شمالبرگ ShomalBarg.ir

كلانتری: آبزیان رودخانه های شمال كشور به علت شیرابه ها و زباله ها از بین رفته اند

كلانتری: آبزیان رودخانه های شمال كشور به علت شیرابه ها و زباله ها از بین رفته اند

به گزارش شمال برگ رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه آب بزرگترین معضل محیط زیستی كشورگفت: ساخت نیروگاه های زباله سوز در استان های شمالی كشور برای رفع مشكل زباله، به علت رطوبت زیاد ناكارآمد است.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در كارگروه راهبردی مدیریت پسماند در استانداری مازندران با اشاره به اینكه در شرایط فعلی تمام حوزه های پوشش گیاهی و خاك مرتبط به محیط زیست با فاكتورهای منفی مواجه می باشد، اظهاركرد: اوضاع محیط زیست در كشور عقب مانده است؛ افزایش جمعیت، سطح زندگی مردم و افزایش مصرف و همسویی با تخریب محیط زیست پیامدهایی درپی داشته است.
وی با اشاره به اینكه مشكلات بوجود آمده در كشور ناشی از بی توجهی به توسعه پایدار می باشد، یادآورشد: مشكلات زیست محیطی را نمی توان با نگاه ها و اعتبار دولتی بر طرف كرد، بلكه نیازمند مشاركت های مردمی هستیم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه خیلی از تولیدكنندگان و مراكز در كشور آلایندگان محیط زیست هستند، تصریح كرد: توجه و پالایشی اساسی نسبت به حوزه محیط زیست نشده است و محیط زیست وظیفه دارد در مقابل تندروها و مخرب های زیست محیطی ایستادگی كند.

كلانتری با اشاره این نكته كه در حوزه زیست محیطی ما باید برخورد نسبی و تعادلی داشته باشیم و اگر تفكر صرف اجرای قوانین زیست محیطی در كشور عملیاتی شود تمام واحدهای بزرگ صنعتی ما با منشاء آلودگی همچون خودروسازی باید تعطیل شود، اضافه كرد: بی توجهی به توسعه پایدار سبب شده تا خیلی از صنایع آلوده زا وارد كشور شود.

رئیس سازمان محیط زیست بزرگترین معضل در كشور را آب دانست و خاطرنشان كرد: ۹۰ درصد آب كشاورزی از سفره های زیرزمینی تامین می گردد و امروز شاهد جنگ بین شهری بر سر تامین آب هستیم.

وی با اشاره به اینكه دلیل اصلی نابودی یوزپلنگ كمبود آب است، خاطرنشان كرد: كمبود آب سبب شده تا این گونه نادر منقرض شود و این صدمه بزرگی برای محیط زیست كشور است.

كلانتری اظهار داشت: در شرایط فعلی میزان مصرف آب تجدید پذیر در سطح كشور ۱۳۲ درصد است و این در شرایطی است كه باید صرفا حدود ۴۰ درصد از آب تجدید پذیر مورد استفاده قرار گیرد و این مصرف بی رویه بحران كشور را جدی كرده است.

وی با اشاره به اینكه كم كردن مشكلات زیست محیطی منوط به آگاه سازی جامعه است، اضافه كرد: این كار بر عهده تشكل های زیست محیطی است، اگر تشكل های زیست محیطی نبودند امروز معضل كشور در این حوزه بیشتر از شرایط حاضر بود و نباید صرفا به افترا جاسوس بودن و یا سایر اتهامات بخواهیم كاركرد تشكل ها را كمرنگ نماییم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه دولت برای نخستین بار ۱.۳ میلیارد دلار برای بهبود مدیریت پسماند با اولویت استان های شمالی درنظر گرفت ولی متاسفانه این بودجه در مجلس حذف و در بخش دیگری صرف شده است، اظهار نمود: برای رفع مشكل پسماند در استان های شمالی كشور باید از شعار خارج شویم و به كارهای عملیاتی و اجرایی برسیم.

كلانتری تصریح كرد: متاسفانه آبزیان همه رودخانه های شمال كشور به علت شیرابه ها و زباله ها از بین رفته اند و حذف بودجه پسماند به منزله نابودی مناطق شمالی است.

وی با اشاره به اینكه اینكه پسماند در كل كشور و همچون در استان های شمالی یك معضل به حساب می آید و وضعیت استان گیلان در حوزه پسماند از مازندران بدتر است خاطرنشان كرد: ساخت نیروگاه های زباله سوز در استان های شمالی كشور برای رفع مشكل زباله به علت رطوبت زیاد ناكارآمد است؛ استان های كشور نباید تمام طرح های مدیریت پسماند را با نیروگاه زباله سوز و تولید برق گره بزنند و باید سایر طرح ها را هم تجربه كنند

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه اولویت بودجه پسماند سال آینده كشور برای استان های شمالی است، تصریح كرد: هر میزانی كه مجلس شورای اسلامی مصوب كند اعتبار اصلی به استان های شمالی كشور پرداخت می گردد.


1397/10/28
21:10:12
5.0 / 5
4753
تگهای خبر: پسماند , زمین , شمال , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg