شمال برگ ShomalBarg.ir

چرایی توجه ویژه به جوان در بیانه گام دوم انقلاب

چرایی توجه ویژه به جوان در بیانه گام دوم انقلاب

مازندران یك كارشناس مسائل سیاسی معتقد می باشد كه، حضور و اهمیت به جوانان در صدر اسلام هم مورد تاكید بوده است و همانگونه كه وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام از آنها بهره برده است مقام معظم رهبری نیز در این بیانیه به دنبال رساندن این پیام به مسئولین است كه مسیر برای حضور جوانان فراهم گردد و از این ظرفیت عظیم موثر به نحوی شایسته بهره ببرند.حجت الاسلام نیما ارزانی به اشاره به ضرورت تبیین و اجرای بیانه رهبری در زمینه گام دوم انقلاب، با بیان اینکه، ورود جوانان به عرصه های مدیریتی از عصر پیامبر تاکنون، دیده شده است، اظهار نمود: شرایط مدیریت انقلاب در امروز قابل مقایسه با شرایط ابتدای انقلاب نیست بلکه به جهات مختلفی مهم تر هست و نقش رهبری در پیشبرد و حراست از این انقلاب و هدایت برای آینده ی انقلاب در مقطع فعلی بسیار مهم تر از دوران اول انقلاب است.

وی اشاره کرد: این اهمیت مسئله رهبری است، حالا رهبری در چنین موقعیتی که مشکلات جدیدی به وجود آمده، با وجود نسل هایی که امام (ره) را ندیدند، سخنرانی های امام را نشنیدند، آن آموزش های اول انقلاب، عواملی که سبب ضدیت با دستگاه پهلوی می شد، ظلم ها و ستم های دستگاه پهلوی را ندیدند، آن زندان ها و شکنجه ها را ندیدند، بفهمد چه کار کند و چه بگوید، در چه موقعیتی، با چه لحنی، روی چه عواملی تکیه کند و عواملی را با اشاره بگذرد، کار حکیمانه ای می خواهد که زحمت نوشتن یک سطر این بیانیه با نوشتن یک اعلامیه کامل زمان ابتدای انقلاب شاید مساوی باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی معتقد می باشد که، به همین دلیل است که مخاطب خاص رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب جوانان این کشور هستند و تاکید می کنند که روحیه و باور «ما می توانیم» باید در همگان به خصوص جوانان تثبیت و زمام امور به جوانان مؤمن انقلابی دانا و کاردان سپرده شود.

ارزانی با اشاره به اینکه رهبری در بیانیه گام دوم به امید بخشی، نگاه خوش بینانه به آینده، دوری از امید کاذب و فریبنده، ترس کاذب و شناخت صحنه تبلیغاتی دشمن تاکید دارند، اظهار داشت: تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و مسائل اصولی آن، راهکارها و چالش ها در سخنرانی ها و مناسبت ها باید مد نظر قرار گیرد.

این کارشناس معتقد می باشد که، ایران اسلامی همیشه رو به جلو حرکت کرده و در منطقه از لحاظ اقتدار نظامی جایگاهی را به خود مختص کرده است، همانگونه که در امتداد تبیین گام دوم انقلاب حرکت میکنیم باید عرصه مدیریتی را برای جوانان هموار نماییم.

وی اشاره کرد: در ساختار اداری حکومت نبوی، «کارآمدی»، «فضیلت» و «شایستگی» از اصول محوری تعیین مسئولیت ها به شمار می رفتند و «جوانان» که در بین سایر اقشار، گرایش بیشتری به آیین اسلام داشتند، واز روی آورندگان نخست دین محمدی بودند، بیشترین امتیاز را در تصدی مسئولیت های اداری، دفاعی، داوری و فرهنگی داشتند و درعرصه های مختلف، دیدگاه-ها و نظریات مشورتی ایشان مورد پسند و پذیرش پیامبراکرم (ص) قرار می گرفت که در این میان می توان به حضور چشم گیر، بی نظیر و به یادماندنی سرآمد این جوانان، امام علی (ع) در تمام عرصه ها اشاره نمود.

ارزانی با اعلان اینکه در حضور و نقش فعال جوانان در به ثمر رسیدن رسالت نبوی(ص) بی گمان هیچ تردیدی وجود ندارد، اظهار نمود: روح پویا و طبع حقیقت جوی جوانان، آنان را از آغازین روزهای نهضت نبوی(ص) آنان را در کنار رسول خدا(ص) قرار داده بود.

وی تصریح کرد که جوانان از نخستین روزهای رسالت نبی خاتم(ص) پیرامون رسول خدا(ص) را گرفتند و ایشان را در امر خطیرش یاری دادند بیان این مطلب در سخنان رسول خدا(ص) نیز به خوبی پیداست آن جا که فرمود: "به راستی که خداوند، مرا بشارت دهنده و هشدار دهنده بر انگیخت، پس جوانان، با من پیمان بستند و پیران، با من به مخالفت برخاستند". و آن گاه، این آیه را خواند: ""و عمر آنان به درازا کشید، و دل هایشان سخت گردید"".

این کارشناس حوزه دین با اعلان اینکه گفت و گو کفار قریش با ابوطالب و نیز سخنانی که کفار در اجتماعات خود و نیز در مواجهه با دیگرا بر زبان آورده اند حاکی از آنست که بیشتر پیروان رسول خدا(ص) را جوانان به خود اختصاص داده بودند، اظهار داشت: سخنان نمایندگان اعزامی قریش به حبشه نیز خود مؤیدی دیگر بر این امر است آنجا که در مقابل نجاشی -حاکم حبشه- به ایراد سخن پرداخته و به زعم خود یکی از جرم های را که به پیامبر خدا(ص) نسبت دادند را گمراهی جوانان خود از طرف آن حضرت(ص) بیان می دارند.

ارزانی اشاره کرد: رسول خدا(ص) در طول ایام رسالت و نیز بعد از تشکیل حکومت اسلامی از جوانان در اداره امور حساس جامعه اسلامی بهره گرفت و مدیریت امور حساس اجتماعی را بر عهده آنان می نهاد، به شکلی که پافشاری ها و اصرارهای پیامبر اکرم(ص) در پشتیبانی از جوانان لایق و تثبیت مقام آنان، اثری عمیق در افکار مسلمانان و جلب توجه بیشتر آنان به جوانان گذارد.

وی در آخر اشاره کرد: با اشاره به این موارد در می یابیم که حضور و اهمیت به جوانان در صدر اسلام هم مورد تاکید بوده است و همانگونه که وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام از آنها بهره برده است مقام معظم رهبری نیز در این بیانیه به دنبال رساندن این پیام به مسئولین است که مسیر برای حضور جوانان فراهم گردد و از این ظرفیت عظیم موثر به نحوی شایسته بهره ببرند.
1399/05/11
15:18:26
5.0 / 5
2335
تگهای خبر: زمین , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg