شمالبرگ ShomalBarg.ir

شرح دعای روز سوم ماه مبارك رمضان بعلاوه صوت

شرح دعای روز سوم ماه مبارك رمضان بعلاوه صوت

شمال برگ: در دعای روز سوم ماه رمضان آمده است؛ «بار خدایا، ما را در این روز از خواب غفلت بیدار كن و در این روز مرا از كارهای باطل و سفیهانه دور گردان و خدایا هر كار خیری كه در ماه رمضان نازل كرده ای نصیبی از آن كار خیر به من برسان. »


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
" اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ و التّنَبیهَ و باعِدْنی فیهِ من السّفاهة و التّمْویهِ و اجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِکَ یا أجْوَدَ الأجْوَدینَ. "
«خدایا روزی کن مرا در آن روز هوش و خودآگاهی را و دور بدار در آن روز از نادانی و گمراهی و قرار بده مرا بهره و فایده از هر چیزی که فرود آوردی در آن به بخشش خودت، ای بخشنده ترین بخشندگان. »
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ وَالتَّنْبِیهَ وَبَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِیهِ» در دعای روز سوم می گوید: خدایا در این ماه رمضان روزی کن که من هوشیار بشوم و حافظه پیدا کنم و از خواب غفلت بیدار بشوم. انسان اگر بیدار بشود خیلی لذت می برد، نوع انسان ها در غفلت هستند؛ ازاین رو در ماه رمضان از خدا درخواست کنید که از خواب غفلت بیدار شویم.
وی درباره علت ضعیفی حافظه عنوان می کند: یکی از نعمت های بزرگ خدا ذهن است. در این دعا از خدا درخواست ذهن و حافظه می نماییم، اگر می بینید حافظه ضعیف است و حافظه درست و حسابی نداریم، علت آن گناه است؛ به نامحرم که نگاه کنی حافظه می رود.
این استاد اخلاق ادامه می دهد: شخصی به دانشمندی رجوع می کند و می گوید؛ من حافظه ندارم. آن دانشمند اظهار داشت: گناه نکن و علت آنرا هم ذکر کرد و اظهار داشت: علم یک نوع فضیلت و برتری است و خدا این برتری را به شخص گناه کار نمی دهد بنابراین کسی که اهل گناه است مجتهد و ملأ نمی گردد و اگر بخواهد ملأ بشود و به درد مردم بخورد باید حافظه داشته باشد و لازمه آن ترک گناه است.
این عالم ربانی همینطور دعایی برای تقویت حافظه معرفی می کند و می گوید: از خدا؛ حافظه بخواهیم و ترک گناه کنیم؛ این دعا را هم پس از هر نماز بخوانید: «سبحان من لایعتدی علی اهل مملکته …» که سبب تقویت حافظه می شود؛ قرآن حفظ کنید؛ حافظه زیاد می شود؛ خواندن آیة الکرسی حافظه را زیاد می کند.
این استاد بزرگ اخلاق یک مرتبه دیگر به دعای روز سوم ماه رمضان اشاره می کند و می گوید: در ادامه دعای روز سوم از خدا طلب بیداری از خواب غفلت می نماییم. «وَبَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَالتَّمْوِیهِ» خدایا در این روز مرا از کارهای باطل و سفیهانه دور گردان؛ غیبت نکنم، دروغ نگویم و … سفاهت به معنای؛ کار بی خردانه و بچه گانه است.
وی با قرائت ادامه دعا می افزاید: «وَاجْعَلْ لِی نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیرٍ تُنْزِلُ فِیهِ» خدایا هر کار خیری که در ماه رمضان نازل کرده ای نصیبی از آن کار خیر به من برسان.
مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه به حدیثی از حضرت رسول (ص) اشاره می کند و می گوید: رسول خدا فرمود: «آیا شما را خبر ندهم به اموری که اگر به آن امور عمل کنید، شیطان از شما دور می شود؛ مثل دور بودن مشرق از مغرب. » اصحاب گفتند: «بله یا رسول الله» حضرت فرمودند: «روزه بگیرید؛ چونکه روزه صورت شیطان را سیاه می کند. »
وی تصریح کرد: یکی از کارهای خیر روزه گرفتن است. از خدا بخواهیم که در ماه رمضان مریض نشویم و توفیق روزه داری داشته باشیم. یکی از کارهای خیر دیگر صدقه است؛ صدقه دادن هم پشت شیطان را می شکند. «و کَسْرَ ظَهره» و در ادامه آمده است، مواظبت بر عمل صالح، نماز شب و دوستی با خدا و استغفار، ریشه شیطان را قطع می کند. و در آخر حدیث گفته شده است: «و ل ِکلِ شیء زکات وزکاتُ الابدان الصیام» که هر چیزی زکاتی دارد و زکات بدن های شما روزه است.
او همینطور درباره بخش آخر دعای روز سوم ماه رمضان اظهار می کند: «وَ اجْعَلْ لِی نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیرٍ تُنْزِلُ فِیهِ بِجُودِکَ یا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِین» خدایا هر خیری که در ماه رمضان نازل می کنی برای من نصیبی از آن خیر قرار بده به جود و بخشش خودت ای کسی که جود و بخششت از همه بخشندگان بیشتر است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

1399/02/08
14:14:23
5.0 / 5
3581
تگهای خبر: دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg