شمالبرگ ShomalBarg.ir

آیا كودكان اوتیسمی تیزهوش هستند؟

آیا كودكان اوتیسمی تیزهوش هستند؟

از گیلان یك روانشناس، با اشاره به رابطه اوتیسم با سیستم عصبی مغز، اظهار داشت: ۷۰ درصد كودكان اوتیسنی كم توان ذهنی هستند، اما تعداد اندكی از اوتیسمی ها تیزهوش محسوب می شوند و می توانند جزو دانشمندان باشند.


عاطفه دبیری در گفت وگو با ایسنا، اوتیسم را نوعی در خود ماندگی دانست و اظهار نمود: کودکانی که گرفتار اوتیسم می شوند، منزوی هستند و از ارتباط اجتماعی دوری می کنند؛ این در شرایطی است که کودکان عادی به دنبال برقراری ارتباط با دیگران هستند.
وی اوتیسم را اختلال رشد دانست و اضافه کرد: این اختلال در اوایل دوره کودکی یعنی از شیرخوارگی خودش را نشان می دهد و در ۱۸ تا ۲۴ ماهگی قابل تشخیص می باشد، اما اگر با اختلال شدید رشد مواجه باشیم، زیر یک سالگی هم می تواند اوتیسم را تشخیص دهیم.
این روانشناس، با اشاره به اینکه والدین باید نسبت به نشانه های رشد کودکان حساس باشند، خاطرنشان کرد: اگر کودکی گرفتار اوتیسم از نوع شدید آن باشد، به سادگی می توان تفاوت او با سایر کودکان را مشاهده کرد.
دبیری، ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی را اولین خصوصیت اوتیسمی ها دانست و بیان نمود: کودکی که گرفتار اوتیسم است نسبت به مخاطب قرار گرفتن خود هیچ عکس العملی نشان نمی دهد و معمولا با مادر یا دیگران چشم در چشم نمی شود، اما کودکان عادی به سادگی با دیگران ارتباط چشمی برقرار می کنند.
وی با اشاره به اینکه اختلال اوتیسم در سه سطح بررسی می شود، تصریح کرد: کودکانی که در دوره شیرخوارگی از خودشان نشانه های اوتیسم را بروز می دهند در سطح دو و سه قرار دارند. این کودکان ترس بی دلیل و غیر موجه نسبت به اشیا و افراد دارند و گاهی از پوشیدن کفش و نشستن بر صندلی می ترسند که این ترش و وحشت شدید عادی نیست.
این روانشناس، بو کردن اشیا را یکی دیگر از ویژگی های افراد اوتیسمی دانست و اظهار داشت: اگر والدین ببینند که کودک آنان به هنگام بروز هیجان مبادرت به تکان دادن دست ها در کنار بدن و جلوی چشم می کند و یا با انگشتان خود شکل های عجیب و غریب در می آورد، باید نسبت به اختلا اوتیسم حساس شوند.
دبیری، از دیگر ویژگی های کودکان اوتیسمی را تاخیر در کلام دانست و افزود: انتظار داریم کودکان در یک سالگی نخستین کلمه خودشان را بگویند و اگر کودکی پس از یک سال هنوز سخن نگفته و یا از کلام به شیوه های نادرست استفاده می کند و ضمایر را جا به جا می گوید، احیانا به اوتیسم مبتلاست.
وی با اشاره به آواسازی های نامفهوم کودکان اوتیسمی، خاطرنشان کرد: این کودکان از به آغوش کشیده شدن امتناع می کنند و در جست و جوی محبت و ارتباط نیستند، اما کودکان عادی دائما در حال برقراری ارتباط و جلب محبت و توجه دیگران هستند.
این روانشناس، آرام و بی درد سر بودن کودک را همواره نشانه خوبی ندانست و خاطرنشان کرد: کودکان اوتیسمی معمولا کلام به کار نمی برند و از افراد بعنوان اشیا استفاده می کنند. بیشتر کودکان عادی با تقلید کردن یادگیری دارند، اما کودکان اوتیسمی تقلید نمی کنند.
وی از والدین خواست با دیدن علایم اوتیسم در کودک خود حتما نگران شوند و تصریح کرد: کودک در صورت بروز چنین نشانه هایی باید به پزشک متخصص رجوع کند تا سطح اوتیسم او مشخص شود و هرچقدر در مراحل اولیه تشخیص صورت گیرد، در روند درمان اثرگذار می باشد.
دبیری، با اشاره به رابطه اوتیسم با سیستم عصبی مغز، اظهار داشت: کودکان اوتیسمی نسبت به جمعیت وحشت و اضطراب دارند و ۷۰ درصد آنان کم توان ذهنی هم هستند، اما تعداد اندکی از اوتیسمی ها تیزهوش محسوب می شوند و می توانند جزو دانشمندان باشند.
این روانشناس، با اشاره به اینکه کودکان در اوتیسم سطح یک قادر به سخن گفتن و برقراری ارتباط با دیگران هستند، متذکر شد: در سطح یک نحوه ارتباط برقرار کردن فرق می کند و این افراد از گفتار به شیوه خاصی استفاده می کنند و معمولا زبان بدن طرف مقابل را متوجه نمی شوند، اما می توانند بهره هوشی متوسط به بالا و گاها تیزهوشی داشته باشند.
وی اوتیسم سطح دو و سطح سه را از نوع شدید آن دانست و تصریح کرد: در چنین شرایطی معمولا کودکان کم توان ذهنی هم هستند و کم توانان ذهنی مشکل گفتار دارند و گفتارشان اکویی(تکرار جملات طرف مقابل) است.
دبیری، با اشاره به نحوه فعالیت حواس پنجگانه در اوتیسمی ها، افزود: کودکان اوتیسمی گاهی از پُرحسی یا کم حسی رنج می برند و صداهای کم برای آنان چندبرابر شنیده می شود و آزارشان می دهد، اما کودک اوتیسمی سطح یک مانند کودکان عادی رفتار می کند و زندگی آنان توجه دیگران را جلب نمی کند، اما در سطوح دو و سه اختلالات رفتاری شدید می باشد.1399/05/31
20:29:32
5.0 / 5
1808
تگهای خبر: گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg