شمال برگ ShomalBarg.ir

راهكارهایی برای صمیمی شدن با فرزندان

راهكارهایی برای صمیمی شدن با فرزندان

به گزارش شمال برگ از گیلان یك روانشناس، برقراری ارتباط دوستانه بین والدین و فرزندان در دوره نوجوانی و جوانی را در گرو سال های اولیه زندگی فرزندان دانست و افزود: اگر فرزندان كانال ارتباطی با والدین را در كودكی تجربه كرده باشند، در دوران بلوغ و جوانی نیز می توانند آنرا نشان دهند.


دکتر فاطمه قلی پور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به راهکارهای ایجاد صمیمت بین والدین با فرزندان خصوصاً فرزند دختر، اظهار نمود: دختران بعنوان فرزند خانواده باید بتوانند یک پنجره ارتباطی به سمت والدین خود باز کنند و اجازه بدهند پدر و مادر افکار و احساست و شخصیت درونی آنان را ببینند.
وی با اعلان اینکه فرزندان خصوصاً دختران باید بتوانند خواسته های روحی و جسمی خودشان را نزد والدین مطرح کنند، اظهار داشت: فرزندان باید بدانند که با بیان خواسته ها و نشان دادن درون روانی خویش مورد قضاوت و سرزنش و حتی طرد پدر و مادر قرار نمی گیرند.
این روانشناس، برقراری ارتباط دوستانه بین والدین و فرزندان در دوره نوجوانی و جوانی را در گرو سال های اولیه زندگی فرزندان دانست و افزود: والدین باید از زمان تولد نوزاد او را مورد حمایت روحی و عاطفی خویش قرار دهند و پس اگر فرزندان این کانال ارتباطی را در کودکی تجربه کرده باشند، در دوران بلوغ و جوانی نیز می توانند آنرا نشان دهند.
قلی پور، احترام متقابل بین فرزندان و والدین را یکی از پیش نیازهای صمیمیت دانست و اشاره کرد: والدین باید برای احساسات و تفکرات و خواسته های فرزندان خود ارزش قائل باشند و زمانی که فرزندان مبادرت به ابراز خود می کنند، آنها را بپذیرند. از طرفی، فرزندان نیز باید در بیان احساسات و ابراز درونیات خود جایگاه پدر و مادر را در نظر بگیرند.
وی باز بودن پنجره ارتباطی بین والدین و فرزندان را زمینه ساز آرامش در خانواده دانست و عنوان کرد: صمیمی بودن به مدلول نادیده گرفتن ساختار و سلسله مراتب در خانواده نیست، برای اینکه هر خانواده به چهار طبقه شامل بزرگان یعنی پدربزرگ و مادربزرگ، زن و شوهر، والدین و فرزندان تقسیم می شود و نباید تداخل طبقات ایجاد شود.
این روانشناس، با اعلان اینکه پدر و مادر باید فضایی را در خانواده ایجاد کنند تا فرزندان خصوصاً دختران از دنیای درون خودشان حرف بزنند، اظهار داشت: اگر فضای خانواده به گونه ای باشد که پنجره ارتباطی فرزندان به سمت پدر و مادر باز نشود، فرزندان یک دیوار جایگزین آن می کنند، اما این پنجره ارتباطی به سمت دیگران باز می شود.
قلی پور، گرایش بعضی از نوجوانان و جوانان به فضاهای حقیقی و مجازی بیرون از خانواده را نشان دهنده وجود نداشتن پنجره ارتباطی با والدین دانست و اشاره کرد: در این سنین دختران و پسران به دنبال شنیده شدن هستند و پس حرف ها و تفکرات و احساسات و خواسته های خودشان را نزد دیگران که ممکنست اهداف خاصی داشته باشند، بازگو می کنند و نقطه آغاز خیلی از مشکلات و آسیب های اجتماعی آغاز می شود.
وی مشکلات هیجانی، رفتاری، ارتباطی و روان شناختی مانند خشم و عصبانیت و غم و افسردگی و اعتیاد و... را ناشی از باز شدن پنجره ارتباطی به سمت غیر از والدین دانست و تصریح کرد: اولین گام به جهت اینکه والدین آن صمیمیت و ارتباط را با فرزندان خود داشته باشند، شنونده بودن است، برای اینکه فرزندان از حرف زدن والدین و شنیده نشدن خودشان خسته هستند.
این روانشناس، از والدین خواست در صورت مغایر بودن طرز فکر فرزندان درباره مذهب و پوشش و ارتباط با جنس مخالف و تحصیل و شغل و پول و... با ارزش های آنان وحشت نکنند و اضافه کرد: فرزندان در این مرحله تنها درونیات و تفکرات خودشان را به زبان می آورند و اگر برخورد بد صورت بگیرد، صمیمت از بین می رود.
او همینطور از والدین خواست عزت نفس و احترام و عشق و آرامش را به فرزندان خود هدیه دهند و بیان کرد: اگر فرزندان نتوانند درون روانی و شخصیتی خودشان را به والدین نشان دهند، عقاید و افکار خودرا در جای دیگری مطرح کرده و هدایت درست را دریافت نمی کنند.
منبع:

1399/04/04
12:05:42
5.0 / 5
2298
تگهای خبر: دریا , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg