شمال برگ ShomalBarg.ir

مبتلا شدن و مرگ ناشی از كرونا همچنان بالاست

مبتلا شدن و مرگ ناشی از كرونا همچنان بالاست

به گزارش شمال برگ بر مبنای اعلام كمیته اپیدمیولوژی بیماری كووید-۱۹ وزارت بهداشت و در هفته منتهی به ۳۱ مرداد، در روند كشوری كرونا، هر چند موارد مبتلا شدن و مرگ همچنان نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر دیده می شود.به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در جهان تابحال به ۲۳ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴ نفر رسیده و مرگ ۸۰۸ هزار و ۶۹۷ نفر هم در اثر این بیماری تأیید شده است
روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تابحال در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد. در ایران هم مجموع بیماران کووید۱۹ به ۳۵۶ هزار و ۷۹۲ نفر رسیده و متاسفانه ۲۰ هزار و ۵۰۲ نفر تا کنون جان باخته اند.
طبق گزارش کمیته اپیدمیولوژی کرونا که از جانب وزارت بهداشت منتشر می شود، در محاسبات روند شاخصهای بیماری، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید-۱۹ در استان های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد مبتلا شدن و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات مبتلا شدن و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش مبتلا شدن و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد:

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل و ضربدر ۱۰۰.

در نهایت، تغییر روند مبتلا شدن و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلا شدن و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر روند مبتلا شدن نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتملاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، وضعیت به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند مبتلا شدن و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند نزولی دارد.

- منظور از ناسازگاری داده ها این است که روند داده های مرگ و مبتلا شدن از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخصهای مبتلا شدن و مرگ دیده می شود. در این موارد تحلیل بهتر را در ایام بعد و با داده های درست تر می توان عرضه داد. ناسازگاری در داده ها به علل مختلفی می تواند رخ دهد. همچون علل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود تلفیقی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره نمود.تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش

استان ها بر مبنای میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. در مورد استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و ازاین رو تفسیر داده های این استان ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه می باشد.

تحلیل بر طبق این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور عرضه کنند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۳۱ مردادماه

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد مبتلا شدن و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر دیده می شود. روند ثبات با تغییرات مختصر در هفت استان هرمزگان، بوشهر، فارس، اردبیل، سیستان و بلوچستان، قم و گیلان مشاهده شد. تصور می شود در دو استان خوزستان و یزد روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در دو استان کرمان و همدان روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی وجود دا شته باشد. روند صعودی یا شروع پیک در هفت استان اصفهان، آذربایجان شرقی، سمنان، البرز، قزوین، تهران و کهگیلویه و بویراحمد دیده می شود. در دو استان زنجان و خراسان شمالی روند نزولی مشاهده شد. در ۱۱ استان ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، مازندران، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، گلستان و خراسان جنوبی ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

کووید-۱۹ در جهان

بر اساس گزارش اپیدمیولوژی کرونا که از جانب وزارت بهداشت انتشار یافته است، هم اکنون میزان کشندگی این بیماری در جهان ۳.۵ درصد برآورد می شود.

همچنین تعداد موارد بروز جدید کرونا در جهان در روز ۲۹ مرداد ماه ۲۵۴۸۸۹ مورد، در روز ۳۰ مرداد ماه ۲۸۰۸۵۶ مورد و در روز ۳۱ مرداد ماه ۲۷۳۴۴۶ مورد بوده است.

در عین حال ۱۵ کشور اول از نظر مبتلا شدن به کووید-۱۹ هم در جدول زیر آمده است که بر مبنای آن کشورهای آمریکا، برزیل و هند به ترتیب در رده نخست تا سوم مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند. کشورمان هم از نظر میزان مبتلا شدن به کرونا در رتبه یازدهم جهان قرار دارد.تاثیـرکووید- ۱۹ بر امنیـت غذایی در جهـان

درحالیکه، در شروع سال ۲۰۲۰ حدود ۱۳۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان با گرسنگی شدید روبرو بودند؛ در هفته اول فروردین ۱۳۹۹، سازمان ملل متحد پیش بینی نمود که به علت کووید -۱۹، تعداد افرادی که در سرتاسر جهان با ناامنی شدید غذایی روبرو خواهند شد، می تواند به ۲۶۵ میلیون نفر برسد. در همان هفته، در ایالات متحده آمریکا گزارش شد که در طول ۵ هفته از شروع بحران کووید-۱۹ در آن کشور ۲۶ میلیون نفر شغل خویش را از دست داده اند و میلیون ها نفر دیگر به سمت ناامنی غذایی سوق داده شدند. فقط فاجعه اقتصادی ناشی از کووید- ۱۹ نیست که می تواند بحران جهانی غذا را به وجود آورد. خیلی از صدمه پذیرترین مناطق جهان همزمان با این بیماری با سایر تهدیدات ناامنی غذایی مانند جنگ های طولانی، خشکسالی های مکرر و بدترین هجوم ملخ ها دست و پنجه نرم می کنند.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO) اعلام نموده است که متوسط قیمت های جهانی غذا به علت کاهش تقاضا در اثر قرنطینه و اجرای سیاست های محدودیت تردد و تجمع، از ماه فوریه سال ۲۰۲۰ به میزان ۴.۳ درصد کاهش یافته است. ما هنوز نمی دانیم تأثیرات میان مدت و بلندمدت کووید-۱۹ بر امنیت غذایی جهانی چه خواهد بود، ولی هم اکنون چند دلیل وجود دارد که بر امنیت غذایی حال حاضر جهان تأثیر خواهد گذاشت:

اولین مورد مربوط به محدودیت های صادرات مواد غذایی است. از فروردین ۱۳۹۹، حدود ۱۴ کشور برای ۲۰ محصول مختلف ممنوعیت صادرات مواد غذایی را در دستور کار قراردادند. با این حال، ممنوعیت صادرات مواد غذایی در هفته های اخیر افزایش نداشته است.

دوم، همه گیری کووید -۱۹ بر امنیت غذایی جهانی چه مستقیم و چه غیرمستقیم تاثیر گذاشته است. این بحران هم اکنون سیستم های غذایی را مستقیماً از راه تاثیر بر عرضه و تقاضای مواد غذایی و به صورت غیرمستقیم (اما به همان اندازه مهم) از راه کاهش قدرت خرید تحت تاثیر قرار می دهد.

سرانجام، امکان دارد شوک های افزایش قیمت مواد غذایی، حتی با وجود عدم افزایش قیمت جهانی مواد غذایی، در بعضی مناطق و کشورها وجود داشته باشد. پایش بازار برنامه جهانی غذا (نمودار زیر) نشان داده است که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۱۵ کشور جهان شاهد افزایش قیمت در سبد کالاهای اساسی خود به میزان بسیار زیاد (بیش از ۱۰ درصد) بوده اند.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹؛ این قسمت مراکش

مراکش کشوری در شمال غربی آفریقا، با مساحت ۴۴۶.۳۰۰ کیلومترمربع و جمعیت ۳۶.۹۶۸.۸۹۴ نفر است. موارد کووید -۱۹ در این کشور از تاریخ دوازدهم اسفند ماه ۱۳۹۸ گزارش شد. مراکش الان در رتبه ۵۱ کشورهای جهان از نظر شمار مبتلایان قرار دارد.

در این کشور تابحال ۴۷.۶۳۸ مورد تأیید شده بیماری و ۷۷۵ مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور مراکش شامل موارد زیر است:

- تعلیق پروازهای چین از اوایل بهمن ۱۳۹۸ و اقدامات کنترلی در بنادر و فرودگاه های بین المللی

- اعلام وضعیت اضطراری و قرنطینه خانگی به همراه اقداماتی چون اعلام از بلندگوهای مساجد و خیابان ها جهت ترغیب مردم برای ماندن در خانه و کمک از مقامات محلی برای اجرای مقررات در سطح جامعه از اوایل فروردین ۱۳۹۹

- تعطیلی اماکن تفریحی، ورزشی، هنری، کافه ها، رستوران ها و اماکن مذهبی

- استفاده از ماسک برای عموم مردم به صورت الزامی و تعلیق سنت دستبوسی پادشاه این کشور

- تشکیل صندوق ویژه ای با کمک های افراد حقوقی و حقیقی، جهت مقابله با تبعات کرونا و پشتیبانی از صدمه دیدگان و حقوق بگیران

- قرنطینه مجدد شهرهای اصلی این کشور از اوایل مرداد ۱۳۹۹

منبع:

1399/06/02
17:39:40
5.0 / 5
2266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg