شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس اورژانس گیلان خبر داد

انجام روزانه ۳۰۰ عملیات اورژانسی در گیلان

انجام روزانه ۳۰۰ عملیات اورژانسی در گیلان

از گیلان رئیس اورژانس گیلان، با اعلان اینكه روزانه بطور متوسط 300 تا 320 ماموریت در سطح استان انجام می شود، اظهار داشت: روزانه 3600 تا 4000 تماس با شماره 115 اورژانس داریم.


پیمان اسدی در گفت وگو با ایسنا، با اعلان اینکه استان گیلان ۶۳ پایگاه فعال و ۶۸ کد فعال(آمبولانس عملیاتی) دارد، اظهار نمود: بیش از ۵۲۰ نفر پرسنل عملیاتی شامل کارشناس و کاردان فوریت های پزشکی و پرستاری و رشته های مرتبط داریم.
وی با اشاره به فعالیت ۱۳۰ دستگاه آمبولانس عملیاتی، یک دستگاه اتوبوس – آمبولانس، دو دستگاه موتور – آمبولانس(موتورلانس) و یک فروند بالگرد در گیلان، عنوان کرد: از بالگرد برای بحران ها، حوادث جاده ای و انتقال بیماران بدحال از شهرستان ها به مرکز استان استفاده می کنیم.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان، با اعلان اینکه روزانه بطور متوسط ۳۰۰ تا ۳۲۰ ماموریت در سطح استان انجام می شود، اظهار داشت: در نیمه اسفندماه سال قبل که همراه با شیوع ویروس کرونا بود، ۴۴۰ عملیات را در روز ثبت کردیم که رکورد بود.
اسدی، از اجرای طرح توسعه پایگاه های شهری و جاده ای خصوصاً در شهرستان های رشت، لنگرود، اهیجان، تالش و آستارا آگاهی داد و اشاره کرد: هرچقدر تعداد پایگاه های ما بیشتر باشد، زمان امدادرسانی بهتر می شود؛ البته هم اکنون در زمان استاندارد بر بالین بیمار حاضر می شویم، اما در پیک مسافرت های نوروزی و تابستانی نیازمند پایگاه های بیشتر هستیم.
وی با اعلان اینکه روزانه ۳۶۰۰ تا ۴۰۰۰ تماس با شماره ۱۱۵ اورژانس داریم، اضافه کرد: گیلان جزو استان های نخست کشور در نصب و راه اندازی سامانه هوشمند عملیاتی آسایار و آسایاب است. در گذشته ۱۳ مرکز پیام در شهرستان ها داشتیم، اما سال قبل این مراکز در رشت تجمیع شدند و همه آمبولانس ها را به GPS مجهز کردیم. در واقع زمان های عملیات به صورت اتوماتیک ثبت می شود و این افزایش نظارت، توان عملیاتی ما را افزایش داده و خدمات رسانی به بیماران را بهتر کرده است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان، میانگین زمان رسیدن بر بالین بیمار در عملیات های شهری را ۹.۸ دقیقه و در عملیات های جاده ای را ۹.۲ دقیقه دانست و افزود: بر طبق دستورالعمل های سازمان اورژانس کشور این زمان در کلانشهرها و جاده ها ۱۵ دقیقه و در شهرهای کوچک ۹ دقیقه است.
وی با اعلان اینکه گیلان هشت موسسه آمبولانس خصوصی دارای ۲۴ آمبولانس فعال است، تصریح کرد: از هم استانی ها می خواهیم در حوادث و بحران ها خونسردی خودرا حفظ کنند و با شماره ۱۱۵ تماس بگیرند. همین طور مسیر تدد آمبولانس ها باید باز نگه داشته شود تا خدمات رسانی به بیماران در زمان مناسب صورت گیرد.1399/06/26
14:21:16
5.0 / 5
2084
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg