شمالبرگ ShomalBarg.ir

عاشورا یك فرهنگ جهانی

عاشورا یك فرهنگ جهانی

شمال برگ: مازندران عاشورا و حماسه پرشكوه آن پدیده ای است كه همیشه رمز و راز نیروی پنهان و آشكار شیعیان و آزادی خواهان بوده است. قدرت این رمز و راز در آن است كه دشمنان اسلام را همیشه در حیرت و شگفتی و سردرگمی فرو برده است. از همین رو، دشمنان، خصوصاً صهیونیزمِ جهانی بر آنند تا با شبیه سازی و بهره گیری از این واقعه برای دنیای پوشالی و خیالی خود، جلوه های مقدس و آسمانی بیافرینند.برای مثال، در سه کنفرانس جهانی، تورنتو، واشینگتن و اورشلیم، فرانسیس فوکویاما کتاب اختتام تاریخ خودرا ارائه نمود. این کتاب در مقابل کتاب برخورد تمدن ها اثر ساموئل هانتینگتون است. فوکویاما مدعی است که خرده تمدن ها و فرهنگ های جزیی به دست فرهنگ غالب بلعیده می شوند و رسانه ها، دنیا را به سمت دهکده واحد پیش می برند و به ناچار دنیا درگیر جنگی خانمان سوز خواهد شد.

بنابراین، برای پیش گیری از این جنگ باید یکی را بعنوان کدخدایی بپذیریم و در ادامه ثابت می کند که کدخدا، امریکا است. فوکویاما می گوید: این نبرد حتمی است ولی برنده آن غرب نخواهد بود و او با اسناد و مدارک ثابت می کند که برنده نبردِ آخر الزمان، شیعیان هستند.

بنابراین عاشورا، فقط یک واقعه تاریخی نیست که عصر روز دهم محرم به اتمام برسد. عاشورا فرهنگی است که با گذشت ۱۳۷۳ سال از رخداد آن، روز به روز زنده تر و پویاتر می شود و برخلاف ظاهر آن که به شهادت امام حسین(ع) و یارانش و اسارت دوده و خاندانش انجامید، از دل آن شکوفه های پیروزی نمایان شد و در اندک زمان، نهال تناوری شد که دودمان ظلم و ظالم را بر باد داد این فرهنگ پویا، نه فقط در زمان خود، که تابحال و تا قیامت، الهام بخش مظلومان تاریخ است و به آنها درس جهاد، ایستادگی، نترسیدن از مرگ و فداکاری در راه عقیده می دهد و در این مساله فرقی بین مسلمان و غیرمسلمان هم وجود ندارد و تعظیم بزرگانی غیرمسلمان به درس الهام بخش عاشورا و مکتب امام حسین(ع)، گواه این مدعاست.

امروز ملت های مسلمان بویژه در کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا که به اشتباه، آنرا خاورمیانه می نامند، با الگوپذیری از انقلاب اسلامی ایران، موج اسلام خواهی و بیداری اسلامی را ایجاد کرده اند.

بی شک فرهنگ رهایی بخش و حیات آفرین که نشات گرفته از روح حماسی و نجات بخشی آن است بر دل و روح هر انسان آزاده ای حکم فرماست. قیام جهانی عاشورا، قله بلندمرتبه و رفیع شجاعت، نترسیدن، تسلیم نشدن و سازش ناپذیری در مقابل ظالمان و کافران است و پرچم بلندمرتبه و رفیع عزت نفس و رادمردی و پایمردی در راه عقیده و آرمان است که همیشه این افتخار از آن سردار آن اباعبدالله الحسین(ع) است.

هرچند هستند از این دست صفات برای این این قیام جهانی اما بی گمان آن عاملی که سبب زنده ماندن و شناخته شدن این فرهنگ در عرصه جهانی گردید اخلاص و صداقت این قیام بود. عوامل مختلفی اثرگزار بوده است اما به احساس من چارلز دیکنز نویسنده معروف انگلیسی برای اثبات فرهنگ جهانی عاشورا و زنده بودن این قیام زیبا گفته است که: اگر منظور حسین، جنگ در راه خواسته های دنیایی بود، من نمی فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنین حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام، فداکاری خود را انجام داد.

حجت الاسلام نیما ارزانی

منبع:

1399/06/09
14:02:35
5.0 / 5
1668
تگهای خبر: شمال , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg