شمال برگ ShomalBarg.ir

آیا فراموشی لحظه ای علامت آلزایمر است؟

آیا فراموشی لحظه ای علامت آلزایمر است؟

به گزارش شمال برگ از گیلان یك متخصص مغز و اعصاب، نخستین تظاهر بیماری آلزایمر را فراموشی حافظه نزدیك دانست و بیان نمود: حافظه دور حتی در بدترین بیماری های مغزی هم از بین نمی رود، چونكه حافظه نزدیك مهم می باشد و بیمار مبتلا به آلزایمر حتی وعده غذایی خویش را فراموش می كند.


دکتر حمیدرضا حاتمیان در گفت وگو با ایسنا، زوال عقل را یکی از بیماری های شایع در علم نورولوژی(مغز و اعصاب) دانست و اظهار نمود: این بیماری در سنین بالا شایع است.
وی آلزایمر را شایع ترین بیماری زوال عقل دانست و اضافه کرد: معمولا ۵۰ درصد زوال عقل مربوط به آلزایمر است و افرادی که چندین سکته مغزی داشته اند هم گرفتار زوال عقل می شود.
این متخصص مغز و اعصاب، با اشاره به اینکه آلزایمر از سن ۶۵ سال به بالا ایجاد می شود، تصریح کرد: آلزایمر هم تک گیر(غیر ارثی) و هم ارثی است و شکل ارثی آن زودتر شروع می شود، اما شکل تک گیر آن بین ۷۰ تا ۸۰ سالگی رخ می دهد بنابراین هرچقدر سن افزایش پیدا می کند احتمال مبتلا شدن به آلزایمر بیشتر می شود.
حاتمیان، احتمال مبتلا شدن به آلزایمر بین ۹۰ تا ۹۵ سالگی را حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد دانست و اظهار داشت: علت ایجاد بیماری آلزایمر رسوبات و اجسامی است که در سلول های قشر مغز و قسمت های آمیگدال به وجود می آید و ماده استیل کولین کم می شود بنابراین درمان آلزایمر برپایه تأمین ماده استیل کولین است.
وی نخستین تظاهر بیماری آلزایمر را فراموشی حافظه نزدیک دانست و بیان نمود: حافظه دور حتی در بدترین بیماری های مغزی هم از بین نمی رود، چونکه حافظه نزدیک مهم می باشد و بیمار مبتلا به آلزایمر حتی وعده غذایی خویش را فراموش می کند.
این متخصص مغز و اعصاب، با اشاره به تأثیر آلزایمر بر خلق و خوی بیمار، خاطرنشان کرد: به تدریج اخلاق بیمار تغییر می کند و بدخلق می شود و در مراحل نهایی مبتلا به اختلال در کنترل ادرار شده و کند راه می رود. در واقع رسوب آمیلوئید سبب می شود مغز افت کند و تعداد سلول های مغزی در قسمت های متفکر کاهش می یابد.
حاتمیان، با اشاره به اینکه مغز بیماران آلزایمری در نهایت از وزن نرمال ۱۵۰۰ گرم به ۴۵۰ گرم می رسد، اظهار نمود: با کاهش وزن مغز در بیماری آلزایمر فضای داخل جمجمه را بیشتر آب می گیرد.
وی با اشاره به وجود مقالات علمی فراوان درباره راه های پیشگیری و درمان برای آلزایمر، افزود: تابحال روش موثری برای درمان الزایمر عرضه نشده، اما به خانواده ها سفارش می کنیم در صورت مشاهده علایم فراموشی در افراد مسن خانواده خیلی زود به متخصص مغز و اعصاب رجوع کنند و درمان را پیش بگیرند، چونکه بعضی از اشکال آلزایمر خیلی سریع پیش رونده هستند.
این متخصص مغز و اعصاب، با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر در افراد دارای تحصیلات بالا شیوع کمتری دارد، اظهار داشت: مصرف غذاهای پرکالری، اضافه وزن، چاقی و چربی بالا، ضربات جمجمه و... باعث می شود بیماری های شدید مغزی زودتر ایجاد شود.
حاتمیان، بیماران آلزایمری مراحل اولیه را در معرض خطر گم شدن دانست و تصریح کرد: باید مراقب باشیم این افراد بیرون از خانه نروند و یک کارت همراه با نشانی و شماره تلفن همیشه در جیب آنان وجود داشته باشد. در مراحل پیشرفته هم تختخوابی می شود و در نهایت حیات نباتی پیدا می کنند.
وی سی. تی اسکن، MRI و نوار مغزی را روش های تشخیص آلزایمر دانست و تصریح کرد: همه ما با فراموشی لحظه ای مواجه می شویم که ناشی از اضطراب و استرس است و پس از گذشت چند دقیقه به یاد می آوریم، اما سیستم یادآوری در مغز بیماران آلزایمری از بین می رود و دیگر به یاد نمی آورند.
منبع:

1399/07/04
20:37:06
5.0 / 5
1782
تگهای خبر: گیلان , نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg