شمالبرگ ShomalBarg.ir
محدودیت های كرونایی بر می گردد؟

اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران

اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران

به گزارش شمال برگ مازندران بعد از رعایت پروتكل های بهداشتی از جانب مردم بخصوص در مازندران و اعمال محدودیت هایی در این استان در روزهای نوروز، این استان در مقابله با انتشار كرونا توانست موفق عمل كند و خیلی از شهرهای این استان با خارج شدن از وضعیت بحرانی، به وضعیت سفید تغییر رنگ دهند اما این روزها، باردیگر انتشار كرونا اوج گرفته است.این استان که مقصد اصلی مسافران سراسر کشور است، در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا به سر می برد، وضعیتی که باعث شده مسئولان ستاد مقابله با کرونا در مازندران نسبت به آن آگهی دهند.

با اعلام وزارت بهداشت، ۴ شهرستان بابل، فریدونکنار، آمل و بهشهر در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند، همین طور ۳ شهرستان رامسر، محمودآباد و نوشهر در وضعیت نارنجی قرار دارند و شهرستان های بابلسر، تنکابن، جویبار، چالوس، ساری، سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، عباس آباد، قائم شهر، کلاردشت، گلوگاه، میاندورود و نور نیز در وضعیت زرد هستند همین طور شهرستان نکا تنها شهرستان در مازندران است که در وضعیت سفید از طرف وزارت بهداشت قرار دارد.با این حال، همچنان مردم در مازندران و خصوصاً در شهرهایی که از طرف وزارت بهداشت قرمز اعلام شده، مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کنند. سواحل دریا شلوغ است، تالارها تعطیل شده اما مراسم عروسی در باغ های خیلی از شهرستان ها به صورت پنهانی در جال برگزاری است و حتی در یک تولد خانوادگی، بیش از ۱۰ نفر مبتلا شدند.

مسافران نیز در این استان حضور پررنگی دارند و انگار کرونا رفته و خبری از آن نیست.

هرچند ستاد مبارزه با کرونا در فریدونکنار مصوب کرده است که فروشگاه های بین راهی تنها به شرط رعایت مسائل و پروتکل های بهداشتی مانند استفاده و ارائه ماسک به مشتریان، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و همین طور محدودیت ورود تعداد افراد متناسب با فضای فروشگاه قادر به ارائه خدمات خواهند بود.

همچین تصویب گردید از امروز شنبه 14 فروردین پرچم مشکی در ساحل به نشانه ممنوعیت شنا در دریا برافراشته شود و ناجیان غریق حتی الامکان از ورود افراد به دریا جلوگیری نمایند.

باتوجه به وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در فریدونکنار از بامداد شنبه کارمندان و ارباب رجوع فقط با ماسک می توانند وارد ادارات شوند و از ورود افراد بدون ماسک به ادارات جلوگیری شود، هلال احمر، شهرداری و سازمان تبلیغات درباب کرونا با بلندگو در شهر اطلاع رسانی هایی را انجام دهند، ضدعفونی کردن سطح شهر باردیگر آغاز شود، مساجد فقط برای انجام فرایض دینی با حفظ پروتکل های بهداشتی باز باشند، برگزاری هرگونه تجمع ممنوعست و بازارهای هفتگی در شهر و روستا تعطیل شد.در این زمینه، سیدعباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به افزایش آمار مراجعه بیماران کرونایی در استان اشاره و اظهار نمود که، برای جلوگیری از بحران، در دو هفته پیش رو باید اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، موسوی با اشاره به وضعیت بروز بیماری کرونا در مازندران با اعلان اینکه در سطح استان در زمینه کنترل اپیدمی ویروس کووید ۱۹ اقدامات موفقی انجام شد، به افزایش بیماران کرونایی در ایام اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: در برخی شهرستان ها مانند آمل و بهشهر وضعیت قرمز است و در سایر شهرستان ها نیز به سبب فاصله اندک بین شهرستان ها این نگرانی وجود دارد که در این مناطق آمار بیماران افزایش پیدا کند.

وی گفته که، اگر نتوانیم در دو هفته پیش رو اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم با مشکل جدی مواجه می شویم، معتقد می باشد ۸۰ درصد مردم مازندران با این ویروس مواجه نشدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره کرد که، با توجه به این که خیلی از افراد هنوز مبتلا نشدند اگر وضعیت شهرستان ها به سمت قرمز برود با مشکل مواجه می شویم.

موسوی نهادینه کردن فرهنگ ماسک زدن را بسیار مهم دانست و بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی اصرار کرد و افزود: فاصله فیزیکی حداقل باید یک متر و نیم باشد، باید اجتماعات را به هم بزنیم و اماکنی که سبب اجتماعات می شود زمینه آنرا فراهم نکنیم.رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از اقدامات مهم این دانشگاه را شناسایی بیماران مبتلا و افرادی که با بیمار در ارتباط بودند دانست و بیان کرد: اگر استانداردها بهداشتی را در مجامع عمومی رعایت نکنیم آمار مبتلاشدن افزایش می یابد.

موسوی در همین زمینه اضافه کرد: تمهیدات لازم جهت آمادگی بیشتر مراکز درمانی و بیمارستان های استان بمنظور پذیرش بیماران و همین طور برنامه های مختلف درباب تشدید نظارت های بهداشتی بر واحدهای صنفی در شهرستان ها اتخاذ شده است.

وی همین طور به اعلام آمار میزان مبتلایان به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته پرداخت و اظهار نمود که، در ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ بیمار مشکوک به کرونا برمبنای تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری و در همین مدت نیز ۷۲ نفر از افراد مشکوک بستری شده، از بیمارستان ها مرخص شدند و روند درمانی خودرا در منزل ادامه خواهند داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره کرد که، الان ۳۳۳ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علایم تنفسی حاد مشکوک به کرونا برمبنای تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند.

وی اصرار کرد که، مردم باید در ضمن دو هفته آینده اقدامات پیشگیرانه را بطور جدی در دستور کار خود قرار دهند و با نهادینه کردن فرهنگ ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فاصله فیزیکی حداقل یک متر و نیم، کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و لغو تجمعات و عدم حضور اماکن در شلوغ سبب کاهش شیوع ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال ویروس کووید۱۹ در استان شوند.

از سویی دیگر، بنا بر اعلام روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل هم اکنون ۱۲۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های این شهرستان، بستری هستند.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ بیمار جدید بستری و ۱۳ بیمار هم ترخیص شدند، ۳۴ بیمار نیز در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

مجموع این آمار نشان میدهد که ۴۵۳ بیمار کرونایی و یا مشکوک به کرونا در بیمارستان های زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همین طور بابل بستری هستند.

منبع:

1399/04/14
17:09:21
5.0 / 5
2968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg