتی کشورهای اروپایی سرعت قابل توجهی پیدا کرده است و نتوانستند همچون کره جنوبی، تایوان و یا چین در کنترل کرونا موفق شوند و به پیک دوم یا سوم بیماری رسیده اند، این است که در بسیاری از این جوامع، مردم و دولت ها اقدامات پیشگیرانه مانند منع برگزاری مراسم های اجتماعی را به مرور زمان کنار گذاشته اند و این مستقیما سبب انتشار بیشتر بیماری شده است و پاشنه آشیل این گونه کشورها، نداشتن یا استفاده نکردن از یک نظام منسجم سلامت عمومی است.
تعطیلاتی همچون نوروز می تواند بار بیماری را کاهش دهد

با این اوصاف نگرانی ها از بدتر شدن اوضاع و احتمال هزار تایی شدن فوتی های کرونا در موج سوم پاندومی کرونا بالا گرفته تا آنجا که از دولت و وزارت بهداشت گرفته تا بسیج و سمن ها پای کار آمدند تا با همفکری از تشدید انتشار کرونا در کشور جلوگیری نمایند.
به گفته دکتر مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، طغیان شدید بیماری در کشور این اخطار را می دهد که روش های محافظه کارانه دیگر جواب نمی دهد و اعتقاد دارد تعطیلاتی همچون نوروز می تواند بار بیماری را کم کند و در بهترین حالت، باید همه جا به جز آتش نشانی، مراکز درمانی، داروخانه ها و مغازه های در رابطه با فروش مواد غذایی تعطیل شوند.
به جز دکتر مردانی، دیگر مشاوران ستاد کرونا در سرتاسر کشور و متخصصان عفونی و اپیدمیولوژیست ها در داخل و خارج کشور هم معتقدند محدودیت های نصف و نیمه همچون تعطیلی شبانه اصناف، محدودیت تردد بین استانها یا گسترش تعطیلی به کل شهرها تنها مسکن و به تاخیر انداختن موج های بعدی کرونا در ایران است و به تنهایی نمی توانند حریف کرونا شوند.

به جای "لاک دان" حدود یک میلیون و ۴۰ هزار نفر مبتلای احتمالی و یا ناقل کنترل شوند
در مقابل آنچه دکتر سوری، عضو کمیته اپیدمیولوژی ستاد کرونای تهران پیشنهاد می دهد این است که می گوید به جای "لاک دان" و تعطیلی شهری همچون تهران می توان بر روی کانون های اصلی انتشار آلودگی در کل کشور که حدود یک میلیون و ۴۰ هزار نفر مبتلای احتمالی و یا ناقل هستند و در واقع حدود یک درصد جمعیت را شامل می شوند، متمرکز شد و با مراقبت از این جمعیت و نظارت فعال بر رفتارها و جابجایی های آنها می توان اپیدمی را کنترل کرد.
سوری اعتقاد دارد با اجرای طرح شهید سلیمانی(طرح تکمیلی مقابله با کرونا توسط بسیج با اقداماتی همچون بیماریابی، امدادرسانی، خدمات بهداشتی، خدمات معیشتی، امر به معروف بهداشتی به صورت محله به محله) و حمایت اقتصادی دولت و همینطور مدیریت این گروه یک میلیون نفری در مقایسه با کل جمعیت کشور اثربخشی مداخلات آن در کاهش مبتلا شدن و به تبع آن تعداد بستری ها و مرگ و میرهای ناشی از بیماری، بالاتر خواهد بود.
تنها راهکار موثر مقابله با کرونا در ایران از نگاه دانشیار گروه بهداشت جهانی دانشگاه چان هاروارد
دکتر دانایی، دانشیار گروه بهداشت جهانی و جمعیت دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جان هاروارد هم اعتقاد دارد تنها راهکار موثر مقابله با کرونا در ایران، تشخیص بیماران، ردیابی کسانی که با بیمار در تماس بوده اند و قرنطینه کردن بیماران برای دو هفته است.
او افزود: قرنطینه ای موثر و کامل است که به بیماران در مورد اهمیت قرنطینه آموزش داده می شود و از سوی دولت و سازمان های اجتماعی مورد حمایت قرار می گیرد تا فرد قرنطینه شده بتواند اصول قرنطینه را کاملا دنبال کند که متاسفانه این سه پایه ساده برای کنترل بیماری در ایران و خیلی از کشورهای دیگر دنیا تابحال به درستی دنبال نشده است.
دکتر شکوهی، محقق دانشگاه تورنتو هم با راهکارهایش به کمک وزارت بهداشت و دولت ایران آمده است و اعتقاد دارد اهمیت اعمال محدودیت ها در شرایط کنونی بسیار بالاست و در عین حال تصریح کرده است که باآنکه دولت محدودیت هایی را در تهران و بعضی از شهرهای کشور لحاظ کرده است اما بنظر می رسد که محدودیت ها بیشتر شبیه نیمه تعطیلی است تا تعطیلی کامل.
این بدان مفهوم است که در بخشی از مردم که هنوز فعالانه در سطح شهر هستند، خطر مبتلا شدن و انتشار بیماری وجود دارد که برای این بخش از افراد، باید همزمان طرح پوشش الزامی ماسک اعمال شود که البته لازمه آن فراهم کردن و در دسترس قرار دادن ماسک برای مردم است.
این اپیدمیولوژیست دانشکده بهداشت دانشگاه تورنتو کانادا به دولت ایران پیشنهاد داده اولا تعداد ساعت دورکاری را افزایش دهد تا رفت و آمدهای غیرلازم را کم کند و همزمان مراکز تست های محلی در سطح شهرهای بزرگ همچون تهران دایر کند و تعداد تست ها را بالاتر ببرد و هم ردیابی موارد محتمل را جدی تر بگیرد.

اورژانس های سیار در سطح شهرها ایجاد شود
او علاوه بر این راهکارها پیشنهاد نمود، اورژانس های سیار در سطح شهرها ایجاد شود تا به جای اینکه افراد مشکوک، خود به مراکز درمانی یا تشخیصی رجوع کنند، به مراکز سیار بهداشتی/درمانی رجوع کنند و خدمات مرتبط را در منزل دریافت نمایند. در چارچوب این اورژانس نه تنها می توان موارد مشکوک بیشتری را شناسایی کرد، بلکه می توان خوش بین بود که افراد شناسایی شده متناسب با وضعیت سلامتشان خدمات یا دستورالعمل های مربوط را دریافت نمایند. در چنین مدل هایی، البته که فقط افراد با وضعیت حاد به بیمارستان ها و مراکز درمانی منتقل می شوند که آن هم باید تحت مراقبت های ویژه صورت بگیرد.
شکوهی تاکید کرده تنها با اعمال همزمان چنین اقداماتی، می توان انتظار داشت که در خلال ۲ تا ۳ ماه آینده روند کاهشی مبتلا شدن به این بیماری رخ دهد، در غیر این صورت، شکی نیست که اعمال محدودیت های دوره ای و نامنظم سبب ایجاد موج های بعدی خواهد شد.
گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا از کرمانشاه آغاز شد
وزارت بهداشت و در راس آن دکتر نمکی، وزیر بهداشت به همراه اعضای ستاد کرونا در نهایت تصمیم گرفته اند گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا را اجرا کنند و کلید مبارزه را از کرمانشاه روشن کردند و مقرر است به تدریج در کل استانها گسترش یابد.
وزیر بهداشت گفته است، محوریت این طرح بر اساس بیماریابی زودرس، قرنطینه بیماران شناسایی شده، پشتیبانی از بیماران در طول زمان قرنطینه، شناسایی صحیح مواردی که با فرد مبتلا در ارتباط بوده اند و کشف خوشه های گرفتار خواهد بود.
برای اجرای این طرح از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، خیرین، بسیج، هلال احمر و وزارت ارتباطات استفاده خواهد شد و در این طرح هر خانه یک پایگاه سلامت برای مقابله با بیماری کرونا خواهد شد و برآورد می شود با محور آموزش و پیدا کردن زودرس موارد مبتلا بار بیمارستانها کم شود.
نمکی همینطور از افزایش تعداد تست های روزانه تشخیص کرونا در کشور از ۲۵ هزار به ۴۵ هزار تست اطلاع داد و به مردم ایران اطمینان خاطر داد که این تعداد را طی روزهای آینده به ۱۰۰ هزار تست در روز برسانند؛ برای این کار هم تست های تشخیصی سریع که به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه جواب آزمایش کرونا فرد را مشخص می کند در کشور ساخته شده و از طرفی درحال وارد کردن برخی از این دستگاه ها به کشور هستند تا بتوان موارد روزانه تست کرونا را بالا برند.

بررسی وضعیت استانهایی که انتشار کرونا روز به روز قربانی بیشتری از آنها می گیرد
خبرنگاران ایسنا در استانهایی که انتشار کرونا روز به روز قربانی بیشتری می گیرد نظر مسؤلان ذیربط را جویا شده اند و از آنها برای مهار کرونا راهکار خواسته اند.
شواهد خبرنگار ایسنا در کرمانشاه، جایی که اجرای این طرح از آنجا شروع شده نشان داده است که فعلا ظرفیت تست گیری کرونا محدود است و با قیمت حدود ۲۵۰ هزار تومانی تست پی سی ار در این شهر انجام آن توسط همه خانواده ها امکان پذیر نیست علاوه بر آنکه مقرر است محله به محله افراد مبتلا به کرونا را با تست گیری مجانی شناسایی کنند و به نقاهتگاه های محلی منتقل کنند، حال آنکه هنوز نقاهتگاههایی برای این منظور به وجود نیامده است.
دکتر مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم تصریح کرده، پیشبینی شان برای پاییز و زمستان سال جاری ۱۴۰۰ تخت بود اما با وضع بحرانی شیوع ویروس کرونا، اگر این ۲۰۰ تخت باقی مانده هم پر شود، عملا باید سراغ سالن های ورزشی و سایر اماکن مشابه بروند که بطور قطع در این اماکن کیفیت خدمات رسانی مانند محیط بیمارستان نخواهد بود.
در این شرایط معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم هشدارداده است در صورتیکه استان فارس ظرف روزهای آینده تعطیل نشود این استان وارد فاز بحرانی خواهد شد.
کل کشور شرایط بسیار وخیمی دارد
مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شرایط بحرانی انتشار کرونا را منحصر به استان فارس ندانسته و اعتقاد دارد رنگ بندی های قرمز و یا زرد و نارنجی برای استانها در شرایط کنونی مفهوم ندارد و کل کشور شرایط بسیار وخیمی دارد و اگر به شکل کامل قرنطینه نشود، قتل عام کرونا اتفاق خواهد افتاد.
او آمار مبتلایان در اداره ها را وحشتناک عنوان کرده و از دولت خواست انجام تست به صورت وسیع و پیگیری موارد مثبت به صورت دقیق را در دستور کار خود قرار دهد.

هیزمی که برای شعله ور شدن آتش کرونا فراهم می شود
دکتر سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک به ایسنا گفته است: اگر پروتکل های بهداشتی با بهره گیری از ماسک و هم فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود با سردشدن هوا و عدم تهویه هوا در فضاهای بسته، بطور قطع هیزمی برای شعله ور شدن آتش کرونا فراهم می شود و ناقل بودن یک فرد منجر به ابتلای بیشتر از ۵۰ نفر خواهد شد.
به گفته او هم اکنون بیشترین میزان درگیری افراد با کروناویروس در ارتباط با دورهمی های خانوادگی و میهمانی های شبانه به منظور دید و بازدید است که بر این اساس نسبت به اعمال محدودیت های تردد از ساعت ۲۱ به بعد بیشتر امیدوار بوده و اعتقاد دارد محدودیت در تردد شبانه منجر به کاهش دورهمی های خانوادگی شبانه خواهد شد.
رئیس علوم پزشکی اراک، تعطیلی کامل شهرهای سیاه و قرمز کرونایی را در قطع زنجیره کرونا موثر دانست و اضافه کرد: تعطیلی کامل شهرهای سیاه و قرمز که در فروردین ماه ۱۳۹۹ تجربه کردیم منجر به فروکش کردن بیماری کروناویروس خواهد شد.
ظرفیت درمان به آخر رسیده است
رئیس علوم پزشکی اراک با تکیه بر اینکه ظرفیت درمان به آخر رسیده است، اظهار نمود: اگر مردم رعایت نکنند و آمار مبتلایان افزایش یابد روزی خواهد رسید که حتی تخت عادی برای بستری کرونایی ها موجود نباشد و مجبور خواهند بود یا در محوطه بیمارستان یا در محل سکونت شان بستری شوند یا حتی امکان دارد جان خویش را از دست بدهند.
مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم پیشنهاد داده، اعمال محدودیت در عبور و مرور به شهرستانهایی که کانون کرونا هستند صورت گیرد که همچون این شهرها می توان به تهران و برخی شهرهای شمالی کشور اشاره نمود.
وی اضافه کرد: کرمانشاه اگر آلوده هم باشد نهایتا با سه تا چهار استان اطراف ارتباط بیشتری دارد، اما شهری مانند تهران از همه شهرها مسافر دارد و تردد به آن می تواند نقش مهمی در پراکنش آلودگی های کرونایی در کشور داشته باشد، ازاین رو اعمال محدودیت تردد به چنین شهرهایی می تواند تا حد خوبی در کنترل کرونا موثر باشد.

تست به اندازه شناسایی همه بیماران مبتلا نیست
دکتر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حرف سایر همکارانش را تکرار می کند که می گوید کادر درمان از اپیدمی ۹ ماهه خسته شده و همین عامل سبب کاهش کیفیت خدمات بیمارستانی شده علاوه بر آنکه تست به اندازه شناسایی همه بیماران مبتلا نیست و تست تنها از افراد علامت دار گرفته می شود.
وی اظهار داشت: اگر از تمام افراد جامعه همچون افراد بدون علامت هم تست کرونا گرفته شود، بطور قطع آمار مبتلایان فراتر رفته و نسبت آمار فوتی ها در مقابل آن کاهش پیدا می کند و تناسب میان مبتلایان و فوتی ها در کشور به سطح جهانی می رسد و می توان گفت این علت از مابقی عوامل قوی تر است و سبب شده این تصور پیش بیاید که کرونا در ایران کُشنده تر است.
قرنطینه کردن به صورت نسبی و ناقص در مورد بیماری های واگیردار و تنفسی جوابگو نیست
دکتر محمدرضا ناظر، مسئول بخش عفونی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با ایسنا، بهترین راهکار برای پیشگیری از پیشرفت کرونا ویروس را بستن اماکن دانسته و تصریح کرده است: قرنطینه کردن به صورت نسبی و ناقص در مورد بیماری های واگیردار و تنفسی جوابگو نیست.
ناظر بر این عقیده است تا زمانی که حضور مردم در مراسم ترحیم و تجمعات کمرنگ نشود این ویروس وجود دارد چون که مردم در مراسم افرادی که براثر کرونا فوت کرده و خانواده اش هم ناقل بیماری هستند شرکت می کنند و این عاملی برای توسعه این بیماری شده است.
دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر خلاف برخی همکارانش معتقد است: تعطیلی کامل فعلا ضروری نیست و محدودیت های مشاغل رده دو، سه و چهار کافی است.

اوضاع و احوال بیماری کرونا در استان کرمان افتضاح است
احمدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم نقطه ضعف مبارزه با کرونا را دقیقا در خسته شدن کادر درمان دانسته و گفته است، موج دوم بیماری کووید ۱۹ در استان کرمان از مردادماه روند نزولی به خود گرفت اما از اواخر شهریور روند مبتلا شدن و فوتی ها در استان صعودی شد و متاسفانه بین این دو موج فاصله ای نبود تا کادر بهداشت و درمان بتوانند نفس بکشند و مقداری خستگی رفع کنند.
وی، اوضاع و احوال بیماری کرونا در استان را بسیار افتضاح دانسته و گفته از یک سو پرسنل کادر بهداشتی و درمانی خسته شده اند و از طرفی تعداد بیماران روند افزایشی قابل ملاحظه ای پیدا کرده است که طبیعتا کیفیت مراقبت ها کاهش پیدا خواهد نمود و این مورد مختص کرمان و یا ایران نیست و در همه جای دنیا این اتفاق خواه ناخواه خواهد افتاد.
او به نکته مهمی هم اشاره کرده و آن هم این است که اگر وظایف دانشگاه علوم پزشکی به دو حوزه درمان و بهداشت تقسیم شود، قاعدتا ۸۵ تا ۹۰ درصد مسئولیت در حوزه درمان است، یعنی بیمارستان و مراکز درمانی سرپایی برعهده دانشگاه علوم پزشکی است و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد آن در اختیار آنها نیست. به صورت مثال تهیه تانک های اکسیژن در ارتباط با سازمان صنعت، معدن و تجارت است یا نبود یک داروی خاص باز در حیطه وظایف علوم پزشکی نیست و امکان دارد کمبود دارویی به خاطر تحریم باشد.
اختیارات بیشتری به ستادهای استانی کرونا داده شود
معاون سیاسی استانداری خراسان شمالی هم گفته یکی از نیازهای اساسی ستاد کرونای استانی این است که اختیارات بیشتری به آنها داده شود تا بتوانند در بعضی از امور خودشان تصمیم گیری و اجرا کنند.
دکتر برادران تصریح کرد: با تعطیلی ای موافق است که مردم هم رعایت نمایند و از بیرون آمدن از منازل خودداری و سفرهای غیرضروری را در داخل و خارج شهر به صفر برسانند تا بتوان زنجیره انتشار کرونا را قطع کرد.
سیدکریم حسینی، نماینده اهواز در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به مطرح شدن احتمال عرضه طرح دو فوریتی برای تعطیلی تهران و کلان شهرها، اظهار نمود: این طرح تابحال به شکل جدی در مجلس شورای اسلامی مطرح نشده و تنها از آن صحبت می شود.
وی اضافه کرد: کنترل شیوع بیماری و محدود کردن تجمعات مردم امری ضروریست اما اینکه تعطیلی دراین زمینه اثرگذار است یا خیر، تردید وجود دارد.
بررسی میدانی ایسنا در استانها درباره علت گسترش فزاینده انتشار کرونا و راهکارهای مهار آن نشان داده است که راهی جز پیمودن استراتژی بیل گیتس نیست که همیشه برای حل مسائلش این سوال را از خود می پرسد که "چه کسی به خوبی با این مشکل برخورد کرده است؟ و چه چیزی می توانیم از آنها یاد بگیریم؟"

تجربه کشورهای موفقی همچون کره جنوبی در مهار کرونا چه می گوید؟
تجربه کشورهای موفقی همچون کره جنوبی، هنگ کنگ، تایوان و ویتنام که قبل از ایران و سایر کشورها با مرس و سارس درگیر شده بودند به آنها کمک کرد تا درست و بموقع تصمیم بگیرند تا آنجا که از همان روزهای اول شروع اپیدمی نگاهی فعال را پیش گرفتند و نیروهایی بهداشتی و درمانی با افزایش تست ها و مداخلات، به دنبال افراد هنوز شناسایی نشده و بدون علامت گشتند و این گونه انتشار کرونا را در نطفه خفه کردند.
آنها به تنهایی مردم را عامل اصلی انتشار کرونا قلمداد نکردند و خود دست به کار شدند و از هر راه ممکن از تأمین معیشت جامعه محدود شده گرفته تا تجهیزات مورد نیاز را در کمترین زمان فراهم کردند و از آن طرف ناظرانی قوی و قوانین سخت گیرانه و جریمه های سنگین برای کسانی که با جان مردم بازی می کنند، وضع کردند.
مردم خسته از کرونا در ایران بدانند بر طبق گفته پژوهشگران حداقل تا اواسط یا آخر سال آینده میلادی خبری از واکسن های نجات دهنده نیست و توزیع واکسن در سرتاسر جهان در ابهام به سر می برد ازاین رو بدون مشارکت آنان در ماسک زدن، فاصله گرفتن از اجتماع و پرهیز از هرگونه تجمعات و رعایت بهداشت فردی همچون شست و شوی پیوسته دستها، کرونا مهار نمی گردد.
هموطنان بدانند کرونا بیخ گوش آنهاست و تنها یک راه نجات برای حفظ جان خانواده هایشان وجود دارد و آن هم ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی، دوری از تجمعات و شستشوی مداوم دست ها است.

منبع:

1399/08/25
12:39:30
5.0 / 5
1391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg