شمال برگ ShomalBarg.ir

اجرای پروژه های احیای تالاب انزلی از سال ۱۴۰۰

اجرای پروژه های احیای تالاب انزلی از سال ۱۴۰۰

به گزارش شمال برگ مدیركل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان اینكه احیای تالاب انزلی اولویت ستاد ملی تالاب ها است و طرح احیای آن برای سال های 1400 تا 1410 اجرایی می شود، اظهار داشت: فوری ترین مشكلی كه باید در تالاب انزلی حل شود حضور گیاه مهاجم سنبل آبی است.مسعود باقرزاده کریمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هم اکنون موضوع بسیار نگران کننده تالاب انزلی، گیاه مهاجم سنبل آبی است، اظهار نمود: سنبل آبی گیاه مهاجم خطرناکی است که با سرعت در تالاب رو به رشد و الان تنها راهکار ما برای مقابله حذف فیزیکی گیاه از تالاب است. این گیاه مهاجم سرعت تبخیر آب را ۱۳ برابر و محیط را سمی و بین گونه های بومی موجود در تالاب برای بقا رقابت به وجود می آورد.

وی با اعلان اینکه قبل از این سازمان حفاظت محیط زیست با بهره گیری از روش «بایوجمی» به دنبال احیای تالاب انزلی بود، اظهار داشت: به سبب مشکلات پیش آمده درباب این طرح همچون اعتراض برخی کارشناسان نسبت به غیر علمی بودن آن حدود یک سال است که این طرح بطور کامل متوقف شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با توجه به این احیای تالاب انزلی اولویت ستاد ملی تالاب ها است و بدین جهت ما برنامه جدیدی برای آن در نظر گرفته ایم. در این برنامه جدید رویکرد ما رویکرد زیست بومی است که دو خاصیت مهم دارد؛ اول آنکه به مسئله به صورت فرابخشی نگاه می شود و برای حل مشکل تالاب تمام مشکلات حوضه آبخیز را بررسی و حل می نماییم و دوم برای احیای تالاب تمام ذینفعان آن مشارکت خواهند داشت.

باقرزاده کریمی با اشاره به اینکه برای تهیه و اجرای برنامه جدید با تیم های کارشناسی مختلفی همچون کارشناسان ژاپنی همکاری می نماییم، اشاره کرد: طرح احیای تالاب انزلی برای سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰ آماده خواهد شد و حاصل کار هفت گروه تخصصی در زمینه اکولوژی تالاب، پساب، پسماند، پایش کیفی تالاب، آبخیزداری، آموزش جوامع محلی، احیای زیستگاه و امور حقوقی و قضایی تالاب است.

به گفته وی این برنامه ۱۰ ساله احیا، بعد از تصویب در ستاد ملی تالاب ها از سال آینده اجرایی می شود همین طور دانشگاه گیلان نیز بعنوان مشاور و پشتوانه علمی این برنامه با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری می کند.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: هدف ما از فرابخشی کردن امر احیای تالاب ها این است که دستگاه های مختلف در رابطه با این مساله مانند وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و... برنامه های خودرا با استراتژی حفظ تالاب ها تنظیم کنند که این امر محقق نمی گردد مگر در قالب ستاد ملی و برنامه مشترک.

باقرزاده کریمی در آخر با اعلان اینکه مساحت تالاب انزلی ۲۰ هزار هکتار است که بخش هایی از آن از گذشته به صورت جزیره ای بوده است، اشاره کرد: طی سال های اخیر ورود رسوب به تالاب و کاهش بارش ها باعث شده است که بخش های خشک تالاب بیشتر و پهنه های آبی کمتر از قبل شوند. در حال حاضر۵۰ درصد مساحت تالاب پهنه آبی و ۵۰ درصد مابقی پهنه های غیر آبی است البته تمام این ۵۰ درصد خشک نشده است و قسمت هایی از آن مناطق مرطوب است اما آبی در آنها نمی بینیم.

منبع:

1399/04/17
14:06:13
5.0 / 5
3030
تگهای خبر: پسماند , حفاظ , زمین , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg