شمال برگ ShomalBarg.ir
خشكسالی را جدی بگیریم؛

مصرف آب برنج فومن كاسته می شود

مصرف آب برنج فومن كاسته می شود

شمال برگ: مدیرجهاد كشاورزی فومن اظهار داشت: بنا داریم با شخم زمستانه و بهره برداری اصولی آب بندانها مصرف آب، تولید برنج این شهرستان را كاهش دهیم.


محمدرضا ابراهیم زاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه شهرستان فومن 13هزار و 780هكتار اراضی شالیزاری دارد، اظهار داشت: تابحال در 13درصد از شالیزارهای این شهرستان شخم زمستانه زده شده است.
وی با اشاره به اینكه شخم زمستانه سبب كاهش مصرف آب در تولید برنج شهرستان می شود، افزود: در آذرماه سالجاری بارش باران مناسب بود و بنابراین بعضی از كشاورزان به منظور استفاده بهینه از آبهای موجود برای شخم زمستانه شالیزارهایشان ورود كرده اند.

مدیرجهاد كشاورزی فومن تصریح كرد: آب بندانها باز یكی دیگر از ظرفیتهای ثمین شهرستان برای آبیاری مزارع برنج هستند و هم اكنون در این شهرستان 305پهنه آب بندان وجود دارد.

وی اضافه كرد: بهره مندی درست از آب بندانها و شخم زمستانه سبب كاهش هزینه تمام شده قیمت تولید برنج میگردد.

ابراهیم زاده با اشاره به اینكه در مجموع هزینه تولید برنج با عنایت به تورم كشوری افزایش یافته است، اشاره كرد: راهكارهای كاهش هزینه تولید محصول همچون توسعه مكانیزاسیون از اولویت های كار جهاد كشاورزی فومن قرار گرفته است.

وی تجهیز و نوسازی را یكی دیگر از راهكارهای كاهش هزینه تولید برنج عنوان نمود و اظهار داشت: بخش عمده اراضی شالیزاری شهرستان فومن كه قابلیت تجهیز داشتند، تابحال نوسازی شده اند.

مدیر جهاد كشاورزی فومن اظهار داشت: در دهه فجر امسال آخرین مزرعه ای كه قابلیت تجهیز در آن وجود دارد در فومن تجهیز و نوسازی خواهد شد و رسما اتمام نوسازی اراضی شالیزاری فومن را اعلام خواهیم كرد.
1397/10/19
15:21:31
5.0 / 5
4933
تگهای خبر: آبیاری , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg