شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك فوق تخصص اعصاب و روان پاسخ داد؛

افراد وسواسی چگونه با كرونا كنار بیایند؟

افراد وسواسی چگونه با كرونا كنار بیایند؟

به گزارش شمال برگ از گیلان یك فوق تخصص اعصاب و روان اظهار داشت: زیاد رعایت كردن اصول بهداشتی در ایام كرونایی وسواس نیست و تبدیل به وسواس نمی شود، اما باید بدانیم كه در حد دستورالعمل ها بهداشت را رعایت نماییم.


دكتر مریم كوشا، فوق تخصص اعصاب و روان در گفت وگو با ایسنا، وسواس را یك اختلال روان پزشكی شایع دانست و اظهار نمود: حدود دو تا چهار درصد از جمعیت عمومی شامل مردان و زنان مبتلا به وسواس هستند.
وی وسواس را شامل یكسری افكار، تكانه ها یا تصاویری دانست كه ناخودآگاه وارد ذهن فرد می شود و خاطرنشان كرد: این افكار و تكانه ها و تصاویر مزاحم و آزاددهنده است و در فرد ایجاد اضطراب می كند؛ البته فرد مبتلا به وسواس همواره تلاش می كند این افكار و تصاویر را از خودش دور كند، اما یا نمی تواند و یا برای مدت كوتاهی دور شده و باردیگر تكرار می شود.
این روانپزشك، با اشاره به اینكه وسواس فرد را خسته می كند، اضافه كرد: وقتی فرد وسواسی دست هایش را می شوید، همواره احساس كثیفی می كند و این فكر آنقدر تكرار می شود تا اینكه اضطراب پیدا می كند و باردیگر دست هایش را می شوید بنابراین این رفتار الزامی فقط مدت كوتاهی فرد را آرام می كند و چرخه تكرار می شود.
كوشا، بیماری های روان پزشكی را دارای ریشه های وراثتی و زیستی، روان شناختی و محیطی دانست و خاطرنشان كرد: فردی كه زمینه بروز وسواس در ژنتیكش وجود دارد، امكان دارد در اثر عوامل محیطی بروز پیدا كند. امروز جامعه ما تحت فشار یك بیماری به نام «كرونا» قرار دارد كه راه های شیوع و انتقال آن افراد را مضطرب و نگران می كند بنابراین در این شرایط علایم وسواس می تواند بروز بیشتری داشته باشد.
وی یكی از شایع ترین علایم وسواس را نظافت و شست و شو دانست و افزود: وسواس گاهی به صورت شك و تردید درباره بستن درب و باز بودن شیر گاز و... و افكار نامناسب نسبت به دیگران بروز پیدا می كند. البته افراد وسواسی اغلب می دانند افكارشان غیر منطقی است، اما گاهی هم نمی دانند و این افكار ناخواسته زندگی آنان را مختل می كند.
این فوق تخصص اعصاب و روان، با اشاره به اینكه وسواس وقت فرد را می گیرد، اظهار داشت: افراد وسواسی ساعت های طولانی با اجبارهای وسواس درگیر هستند و بنابراین روحیه آنان كسل می شود و افسردگی پیدا می كنند و انزوا را انتخاب می كنند. یكی از راهكارهایی كه افراد وسواسی برای مقابله با وسواس دارند اجتناب از حضور در جمع و رفتن به میهمانی و خرید كردن و... است بنابراین افراد وسواسی زندگی سایر اعضای خانواده و اطرافیان را هم گرفتار مشكل می كنند.
كوشا، وسواس را یك بیماری آزاددهنده هم برای فرد هم برای خانواده دانست و عنوان كرد: در این شرایط كه با اضطراب ناشی از كرونا مواجه هستیم باید به دستورالعمل های مشخص پایبند باشیم. در واقع می خواهیم بهداشت را رعایت نماییم تا كرونا نگیریم و این مورد یك عملكرد سازگارانه برای ما دارد و احساس آرامش می كنیم، اما افراد وسواسی به آرامش نمی رسند.
وی با اشاره به اینكه رعایت بهداشت آرامش بخش و اطمینان دهنده است، خاطرنشان كرد: رعایت بهداشت در افراد وسواسی این عملكرد را ندارد بنابراین افرادی كه در حد معمول بخصوص در ایام كرونایی بهداشت را رعایت می كنند و دست ها را ۲۰ ثانیه می شویند، گرفتار وسواس نمی شوند.
این روانپزشك، به روش های درمان اختلال وسواس اشاره نمود و افزود: وسواس شدید حتما باید درمان دارویی شود، اما وسواس خفیف و متوسط با روان درمانی برطرف می شود.
كوشا تصریح كرد: زیاد رعایت كردن اصول بهداشتی در ایام كرونایی وسواس نیست و تبدیل به وسواس نمی شود، اما باید بدانیم كه در حد دستورالعمل ها بهداشت را رعایت نماییم و حتما از منابع معتبر كمك بگیریم و به خودمان یادآوری نماییم تا گرفتار تكرار در رعایت نكات بهداشتی نشویم، چونكه استفاده زیاد از مواد شوینده هم برای سلامت جسم آسیب زاست و هم مصرف آب را افزایش می دهد!
وی با اشاره به اینكه زیاده روی در مصرف مواد شوینده و نگهداری احتكارگونه این مواد در خانه كمكی به از بین رفتن كرونا نمی كند، اظهار داشت: افراد وسواسی با گفت وگو و یادآوری و رفتارهای خشن اطرافیان درمان نمی شوند بنابراین حتما باید به روانپزشك رجوع كنند.1399/01/23
20:20:28
5.0 / 5
2872
تگهای خبر: خرید , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg