شمالبرگ ShomalBarg.ir
استاندار آستاراخان روسیه:

ایران جزو 10 كشور اول دنیا در عرصه تولید داروست

ایران جزو 10 كشور اول دنیا در عرصه تولید داروست

به گزارش شمال برگ از گیلان استاندار آستاراخان روسیه با اشاره به اینكه ایران جزو ۱۰ كشور اول دنیا در عرصه تولید داروست، اظهار داشت: در بازارهای منطقه ای آسیا هم تركیبات مختلف دارویی ساخت ایران عرضه می شود اما متاسفانه در بازار روسی محصول دارویی از ایران وجود ندارد.


ایگور بابوشکین در ارتباط تصویری با استاندار گیلان، ضمن قدردانی از ابتکار عمل استاندار گیلان برای برگزاری این نشست؛ جمهوری اسلامی ایران را بعنوان یکی از شرکای تجاری آستراخان عنوان و بیان نمود: مبدا یا مقصد بیشتر از ۹۰ درصد کالاهایی که از مرز آبی این کشور عبور می کند، ایران است.
وی با اشاره به فعالیت ۱۷۴ شرکت با سرمایه ایرانی در آستراخان اضافه کرد: بر مبنای آمارهایی که در سال ۲۰۱۹ در مورد حجم تجارت آستراخان با ایران انجام گرفت؛ این رقم حدود ۲۶۰ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۸ با ۱۰ درصد افزایش مواجه بوده و در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ هم حجم تجارت حدود ۶۷ میلیون دلار است.
استاندار آستاراخان، این استان را دارای نزدیک ترین ارتباط خارجی با گیلان عنوان نمود و با یادآوری نخستین موافقتنامه همکاری دو استان در سال ۱۹۹۴ و همکاری فعال در حوزه های اقتصای، تجاری و اجتماعی اظهار داشت: آستراخان و گیلان بعنوان حلقه های مهم و اصلی کریدور حمل و نقل شمال – جنوب هستند که در این ارتباط توجه ویژه ای به توسعه همکاری در حوزه حمل و نقل و تجارت داریم.
بابوشکین، به فعالیت سرای تجارت ایران در آستراخان که توسط اتاق بازرگانی گیلان ساخته شده، اشاره و اشاره کرد: بازرگانان گیلانی به صورت مستمر از بازارهای آستراخان بازدید می کنند و می توان ادعا کرد که شریک قابل اعتمادی محسوب می شوند.
وی با اعلان اینکه دانشگاه ها و مراکز علمی تحقیقاتی دو کشور با یکدیگر همکاری خوبی دارند و روابط خویش را در حوزه های فرهنگی، ورزش و سیاست جوانان دنبال می کنند، اظهار داشت: گیلان مجسمه شاعر نامدار ایرانی عمر خیام را به آستراخان هدیه کرده که محل نصب این مجسمه الان یکی از مکان های خوب برای تفریح و استراحت مردم این استان است.
استاندار آستراخان افزود: حسن همجواری که بین دو استان گیلان و آستراخان ایجاد شده، خیلی خوب ارزیابی می شود که آنرا ارج می نهیم و تلاش خویش را برای ارتقای همکاریهای همه جانبه بین دو استان انجام می دهیم.
بابوشکین پیشنهاد کرد با توجه به این که دو استان به صورت فعال از حمل و نقل آبی در دریای خزر استفاده می نمایند، حجم روابط را گسترش دهند و اظهار داشت: آمادگی داریم که آستراخان مرکز حمل و نقل کالاهای ایرانی به روسیه و دیگر کشورهای اوراسیا تبدیل گردد.
استاندار آستراخان به ظرفیت راه آهن بعنوان فرصتی مناسب برای توسعه حمل و نقل بین دو استان اشاره نمود و اضافه کرد: در استان های آستاراخان و آستارا، هاب(مرکز) راه آهن آغاز به کار کرده و همه شرایط لازم برای خدمات رسانی همچون خدمات گمرکی، کنترل بهداشتی، عمل آوری و نگهداری بارها را دارد و این شیوه مفیدتر از حمل و نقل جاده ای است و در جهت پیشگیری از انتشار کرونا هم راهکاری مطمئن شمرده می شود.
وی با ابراز علاقه برای توسعه فعالیتهای تجاری با ایران بیان نمود: سرای تجارت ایران در واقع بستری برای ملاقات های تجاری دو کشور است و نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی که در این مرکز وجود دارد هم بستری برای ظرفیت های تجاری خواهد بود.
بابوشکین به وجود زمین های مستعد کشاورزی در این استان اشاره و افزود: می توانیم این اراضی را به شرکت های گیلانی برای پرورش محصولات دامی، کشاورزی و صادرات به ایران اجاره دهیم.
استاندار آستراخان، همینطور ایجاد و فعالیت شرکت های مشترک برای تولید گوشت، مرغ و تخم مرغ و هم سایر محصولات کشاورزی در محافل تجاری آستراخان را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: تولیدکنندگان محصولات کشاورزی آستراخان آمادگی دارند تولیدات خود در حوزه گوشت حلال و هم پوست و پشم دام ها را به گیلان صادر کنند.
وی به فعالیت یک شرکت ایرانی در منطقه ویژه اقتصادی لوتوس که در زمینه تولید محصولات شوینده خانگی فعالیت دارد، اشاره و از بازرگانان گیلانی دعوت کرد عضو این منطقه اقتصادی شوند.
بابوشکین، به ظرفیت بندر علیا در آستراخان بعنوان منطقه ویژه اقتصادی بندری در قالب کریدور حمل و نقل شمال جنوب هم اشاره نمود و اضافه کرد: شرکت های گیلانی برای اجرای پروژه های زیرساخت منطقه بندری ما و هم تاسیس شرکت برای تولید کالاهایی با ریشه ایرانی و هم عمل آوری و بسته بندی محصولات ایرانی همچون چای و خشکبار، می توانند از ظرفیت این بندر استفاده کنند.
وی با اشاره به فعالیت کارخانه کشتی سازی و تعمیرات کشتی در استان آستراخان خاطرنشان کرد: شرکت های کشتی سازی ایرانی که در گیلان مستقر هستند در دریای خزر با ناوگان تجاری بسیار مهمی در حال فعالیت می باشند ازاین رو استفاده فعال دریای خزر این لزوم را ایجاب می کند که به صورت مستمر کشتی ها سرویس دهی شوند.
استاندار آستاراخان، با اعلان اینکه پیش تر بخشی از کشتی های ایرانی در آستراخان تعمیر می شدند، اظهار نمود: پیشنهاد می شود شرکت های آستراخان سفارشاتی برای سرویس دهی به کشتی های ایرانی که در دریای خزر فعالیت دارند، دریافت نمایند ضمن آنکه آمادگی داریم از جانب ایران سفارشاتی برای ساخت کشتی در مدلهای مختلف با اهداف گوناگون داشته باشیم.
وی به مبحث دارو هم اشاره نمود و اظهار داشت: ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا در عرصه تولید داروست که با رشد و توسعه خوبی مواجه می باشد و در بازارهای منطقه ای آسیا هم ترکیبات مختلف دارویی ساخت ایران عرضه می شود اما متاسفانه در بازار روسی محصول دارویی از ایران وجود ندارد.
بابوشکین به آمادگی یک کمپانی روسی برای همکاری با شرکت داروسازی ایرانی و انجام فعالیتهای مشترک ترکیبات دارویی بر مبنای فناوری و مواد اولیه ایرانی اشاره و افزود: تقاضا دارم برای یافتن چنین شریک تجاری در ایران و تولید ترکیبات اصلی داروی ایرانی در استان آستراخان، همکاری لازم صورت گیرد.
وی افزود: روابط آموزشی بین دانشگاه ها و مراکز علمی دو استان خیلی خوب است و فعالیتهای آموزشی گوناگونی انجام می شود اما خواهان گسترش این ارتباط به صورت ویژه و اجرای پروژه های مشترک در حوزه فناوری اطلاعات، امور کشاورزی و پزشکی هستیم.
منبع:

1399/04/13
23:15:40
5.0 / 5
3144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg