شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون وزیر تعاون و كار خبر داد:

آغاز ثبت نام از متقاضیان كسب و كارهای خانگی همزمان با هفته دولت

آغاز ثبت نام از متقاضیان كسب و كارهای خانگی همزمان با هفته دولت

به گزارش شمال برگ معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی در ˮطرح ملی توسعه مشاغل خانگیˮ در ۳۱ استان كشور با ظرفیت ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر همزمان با هفته دولت اطلاع داد.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، دکتر عیسی منصوری در این خصوص اعلام نمود: بعد از پیاده سازی قابل قبول الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان با ظرفیت ۲۰ هزار نفر به صورت پایلوت طی سال ها ۹۶ تا ۹۸، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیم گرفت این طرح را در ۳۱ استان کشور با عنایت به لزوم توجه بیشتر از پیش به مشاغل خانگی در دوران کرونا و به منظور کمک و رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور تعمیم دهد.
وی ادامه داد: بر این اساس به جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد توسعه ای که پیاده سازی طرح پایلوت در ۹ استان کشور را طی سال های ۹۶ تا ۹۸ بر عهده داشت، از جانب وزارت، وظیفه مطالعات فاز اول طرح شامل نیازسنجی، مزیت سنجی و ظرفیت سنجی مشاغل خانگی مبتنی بر الگوی توسعه مشاغل خانگی محول شد. این نهاد با استفاده از توان پژوهشی خود و با همکاری ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان ها و سایر دستگاه های ذی ربط استانی و ملی، فاز مطالعاتی طرح را به اتمام رسانده و آمادگی خویش را جهت شروع فاز دوم و سوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که شامل ثبت نام از متقاضیان، غربال گری، راستی آزمایی، عرضه آموزش ها و مشاوره های عمومی و تخصصی و اتصال به بازار است را، به وزارت اعلام نمود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از بررسی گزارش فاز اول، مجوز شروع فازهای دوم و سوم طرح بر مبنای دستورالعمل ها و آئین نامه های مربوط را همزمان با هفته دولت صادر نمود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد زمان آغاز ثبت نام و نحوه ثبت نام متقاضیان اعلام نمود: ثبت نام از روز پنج شنبه ۶ شهریور آغاز ومی شود و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
او همینطور در مورد نحوه ثبت نام متقاضیان تصریح کرد: کلیه متقاضیان لازم است به سامانه inhb.ir که بدین منظور طراحی شده است، رجوع و نسبت به تکمیل فرم ها و اطلاعات مربوط اقدام نمایند. بدیهی است بعد از ثبت نام متقاضیان، واحدهای مجری جهاد دانشگاهی در کلیه استان ها نسبت به پایش و راستی آزمایی اطلاعات متقاضیان بر مبنای دستورالعمل های مربوط اقدام خواهند کرد.
دکتر منصوری همینطور در مورد ظرفیت تخصیص یافته به هر استان اعلام نمود: به منظور تعیین ظرفیت هر استان، جلسات گوناگونی مبتنی بر گزارش های وضعیت اشتغال هر استان، طرح های ملی اشتغال زای در دست اجرا در استان ها، برگزار و در نهایت با عنایت به شاخصهای مختلف برای هر استان، ظرفیت مربوطه مصوب و به جهاد دانشگاهی بعنوان مجری ابلاغ گردید.
وی در مورد نحوه نظارت و پایش فازهای مختلف طرح اعلام نمود: به منظور نظارت دقیق بر اجرا و پیاده سازی طرح در فازهای مختلف، تمامی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان ها بعنوان ناظر تعیین شده و هر مرحله از کار بطور قطع لازم است به تایید این ادارات کل برسد.
دکتر منصوری در مورد خصوصیت های این طرح اظهار داشت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی مبتنی بر صدمه شناسی طرح های پیشین، مطالعات کشورهای موفق و پیشرو دنیا در این حوزه می باشد که توسط دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی تهیه و بعد از طرح در ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی، به تصویب رسید.
ایشان در ادامه به تعداد دیگری از خصوصیت های این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار، توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به وام، توجه بیشتر از پیش به پیشرانان ملی، منطقه ای، استانی و محلی، شبکه سازی های افقی و عمودی استانی و ملی، توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازبینی در رشته های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته های نوین نظیر برنامه نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و همینطور توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه ای نظیر جهاد دانشگاهی در پیاده سازی برنامه ها و سیاست های قانونگذار، شاید از مهم ترین خصوصیت های شاخص در اجرای این طرح باشد.
دکتر منصوری در انتها ابراز امیدواری کرد، با پیاده سازی موفق این طرح در گستره ملی که نیازمند همراهی، همکاری و هم اندیشی بخش های مختلف دولتی و خصوصی است، شاهد نهادینه شدن سهم مشاغل خانگی در اقتصاد کشور بخصوص در سال "جهش تولید" باشیم.
منبع:

1399/06/06
23:44:33
5.0 / 5
1989
تگهای خبر: الكترونیكی , تولید , رشت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg