شمال برگ ShomalBarg.ir

رقابت تنگاتنگ كیوی نیوزلند با كیوی تالش در بازار روسیه

رقابت تنگاتنگ كیوی نیوزلند با كیوی تالش در بازار روسیه

شمال برگ: از گیلان كیوی هم اكنون یكی از محصولات انحصاری استان های شمالی كشور بوده و بیشترین تولید در این مناطق صورت می گیرد.


کیوی هم اکنون یکی از محصولات انحصاری استان های شمالی کشور بوده و بیشترین تولید در این مناطق صورت می گیرد. همچون شهرهایی که بهترین کیوی را در شمال کشور ساخته و به بازار عرضه می دهد، تالش است. ۹ هزار بهره بردار در تالش به کشت و تولید کیوی مشغول هستند و به زودی برداشت محصول کیوی از باغ های شهرستان شروع می شود.
عیسی مهدوی فرماندار تالش در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: بطور میانگین در شهرستان تالش ۱۱۰ هزار تن کیوی تولید می شود و نیمی از کیوی های تولید شده به خارج از کشور صادر می شود.
روسیه همچنان مهمترین مشتری کیوی تالش
وی ادامه داد: روسیه مهمترین مشتری کیوی های تالش است و کیوی های گیلان در بازارهای روسیه با کیوی های نیوزلند رقابت تنگاتنگی دارند.
مهدوی افزود: از آنجایی که کیوی تالش ارزان تر از کیوی نیوزلند است، در بازارهای روسیه خریداران بیشتری دارد و ما باید تلاش نماییم با صادرات کیوی های باکیفیت مطلوب و قند استاندارد میوه بازارهای بیشتری را در این کشور از آن خود نماییم.
وی اشاره کرد: مساحت باغات کیوی شهرستان تالش هم اکنون ۳۹۰۰ هکتار است و بنا داریم تا با توسعه اراضی تحت پوشش کیوی در سطوح شیب دار، به افزایش تولید کیوی بپردازیم.
کیوی از ارزآورترین محصولات کیوی گیلان برای کشور
فرماندار تالش اظهار داشت: کیوی ارزآوری بسیار خوبی دارد و لازم است به شکلی عرضه این محصول صورت گیرد که با زمان تقاضای آن هم خوانی بهتری داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه سیاست دولت، پشتیبانی از تولید و اشتغال پایدار خصوصاً با موضوع کشاورزی و اشتغال پایدار روستایی است، اشاره کرد: محصول کیوی تابع بازار عرضه و تقاضا است و بهره برداران آن باید در مراحل تولید، برداشت، انبار و صادرات بر کیفیت محصول و سیاست گذاری مناسب در بسته بندی، کنترل حجم صادرات و بازارهای هدف، دقت و توجه ویژه داشته باشند.
افزایش کیفیت و کمیت کیوی تالش
در ادامه علی موسوی مدیر جهاد کشاورزی تالش در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه تالش قطب تولید کیوی استان شمرده می شود اظهار داشت: امسال محصول در باغات کیوی وضعیت مطلوبی دارد.
وی اظهار نمود: برداشت کیوی هنوز بطور رسمی در باغات این شهرستان انجام نشده است و نباید کیوی کاران نسبت به برداشت زودهنگام کیوی اقدام نمایند برای اینکه این امر صدمات جبران ناپذیری به بازارهای هدف این محصول وارد و شهرت این میوه تولید داخل را خدشه دار می کند.
موسوی افزود: با توجه به این که آفات باغات کیوی امسال نسبت به سال قبل کمتر بوده است شاهد افزایش کیفیت و کمیت کیوی تالش هستیم.
منبع:

1399/06/18
13:42:36
5.0 / 5
2209
تگهای خبر: استاندارد , تولید , خرید , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg