شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیر طیور جهاد كشاورزی مازندران خبر داد

تولید 62 هزار فروند ملكه زنبور عسل در مازندران

تولید 62 هزار فروند ملكه زنبور عسل در مازندران

به گزارش شمال برگ مازندران مدیر طیور جهاد كشاورزی مازندران اظهار داشت: سال قبل 62 هزار و 506 فروند ملكه زنبور عسل در استان مازندران تولید شد كه 18 هزار و 850 فروند به صورت خود مصرفی برای زنبورداران و 43 هزار و 650 فروند برای سایر زنبورداران مورد استفاده قرار گرفت.محمدعلی یدالهی درباره تولید عسل در استان مازندران اظهار داشت: با توجه به این که مازندران دارای سه منطقه پایین دست، میان بند و بالادست است و گیاهان خوبی در این مناطق برای تولید عسل وجود دارد، صنعت زنبورداری و تولید عسل و سایر فرآورده های جانبی بعنوان یک صنعت اشتغالزا و سودآور قابل توجه و سرمایه گذاری است.

وی افزود: مازندران باتوجه به شرایط خوب تولید عسل توانسته از لحاظ تعداد زنبوردار رتبه سوم و تعداد کلنی و تولید عسل رتبه پنجم را در کشور به خود اختصاص دهد.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار نمود: سال قبل ۶۲ هزار و ۵۰۶ فروند ملکه زنبور عسل در استان مازندران تولید شد که ۱۸ هزار و ۸۵۰ فروند به صورت خود مصرفی برای زنبورداران و ۴۳ هزار و ۶۵۰ فروند برای سایر زنبورداران مورد استفاده قرار گرفت.

یدالهی عدم تامین شکر را از مشکلات مهم زنبورداران در استان اعلام نمود و اظهار داشت: مدیریت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی و اداره کل صمت اقداماتی برای تامین شکر زنبورداران انجام دادند و مردادماه امسال ۵۶۵ هزار کیلوگرم و شهریورماه ۴۳۳ هزار کیلوگرم شکر برای زنبورداران استان تامین شد.

وی با اعلان اینکه سال قبل ۶ هزار و ۹۷۱ زنبوردار در مازندران فعالیت داشتند که دو هزار و ۲۱۰ نفر به صورت شغل اصلی و مستقیم در این رشته فعالیت داشتند، افزود: سال قبل ۱۳۲ کیلوگرم با میانگین عملکرد ۲.۱ کیلوگرم تولید عسل در کلنی های بومی داشتیم.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: ۶ هزار و ۳۶۵ تن با متوسط عملکرد ۹.۴ کیلوگرم عسل در کلنی های مدرن استان مازندران تولید شد.

این مسئول بیان کرد: ژل رویال، گرده گل، موم و بره موم از محصولاتی بود که در صنعت زنبورداری استان تولید شد و سیاست های وزارتخانه بر این است در این صنعت علاوه بر تولید عسل، نگاه ها بر روی فرآورده های جانبی آن متمرکز شود که مازندران در این فعالیت پیشرو است.

به گزارش پایگاه خبری جهاد کشاورزی مازندران، یدالهی اظهارکرد: هم اکنون باتوجه به انتشار ویروس کرونا، برای سال ۹۹ آمارگیری زنبورعسل نداریم و در صورتی که درخواست مجوز از طرف زنبورداران جدید داشته باشیم، بازدید کارشناسی از طرف امور دام مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و مراکز جهاد کشاورزی انجام می شود و مجوزهای جدید صادر می شود.

منبع:

1399/08/02
16:22:11
5.0 / 5
1557
تگهای خبر: تولید , رشت , صنعت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg