شمالبرگ ShomalBarg.ir
شمال برگ به مناسبت روز كارگر گزارش می دهد

تصمیم گیری برای افزایش حقوق كارگران اندر خم یك كوچه

تصمیم گیری برای افزایش حقوق كارگران اندر خم یك كوچه

شمال برگ: مازندران امروزه جامعه كارگری در كشور همیشه با چالش های بسیاری روبه رو بوده و با وجود پیگیری ها و اقدامات انجام شده برای رفع مشكلات این قشر از جامعه از طرف نمایندگان كارگری اما همچنان این مشكلات به قوت خود باقی است و همه اینها در حالی است كه در شرایط تورم و كرونا در كشور و فشار مضاعف به كارگران، حداقل دستمزد سال نود و نه یك میلیون و 835 هزارتومان به تصویب رسیده است.


یکی از مسائلی که به اعتراضات کارگران دامن می زد، خبر تاخیر در تعیین حداقل حقوق در سه ماه اول سال 99 بود که علت اصلی ایجاد شدن آن، مشکلات اخیری بود که بواسطه بحران کرونا در کشور به وجود آمده است که به واسط بحران کرونا خیلی از افرادی که بیکار شده اند هم اکنون از بیمه بیکاری استفاده می نمایند.
مقابل خواسته کارگران؛ خواسته کارفرمایان این بود که افزایش حداقل حقوق 99 در حد توان انجام گیرد چونکه خیلی از کسب و کارها توان پرداخت دستمزدهای بالا را ندارند و در صورتیکه حداقل حقوق بیشتر از توان آنها باشد باید شاهد تعطیلی خیلی از کسب و کارها و تعدیل حجم زیادی از نیروی کار باشیم.
سبحان صالحی کارگر یکی از شرکت های تولیدی در قائمشهر در گفت و گو با ایسنا با گلایه از قراردادهای موقت و بی توجهی به قانون کار در هنگام عقد قرارداد می گوید: قراردادهای سفید امضاء و ممانعت به عمل آوردن از تجمعات کارگری و اعتراضات صنفی همچون مصادیق ناامنی شغلی در جامعه کارگری است.
وی اشاره کرد: بحث قراردادهای موقت و بی توجهی به قانون کار در هنگام عقد قراراداد با کارگر است تا زمانی که اراده و حاکمیت کارفرما هنگام عقد قرارداد بر کارگر حکم فرما باشد و از مواد مختلف قانون کار در قالب منافع خود بهره ببرد و هیچ تنبیهی برای تخلف کارفرما در قانون لحاظ نشود، امنیت شغلی کارگران با تهدیدات بسیاری مواجه می باشد.
این کارگر شرکت تولیدی در مازندران اظهار داشت: چونکه هر زمان کارفرما تصمیم بگیرد بسادگی می تواند کارگر را به بهانه ها و دلیلهای مختلف اخراج یا تنبیه کند بدون آنکه لازم باشد در قبال این تخلف به کسی پاسخ دهد.
صالحی افزود: من در یک خانه استیجاری زندگی می کنم، چطور می شود که هر سال اجاره خانه دو برابر شده اما حقوق ما تنها چند درصد افزایش دارد، کارفرماها تا پیش از کرونا سود حاصله را چه می کردند که تصمیم سازی حقوق من کارگر هنوز اندر خم یک کوچه است.
وی اشاره کرد: چرا این همه تسهیلات که به کارفرما می دهند و مزایا برای آنها در نظر می گیرند، من کارگر در آن دیده نمی شوم.
بیمه من بطور کامل پرداخت نشد
یعقوبی یک کار گر پمپ بنزین نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: من با ماهی ۵۰۰ هزار تومان مشغول کار بودم، بیمه من کامل رد نشد و بعد از حادثه سرقت از پمپ بنزین و صدمات جسمی و روحی به من مجبور به تصمیم ترک از آنجا گرفتم.
وی اظهار نمود: اما کارفرما نه فقط بابت جراحات و صدمات وارد شده هیچ حمایتی از من نکرد که حتی امنیت جانی من را هم تامین نکرده بود بلکه در هنگام تسویه حقوق آن ماه مرا پرداخت نکرد و گفت هزینه زخمی شدن بعد سرقت را داده است و پس از آن سفته های ضمانت کاری من را هم پس نداد.
این کارگر مازندرانی اضافه کرد: کدام قانون از من حمایت کرد وقتی هم لطمه روحی دیدم، هم زخمی شدم و هم حقوقم را ندادند و از کار به سبب عدم تامین جانی بیکار شدم.
یعقوبی افزود: مانده ام چه کسانی برای حقوق ما تصمیم می گیرند، هر که پول دارد قانون به نفع اوست و کارگر همیشه درمانده و شرمنده است.
وی اظهار داشت: حالا که کارگر روزمزد هستم و هیچ بیمه ای ندارم و با وجود کرونا معیشتم با مشکل روبه رو شده است، فهرست بیمه بیکاری ها پر شده و با این هجمه کارگر چه رسد به من که حتی بیمه نیستم.
کارگران نقش مهمی در تولید، رونق و جهش تولید دارند
احمد حسین زادگان امروز در نشست صمیمی با تشکل های کارگری مازندران با تبریک به مناسبت هفته کارو کارگر، در استانداری مازندران برگزار شد، اظهار نمود: کارگران نقش مهمی در تولید، رونق و جهش تولید دارند و باید موانع را رفع و در زمینه پیشرفت و تولید گام برداریم تا محیط و زمینه مناسب برای تولید فراهم گردد.
وی اضافه کرد: با شیوع ویروس کرونا همه اقشار گرفتار لطمه شدند و تحریم نیز مشکلات را بیشتر کرد اما با همدلی، وفاق و همراهی مردم در کنار هم توانستیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم و در این راستا شبکه بهداشت و درمان و کادر پزشکی سنگ تمام گذاشتند.
استاندار مازندران اشاره کرد: مازندران در ردیف نخستین استان هایی بود که تهیه بسته های معیشتی برای کارگران ساختمانی را مطرح و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) دراین زمینه نیز حضوری موثر داشت.
حسین زادگان با تاکید بر اینکه ایجاد تشکل های کارگری و صنفی در استان امکان مطالبه گری بیشتر را فراهم می آورد، اظهار داشت: در شرایط کنونی برای حفظ سلامت مردم از فعالیت واحدهای پرتجمع جلوگیری اما پروژه های کلان با حفظ رعایت نکات بهداشتی کم کم در حال اجرایی شدن است.
وی افزود: فروش سهام شرکت های دولتی و هلدینگ ها در بورس نقش دولت را کمرنگ و سبب شفاف سازی می شود.
استاندار مازندران اشاره کرد: در بحث کمک مؤمنانه نیز مردم و خیران لبیک گفتند و باید به مردم نیازمند و کارگران توجه بیشتری شود. سال قبل نمایندگان، ائمه جمعه و مدیران پیگیر مطالبات کارخانه ها و واحدهای تولیدی بودند و از تعطیلی کارخانه ها پیش گیری که بعضی از آنها از تملک بانک خارج شد.
حسین زادگان اظهار داشت: حالا برای فروش نفت، تهیه مواد اولیه برای کارخانه ها گرفتار مشکل هستیم اما باید کنار هم باشیم و با وجود تحریم ها و تهدیدها مشکلات را رفع نماییم.
وی با اشاره به نام گذاری امسال بنام جهش تولید اشاره کرد: نباید بگذاریم صدمه ای به واحدهای تولیدی وارد شود، هرجا کارگر است باید قدردان کارفرما هم بود امسال باید تلاش شود در عین پشتیبانی از کارگران، زیرساخت سرمایه گذاری را افزایش، موانع کارفرمایی را کاهش و از تعطیلی کارخانه ها پیش گیری کرد.
نام کارگر از صفحه روزگار در حال محو شدن است
نصرالله دریابیگی مسئول خانه کارگر مازندران نیز در این جلسه با عنوان اینکه امسال هفته کارگر به صورت مظلومانه در فضای مجازی برگزار شد، اشاره کرد: بنا به فرمایش رهبری کارگری افتخار بوده و نامگذاری امسال از طرف مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده و مفهوم آن کار، عدالت، اشتغال جوانان و تقسیم عدالت است.
وی با اشاره به اینکه نام کارگر از صفحه روزگار در حال محو شدن است، ابراز نگرانی کرد و اضافه کرد: همه مسائلی که به کار و شادابی ارتباط دارد باید در سال جهش تولید مدنظر قرار گرفته و مشکلات کارگران و تولید را باید رفع کرد.
مسئول خانه کارگر مازندران اشاره کرد: تقسیم عادلانه ثروت و زندگی آبرومندانه برای کارگران محیا نیست و این سبب افزایش فساد و طلاق شده است.
دریابیگی با اشاره به نوع قراردادهای کارگری اشاره کرد: قراردادهای کارگری شامل دائم و موقت باید شفاف سازی شود و دسترسی درمان رایگان حق مسلم جامعه کارگری است که متاسفانه هنوز در بعضی شهرهای مازندران بیمارستان های تامین اجتماعی وجود ندارد که خدمات رایگان به کارگران بدهد.
معیشت کارگران با مشکل روبه رو شده است
هادی ساداتی رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی نیز اظهار داشت: ویروس کرونا هم اکنون مشکلات عدیده و شرایط سختی برای ایران ایجاد کرده و از اسفند 98 تا اردیبهشت 99 اجازه کار به کارگران و کارفرمایان داده نشد که کارگران در نخستین رده های قشر لطمه دیده قرار گیرند چونکه عموما این افراد روزمزد بوده و الان معیشت آنان با مشکل روبه رو شده است.
بدهی ۲۵۰ هزار میلیارئ تومانی دولت به تامین اجتماعی
هادی شیرافکن رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار مازندران با اشاره به رقم ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به تامین اجتماعی اظهار نمود: دولت اگر دلسوز کارگران است باید نسبت به رفع مشکلات و پرداخت بدهی به تامین اجتماعی اقدام نماید.
وی اظهار داشت: اگر پیگیری های مسئولان استان نبود، چوب و کاغذ به سرنوشت نساجی و دیگر کارخانه ها گرفتار می شد.
رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار مازندران افزود: فشار ناشی مشکلات اقتصادی و بیماری کرونا بر کارگران زیاد است و باید بدانیم جهش تولید زمانی ایجاد می شود که به نیروی کار و نیروی انسانی توجه گردد و در غیر این صورت جهش تولید محقق خواهد شد.
شیر افکن با اشاره به اینکه شورای عالی کار با وظایفش درست عمل نکرده به بحث حداقل دستمزد کارگران اشاره نمود و اظهار داشت: شورای عالی کار نتوانست به وظایف قانونی خود عمل کند زیر این شورا موظف است حداقل حقوق کارگران را طبق نرخ تورم و سبد هزینه خانوار تعیین کند.
وی تصریح کرد: طبق برآورد قانون حداقل نرخ هزینه سبد خانوار برای خانواده سه تا چهار نفره چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برآورد می شود اما افزایش حقوق متناسب با تورم و سبد هزینه خانوار نیست و با حقوق یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نمی توان یک خانواده سه نفره را تامین کرد و نمی توان زندگی را پیش برد.
سهام عدالتی که سهم کارگران نشد
رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار مازندران خواهان واگذاری سهام عدالت به کارگران شد و اظهار داشت: تنها قشری که این سهام را دریافت نکردند، کارگران هستند درحالی که این قشر در همه جا نقش محوری و اساسی دارند.
شیر افکن افزود: همین طور سهام شستا متعلق به تامین اجتماعی است و واگذاری این سهام آینده شستا رابا خطر مواجه می سازد.
وی اظهار نمود: غریب به 70 هزار کارگر شناسایی شده قطعی در استان داریم و مابقی فصلی بوده و برخی هم هنوز مراجعه ای نداشتند. بنا به دستور ستاد اجرایی حضرت امام (ره) به حدود 19 هزار نفر بیمه بیکاری تعلق می گیرد که باقی کارگران در فهرست بیمه ی بیکاری نبستند.
رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار مازندران اشاره کرد: شناسایی افراد نیازمند از اولویت هاست اما تعداد آماری برای دریافت بیمه بیکاری افراد باید افزایش یابد تا همه افراد بیکار بتوانند از مزایای بیکاری بهره ببرند.
پرداخت معوقات نیروهای حفاظتی جنگل تا آخر سال ۹۸
علی اکبر علوی نژاد رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان مازندران نیز در این نشست اشاره کرد: در سال 98 مشکلات ۵ هزار نفر نیروهای حفاظتی جنگل و معوقات سنگین 130 میلیارد تومانی به این نیروها با کمک دولت تا اختتام اسفند 98 پرداخت گردید.
وی اضافه کرد: اما در سال 99 مشکلات سال قبل در حال تکرار است که بارزترین آن آگهی های عمومی است که برای جنگل ضربه سنگینی است، برای اینکه ممکنست افراد ناآگاهی وارد عرصه جنگل شوند که حتی از گونه های درختی اطلاعی نداشته و در این صورت نمی توان از آنها برای احقاق حق نیروها و دغدغه ی جنگل انتظاری داشت.
رئیس مجمع نمایندگان کارگران مازندران افزود: برای سال 99 دولت برای نیروهای حفاظتی 161 میلیارد مصوب کرد اما هنوز هم آگهی ها همچنان عمومی است این مهم به خودی به مرور زمان تبدیل به معضل خواهد شد.
ارتقا مهارت برای شاغلان در دستور کار قرار دارد
سید حسین درویشی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای مازندران نیز اظهار نمود: آموزش های مهارتی در توانمندسازی نیروی انسانی، رونق تولید و در ادامه جهش تولید نقش بدون انکاری دارد که برای افراد جویای کار، مهارت و برای شاغلان ارتقا مهارت در دستور کار دارد.
وی اضافه کرد: کارگاه های دولتی و خصوصی در تهیه ماسک، دستکش، گان و لوازم بهداشتی دیگر مانند محلول ضدعفونی کننده گام های موثری برداشته اند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای مازندران اظهار داشت: سال قبل 70 هزار نفر مهارتهای فنی را فرا گرفتند که از این تعداد 60 هزار نفر قشر جوان جامعه بوده و هشت هزار و 700 نفر نیز در بحث صنایع و کارگران ساختمانی بودند.
درویشی اشاره کرد: نقش آموزش فنی و حرفه ای در توانمند سازی کارگران و افزایش توانمندی آنان چشم گیر است.
ثبت نام ۲۰ هزار کارگر در سامانه بیمه بیکاری
کامران اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به مسائل حمایتی ملی برای کارگران دولت را در راس و به تبع آن وزارت کار را مسئول دانست.
وی با اشاره به معافیت بیمه ای کارگران اظهار داشت: 20 درصد پرداختی توسط تامین اجتماعی در حال انجام می باشد و 20 هزار کارگری که بر اثر شیوع بیماری کرونا شغل شان را از دست داده اند در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام نمودند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: نزدیک به ۸ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند که در حال پالایش این افراد برای پرداخت بیمه بیکاری هستیم و پس از تامین های مالی پرداخت برای آنان صورت می گیرد.
اصغری معیشت را از دیگر موضوعات اساسی دانست و اظهار داشت: کارگران و همه اقشار ضعیف که تحت هیچ پوشش بیمه ای نیستند از منابع ملی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به آنها تعلق گرفت.
وی اضافه کرد: 4 هزار نفر بیمه شده در سامانه داریم که توانستند وام یک میلیون تومانی را دریافت نمایند اما بازنشستگان در اولویت این پرداختی بودند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: با وجود سخت گیری های صورت گرفته حدود 16 هزار پرونده شکایت کارگر و کارفرما داشتیم.
اصغری اضافه کرد: 21 درصد حداقل دستمزد برمبنای ساعت کار در نظر گرفته شد که برای کارفرمایان هم قابل پرداخت باشد.
مشکلات حوزه کارگری تنها به مازندران معطوف نمی شود
سید علی اصغر محمودی مدیر کل تامین اجتماعی مازندران نیز اظهار نمود: مشکلات حوزه کارگری تنها به استان مازندران معطوف نمی گردد و این مشکلات در همه ی کشور وجود دارد.
وی با تآکید به اینکه وظیفه کار فرما پرداخت حق بیمه کارگران است، اظهار داشت: در آموزش و پرورش و نیروهای قراردادی، پیمانی و پرداخت حق بیمه های آنان تاخیر وجود دارد.
منبع:

1399/02/11
11:01:25
5.0 / 5
3181
تگهای خبر: اجاره , اقتصادی , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg